تاثیر شیوع ویروس کرونا بر اقتصاد ایران

تاثیر شیوع ویروس کرونا بر اقتصاد ایران – نوشته امیرارسلان حدیدی . 14 اسفند 1398

قصد داریم در این مقاله تاثیر شیوع ویروس کرونا بر اقتصاد ایران را در سال ۱۳۹۹ بررسی کرده و نگاهی به آینده اقتصاد کشور بیاندازیم. تذکر این نکته ضروریست که وظیفه مشاورین پیشگویی نیست و فقط می توانند احتمالات بازار را مورد توجه قرار داده و به فعالان اقتصادی و کارآفرینان تذکر دهند.

ویروس کرونا علاوه بر اثرات بهداشتی و درمانی آن تاثیرات اقتصادی قابل توجهی نیز در پی دارد و برای بررسی تاثیر آن بر اقتصاد ایران بهتر است ابتدا نگاهی به پدیده تورم داشته باشیم زیرا اهمیت پدیده تورم از بقیه شاخص های اقتصادی، حداقل در اقتصاد کشور ما بیشتر است و در چنین شرایطی بیشترین تاثیر را از کووید 19 خواهد پذیرفت و همزمان بیشترین تاثیر را بر اقتصاد کشور خواهد گذاشت.

تاثیرات این دو پدیده تورم و کرونا در این برهه از زمان برای ما اهمیت قابل درکی دارد زیرا عاملان اقتصادی را برای تصمیم گیری در مورد آینده بلاتکلیف می کند.

تورم چیست ؟

تاثیر شیوع ویروس کرونا بر اقتصاد ایران در بخش تورم.

تورم به وضعیتی گفته می‌شود که سطح عمومی قیمت کالاها و خدمات در یک اقتصاد طی یک دوره زمانی مشخص که معمولاً یک سال است به طور مداوم و مستمر افزایش یابد. 

 حال ببینیم چه عواملی بر تورم تاثیر گذارند. موارد موثر بر تورم متعدد و قابل بحث اند ولی در اینجا ما به شش عامل مهمتر که تاثیر بیشتری از خود نشان می دهند تکیه می  کنیم.

 1- نقدینگی: به مجموع پول و شبه پول در اقتصاد کشور نقدینگی گفته می‌شود .نقدینگی در یک کشور به معنای مجموعه اسکناس ها و مسکوکات و سپرده های دیداری در آن کشور است. تفاوت نقدینگی با حجم پول، در سپرده های غیردیداری افراد نزد بانک هاست.

رشد سریع و بی رویه نقدینگی باعث رشد سریع تقاضا برای کالا و خدمات می شود و چون در کوتاه مدت عرضه کالا و خدمات محدود است و پاسخگوی نیاز بازار نیست منجر به افزایش تورم می شود.

افزایش نقدینگی از طریق دو محور اصلی رشد پایه پولی و ضریب فزاینده نقدینگی رخ می دهد. منظور از پایه پولی وجوهی است که از طرف بانک مرکزی به اقتصاد وارد می‌شود و از قدرت خلق اعتبار و تکثیر برخوردار است. پایه پولی را همچنین می‌توان بر اساس منابع و مصارف بانک مرکزی نیز تعریف کرد که منظور از منابع دارایی‌های بانک مرکزی و مصارف نیز به معنای تعهدات این بانک است.حال ببینیم چه عواملی بر نقدینگی موثر هستند.

 عوامل موثر بر نقدینگی

 الف : بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی: بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی به این معنا است که بانکها از بانک مرکزی استقراض کرده و اعتبار گرفته و آن را وارد بازار می کنند به این ترتیب حجم پول در داخل جامعه افزایش پیدا کرده و منجر پدیده تورم خواهد شد. 

میزان بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی که در سال ۱۳۸۳ به میزان ۲۱ هزار میلیارد تومان بوده است در سال ۸۴ به رغم ۳۶ هزار میلیارد تومان و در سال ۹۷ به ۱۳۸ هزار میلیارد تومان و بالاخره در سال ل ۹۸ و انتهای ماه آذر به ۱۱۱ هزار و ۳۹۰ میلیارد تومان رسیده است .

تاثیر شیوع ویروس کرونا بر اقتصاد ایران
بدهی بانک ها به بانک مرکزی از فروردین سال 94 تا آذر 98

همانگونه که آشکار است بدهی بانک ها به بانک مرکزی تا مهر ۱۳۹۷ صعودی و بطور مداوم در حال افزایش بوده وبر تورم در کشور افزود اما از پاییز ۹۷ به بعد با سیاست های جدیدی که بانک مرکزی اتخاذ کرد میزان بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی تا حدود قابل توجهی کاهش یافت البته در این میان تهاتر بدهی دولت به بانک ها با بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی را نباید از نظر دور داشت که در این کاهش نقش مهمی داشته است.  تاثیر شیوع ویروس کرونا بر اقتصاد ایران

کاهش بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی نقش ضد تورمی داشته و پایه پولی را پایین می آورد که برای اقتصاد امتیاز مثبتی حساب میشود. تنها در ۹ ماهه اول سال ۱۳۹۸ بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی با همین شیوه ۲۵.۶ درصد کاهش یافته است. 

ب: بدهی دولت به بانک مرکزی: عامل اصلی بدهی دولت به بانک مرکزی کسری بودجه است. در حقیقت بدهی دولت به بانک مرکزی را باید در قالب سفته های پشتوانه ای، اوراق بهادار و اسناد خزانه، کسری حساب ذخیره تعهدات ارزی، اعتبارات اعطایی از محل ماده ۶۲ قانون محاسبات عمومی، سایر اعتبارات و تنخواه گردان خزانه بررسی نمود.

ولی به زبان ساده تر می توان گفت وقتی که دولت موفق به اجرایی نمودن تعهدات خود در زمینه درآمد بودجه نمی‌شود ناچار به استقراض از بانک مرکزی شده و و باعث بدهکاری خود به بانک مرکزی شده و با تزریق این پول به جامعه تورم را افزایش می دهد. 

تاثیر شیوع ویروس کرونا بر اقتصاد ایران
بدهی دولت به بانک مرکزی

میزان افزایش بدهی دولت به بانک مرکزی در ۹ ماهه اول سال ۹۸ به میزان  ۲۰.۶درصد بوده است. اگر نگاهی به بودجه ۹۸ داشته باشیم متوجه می‌شویم که در ابتدا دولت با ۱۳۶ هزار میلیارد کسری در بودجه مواجه بود که در تیر ماه با اصلاح برخی هزینه ها مقدار ۶۲ هزار میلیارد از آن را کاهش داد تا بتواند تورم را تا حدودی مدیریت کند.

در بودجه ارائه شده برای سال ۹۹ که تاکنون نیز تصویب نشده است باز هم با مبلغ ۸۶ هزار میلیارد کسری مواجه هستیم که همین مقدار کسری می تواند ۲۰ درصد تورم در سال ۹۹ ایجاد کند.

پس به طور خلاصه تا اینجا می توان گفت که افزایش بدهی دولت به بانک مرکزی  تورم زا است.

پ: دارایی های خارجی بانک مرکزی: دارایی‌های خارجی بانک مرکزی را اگر بخواهیم به ساده ترین شکل معرفی کنیم در حقیقت باید به واردات و صادرات نگاهی بیندازیم. هر سال کشور مقداری صادرات و مقداری واردات دارد اگر میزان صادرات کشور بیشتر از واردات باشد که از دیدگاهی مثبت نیز هست ولی موجب ورود ارز به کشور و تبدیل آن به ریال و افزایش پول در جامعه و نهایتاً افزایش تورم می شود. این حالت وقتی رخ می‌دهد که میزان صادرات بسیار بیشتر از واردات باشد. تاثیر شیوع ویروس کرونا بر اقتصاد ایران

البته در طی سال ۹۸ به دلیل تحریم‌های شدید ایالات متحده آمریکا در اقتصاد ایران میزان صادرات کشور به خصوص در حوزه نفت کاهش داشته و عملاً نمی‌تواند موجب افزایش تورم گردد . 

ت: میزان تبدیل نقدینگی به پول:  نقدینگی می‌تواند تبدیل به پول یا شبه پول شود .اسکناس و مسکوکات رایج در جامعه و سپرده‌های دیداری را پول و سپرده های غیردیداری یعنی مدت دار مانند سپرده های سرمایه گذاری کوتاه مدت و بلندمدت و حسابهای پس انداز، اوراق قرضه و اسناد خزانه و به عبارت دیگر کلیه اوراقی که برای نقد شدن آن به گذشت زمان قانونی نیاز دارد شبه پول می گویند.

شبه پول  نقش ضد تورمی در اقتصاد یک جامعه ایفا می‌کند زیرا دارندگان آن لااقل برای مدتی از هزینه کردن آن منصرف شده‌اند. بنابراین اگر دولت ها بخواهند تورم را کنترل نمایند باید با اعمال سیاست های جذاب از قبیل افزایش نرخ سود سپرده های بانکی پول موجود در جامعه را جذب نمایند تا بتوانند با کاهش تقاضا ، تورم را کنترل کنند وزمانی که نیاز به تحریک تقاضا و رونق اقتصادی باشد می‌توانند با کاهش نرخ سود سپرده‌ها و اوراق، پول موجود در جامعه را افزایش دهند. یعنی شبه پول را به پول تبدیل کرده و باعث ایجاد رونق و افزایش تقاضا شوند .

تاثیر شیوع ویروس کرونا بر اقتصاد ایران

همانگونه که در این منحنی می بینید در اقتصاد ایران معمولاً افزایش شبه پول بیشتر از پول بوده است ولی از سال ۹۶ به بعد ما شاهد هستیم که رشد پول بیشتر از شبه پول شده و می تواند تبدیل به پول داغ شده  و اقتصاد را را متلاطم نماید. چرا که پول داغ تحت تاثیر هیجانات بازار هر از گاهی سر از بازار ارز یا طلا یا بورس یا مسکن و یا بازارهای دیگر درآورده و ایجاد موج می کند که برای اقتصاد ما بسیار خطرناک است. تاثیر شیوع ویروس کرونا بر اقتصاد ایران

تاثیر شیوع ویروس کرونا بر اقتصاد ایران

میزان افزایش پول در سال ۹۷حدود ۴۷ درصد و میزان افزایش شبه پول در همین سال ۲۰ درصد است. نکته این است که با توجه به این منحنی میزان شبه پول در سیستم بانکی آنچنان زیاد شده است که هر گونه کاهشی در آن می‌تواند اثراتی همانند مانند آنچه گفتیم یعنی ورود پول نقد به جامعه و تلاطم اقتصادی ایجاد نماید. 

2- نرخ بهره: افزایش نرخ بهره همواره باعث تبدیل نقدینگی به شبه پول و جذب آن به بانک می شود که خود یک سیاست ضد تورمی می‌تواند باشد. مشکلی که در حال حاضر در اقتصاد ایران وجود دارد این است که چون بانک های ایران بالاترین نرخ بهره در دنیا را به سپرده های بانکی پرداخت می کنند برای تبدیل پول موجود در جامعه به شبه پول امکان افزایش نرخ بهره عملاً وجود ندارد. تاثیر شیوع ویروس کرونا بر اقتصاد ایران

بنابراین جذب پول به سیستم بانکی و تبدیل آن به شبه پول با دشواری های خیلی زیادی روبروست و به همین دلیل نقدینگی در بازار به شکل پول باقی مانده و باعث افزایش نرخ تورم می شود.

 قاعده تیلور در اقتصاد ، ابزارهای بازار پولی یعنی تغییر نرخ بهره کوتاه‌مدت را به عنوان مکانیزمی برای کاهش تورم در کوتاه مدت توصیه می‌کند این قاعده می‌گوید که اگر تورم از مقدار مورد نظر بیشتر بود باید نرخ بهره افزایش یابد و اگر پایین تر از حد هدف‌گذاری شده بود نرخ بهره کاهش یابد تا تورم را افزایش دهد.

به عبارت دیگر قاعده تیلور می‌گوید که نرخ بهره در کوتاه مدت و تورم در جهت های خلاف هم حرکت می‌کنند.البته همانگونه که در قسمت قبل توضیح داده شد نرخ بهره در ایران آنچنان بالاست که امکان افزایش آن به صورت عملی وجود ندارد بنابراین ما در این قسمت شاهد تاثیرگذاری افزایشی بر تورم خواهیم بود

3- سرعت گردش پول: سرعت گردش پول یعنی تعداد دفعاتی که پول در یک دوره زمانی معین دست به دست می‌شود یعنی اگر گردش یک اسکناس هزار تومانی درسال سه بار باشد قدرت خرید این اسکناس ۳۰۰۰ تومان خواهد بود و اگر گردش آن ده بار باشد قدرت خرید آن به ۱۰ هزار تومان تبدیل می‌شود پس سرعت گردش پول همان نقش افزایش و کاهش پول را در جامعه بازی می‌کند.

هر چه سرعت گردش پول افزایش یابد طبعاً میزان تورم در جامعه را نیز افزایش خواهد داد. در شش ماهه اول سال ۹۸ مقدار ۱۳ و نیم بیلیارد تومان پول در اقتصاد ایران تراکنش شده است.  در دوران تورمی چون ارزش پول کم می شود، عاملان اقتصادی پول را از خود دور می کنند و به این شکل سرعت گردش پول زیاد می شود و تورم سازی می کند.

در حال حاضر سقف انتقال توسط دستگاه های پوز ۵۰ میلیون تومان در بیست و چهار ساعت و سقف خرید اینترنتی نیز همان مبلغ میباشد سقف انتقال از طریق عابر بانک ۳ میلیون تومان بود که با توجه به اضطرار و شرایط ناشی از شروع ویروس کرونا آن را تا ۱۰ میلیون تومان افزایش دادند تا موجب عدم مراجعه مشتری ها به صورت حضوری به بانک شود و مطمئناً بعد از پایان شرایط اضطراری حاضر آن را کاهش خواهند داد ولی این می تواند مثال مناسبی برای افزایش سرعت گردش پول باشد.

4- انتظارات تورمی: باور آحاد اقتصادی نسبت به رفتار آینده تورم، انتظارات تورمی نامیده می شود یعنی باور فعالان اقتصادی به کاهش تورم باعث کاهش تورم می‌شود و باور آنها به افزایش تورم مایه افزایش تورم خواهد شد.

وقتی منتظر گران شدن مسکن باشیم، سرمایه ها خود به خود به بازار مسکن هجوم می‌برند و تورم ایجاد می کند. البته باید به این نکته هم اشاره کرد که انتظارات تورمی به دو بخش کوتاه مدت و بلندمدت تقسیم می شود. وقتی بازار تحت انتظارات تورمی با صعود مواجه شود پس از مدتی ممکن است دچار رکود نیز بشود.

مثلاً مسکن در سال ۹۷ به دلیل انتظارات تورمی رشد قابل توجهی در قسمت قیمت از خود نشان داد که در شش ماهه اول سال ۹۸ به همان دلیل دچار رکود شد که البته به دلیل شیوع ویروس کرونا قطعاً شاهد افزایش قیمت مجدد خواهد شد. تاثیر شیوع ویروس کرونا بر اقتصاد ایران

تاثیر شیوع ویروس کرونا بر اقتصاد ایران

این پدیده نشان می‌دهد که انتظارات تورمی دارای سقف است و اگر پر شود جهت قیمت‌ها معکوس شده و شاهد کاهش قیمت خواهیم شد.  در همین انتهای سال ۹۸ شاهد هستیم که با شروع و ویروس کرونا انتظارات تورمی تا حدودی کاهش پیدا کرده است به همین دلیل باید منتظر کاهش های اندک در بازار بورس به عنوان وابسته ترین بازار به انتظارات تورمی باشیم گرچه هنوز اقبال به بازار بورس ظاهراً زیاد به نظر می رسد این پدیده یعنی کاهش انتظارات تورمی در بازارهای خاصی مانند خودرو نیست در انتهای سال ۹۸ به همین شکل باعث‌کاهش های اندک در قیمت ها خواهد شد اما چون این بازار در زمینه تولید دچار مشکلات عدیده‌ای است انتظار کاهش زیاد را نباید از این بازار داشت

5- درآمد ناخالص ملی: این اصطلاح که بعضی اوقات به شکل تولید ناخالص داخلی یا ایجاد ثروت نیز از آن یاد می شود به معنی ارزش افزوده تولید شده توسط عوامل و بخش‌های مختلف اقتصادی برای یک دوره زمانی معمولاً یک ساله است که بیانگر تولید ناخالص ملی کشور خواهد بود در واقع تولید ناخالص ملی ارزش مجموعه کالاهای تولیدی و خدمات نهایی که توسط نظام اقتصادی در سراسر دنیا و در یک سال معین تولید شده است را بیان می کند.

تاثیر شیوع ویروس کرونا بر اقتصاد ایران

دلیل اینکه آن را با لفظ ناخالص همراه می‌کنند این است که در حسابداری منظور از ناخالص ارقامی است که استهلاک از آن کسر نمی گردد و اگر استهلاک از تولید کسر شود تولید خالص را به ما نشان می دهد. گرچه درآمد ناخالص ملی و تولید ناخالص داخلی تفاوت هایی با هم دارند اما اختلاف آنها به لحاظ عددی بسیار ناچیز است و گاهی به جای هم از آنها استفاده می شود.

اگر درآمد مردم در یک جامعه اضافه شود و تولید پول کنند ولی درآمد ناخالص همگام با آن اضافه نشود بایستی منتظر تورم بیشتر بود.  رشد اقتصادی ایران در سال ۲۰۱۸ به مقدار منفی ۱.۴۸ و در سال ۲۰۱۹ منفی ۳.۶۱ بوده است و بنابر پیش بینی صندوق بین المللی پول انتظار می رفت که رشد اقتصادی ایران در سال ۲۰۲۰ به میزان ۱.0۶ صدم افزایش یابد و مثبت شود.

دلیل این پیش بینی این بود که تحریم‌ها هر تاثیری که قرار بود بر اقتصاد ایران بگذارند گذاشته بودند و افزایش تحریم‌ها و ادامه آنها عملاً بر اقتصاد ایران دیگر نمی توانست تاثیری بگذارد و به عبارتی می‌شود گفت اقتصاد ایران دیگر چیزی برای از دست دادن ندارد بنابراین انتظار این بود که رشد اقتصادی مثبت شود ولی شیوع ویروس کرونا و رکودی که این پدیده بر اقتصاد ایران و سراسر جهان حاکم کرده است نشانه خوبی نیست و نمی توان انتظار داشت که پیش بینی صندوق بین المللی پول تحقق یابد.

بنظر می‌رسد در خوشبینانه‌ترین حالت رشد اقتصادی ایران در سال ۹۹ در صورتی که بنا بر ملاحظات درمانی و بهداشتی مورد نیاز ایران رهبران آمریکا تصمیمی برای رفع بعضی از تحریم ها رانداشته باشند در حد صفر خواهد بود. تاثیر شیوع ویروس کرونا بر اقتصاد ایران

البته این مسئله اقتصاد جهانی را هم تحت تأثیر قرار خواهد داد و پیش بینی می شود میزان رشد ناخالص ملی برای اکثر کشورهای جهان تا حدود نیم درصد با کاهش مواجه شود. ولی در مورد اقتصاد ایران باید این نکته را را مورد توجه و دقت قرار داد که در سالهای ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳ درصورتیکه پدیده ناخوشایند دیگری آن را مورد هجمه قرار ندهد می توان انتظار مثبت شدن رشد اقتصادی را داشت ولی این میزان از رشد اقتصادی قطعاً از رشد اقتصادی دنیا حدود نیم تا ۷۵ صدم درصد کمتر خواهد بود و این باعث نزول جایگاه اقتصاد ایران در باشگاه جهانی خواهد شد. 

تاثیر شیوع ویروس کرونا بر اقتصاد ایران

نکته‌ای که شاید نیازی به تذکر نداشته باشد این است که افزایش فروش نفت ایران باعث افزایش رشد اقتصادی خواهد شد در شکل زیر می بینید که بالاترین رشد اقتصادی ایران مربوط به زمان هایی بوده است که با اوج فروش و افزایش قیمت نفت مواجه بوده ایم.

تاثیر شیوع ویروس کرونا بر اقتصاد ایران

که یکی مربوط به سال ۱۳۵3 و دیگری مربوط به سال ۱۳۸۹ می باشد.

6- نرخ ارز: نرخ ارز در ایران تابع پنج عامل کلیدی است اولین عامل تورم داخلی می باشد که خود تابعی از تولید و حجم پول بوده است .

عامل دوم میزان ذخایر ارزی بانک مرکزی است که تابع تراز تجاری کشور است. تراز تجاری کشور را باید به این شکل در نظر گرفت که صادرات نفت و صادرات محصولات پتروشیمی و صادرات مواد و محصولات فلزی و معدنی و سایر صادرات که عامل ورود ارز به کشور هستند باید با میزان خروج ارز که به دلیل تقاضا برای کالاهای اساسی و کالاهای ضروری و کالاهای لوکس در یک تعادلی قرار باید داشته باشد. تاثیر شیوع ویروس کرونا بر اقتصاد ایران

عامل سوم موثر بر نرخ ارز، نرخ بازدهی سرمایه های جایگزین مانند بازارهای طلا بورس و غیره است.

عامل چهارم انتظارات و عامل پنجم اثر درآمدها خواهد بود. نیاز ارزی هم بر نرخ ارز تاثیر دارد کشور ما در سال ۹۸ ۴۳ میلیارد دلار نیاز ارزی برای آن در نظر گرفته شده بود که در سال های قبل این عددها بیشتر بودند. اما چگونه این نیاز ارزی کاهش پیدا کرد؟

بالا رفتن قیمت کالاهای وارداتی نیاز ارزی را به صورت خود به خود کم میکند. فرض کنید شما یک لپ تاپ که در سال ۹۶ به قیمت ۵۰۰ دلار و در بازار ایران حدود یک و نیم میلیون تومان فروخته می‌شد را خریده باشید و اگر دوست شما بخواهد همان لپ تاپ را امروز یعنی در اسفند ۹۸ خریداری کند باید آن را به قیمت حدود ۸ میلیون تومان خریداری کند. که ممکن است توان ریالی او برای این خرید کافی نباشد. بنابراین با همین مدل ساده نیاز ارزی کشور کاهش می یابد.

نیاز ارزی سال ۹۸ در بودجه ۱۸ میلیارد دلار برای خرید و واردات کالاهای اساسی لحاظ شده بود که بنا بر دلایلی مانند کم شدن صادرات نفت این رقم به ۱۴ میلیارد دلار کاهش یافت. ارز مورد نیاز برای خرید و واردات کالاهای ضروری و سایر کالاها ۲۹ میلیارد دلار بوده پس به این ترتیب نیاز ارزی کشور جمعاً ۴۳ میلیارد دلار خواهد بود.

تاثیر شیوع ویروس کرونا بر اقتصاد ایران

 اما این نیاز ارزی چگونه تامین میشود؟ اگر همانگونه که در بودجه کشور پیش‌بینی شده بود روزانه موفق به صادرات یک میلیون بشکه نفت میشدیم ۲۰ میلیارد دلار از نیاز ارزی کشور در این بخش قابل تامین بود. اما با توجه به ارقام منتشره از سوی مراجع رسمی در صورتی که که دلار را ۴۲۰۰ تومان در نظر بگیریم نفت صادراتی در سال ۹۸ حداکثر روزانه ۵۷۰ بشکه در روز بوده است و اگر ارز را با قیمت ۵ هزار و ۵۴۰ تومان در نظر بگیریم میزان صادرات روزانه نفت حدود ۴۷۰ هزار بشکه در روز خواهد بود . بنابراین رقم یک میلیون بشکه صادرات نفتی محقق نشده و حدود ۵۰۰ هزار بشکه در روز ما صادرات نفتی داشتیم که نشان می دهد به لحاظ تامین ارز از این ناحیه دچار مشکل هستیم .

بقیه موارد عبارتند از میعانات گازی به حجم سه میلیارد دلار محصولات پتروشیمی ۱۵ میلیارد دلار محصولات معدنی و فلزی ۹ میلیارد دلار و صدور سایر کالاها به ارزش ۱۶ میلیارد دلار. که اگر این ارقام رابا هم جمع بزنیم صادرات روزانه کشور ما بدون لحاظ کردن نفت۴۳ میلیارد دلار می‌شود که معادل با نیاز ارزی کشور است و به نوعی ثابت می‌کند که می‌توان کشور را بدون صادرات نفت هم اداره کرد مشروط بر اینکه صادرکنندگان ارز حاصل از صادرات را به بانک مرکزی تحویل بدهند. تاثیر شیوع ویروس کرونا بر اقتصاد ایران

حالا اگر کسری ارزی به وجود بیاید قیمت دلار بالا میرود و تورم اضافه می شود و به عکس آن نیز رخ می تواند بدهد یعنی اگر تورم بالا برود قیمت دلار و ارز نیز صعود خواهد کرد . این نشان می‌دهد قیمت ارز و تورم هر دو بر هم موثر هستند.

تاثیر شیوع ویروس کرونا 

کرونا مشکلی است که باید در حد خودش به آن توجه کرد و نه بیشتر. فضای ناامیدی موجود را که در آینده نیز احتمالاً بیشتر خواهد شد باید به هر شکل ممکن تغییر داد و تلاش کرد تا استرس هایی که به حق ایجاد شده در حد معقول کنترل شود.

غر زدن و لطمه زدن به عزت نفس مردم ایران با طنز های معمول در فضای مجازی مشکلی را حل نمی‌کند. باید قبول کرد که کرونا جدا از مشکلات بهداشتی و درمانی مشکلات اقتصادی متعددی هم ایجاد خواهد کرد که از همین حالا باید برای آنها راه‌حل‌هایی یافت تا میزان آسیب کشور از این ناحیه کمتر شود.

در زمانی هستیم که نگاه‌ها به راه‌حل‌های بهداشتی فرایندهای اقتصادی سنگین حاصل از شیوع ویروس کرونا را از نظرها پنهان کرده است. در موقعیت فعلی کسانی که اهل کسب و کار و کارآفرینی هستند باید حتی اگر به خاطر خودشان هم شده در جامعه امید و نشاط را ترویج دهند. چرا که در واقع نگرانی‌ها بیش از آن چیزی است که فعلاً از سمت مردم قابل شناسایی است.

 مواردی که مطرح شد گرچه بسیار ناراحت کننده و عامل ایجاد نگرانی است نباید موجب دلسردی فعالین اقتصادی گردد

در شرایطی هستیم که قیمت نفت به زودی به دلیل رقابت بین اعضای اوپک و صادرکنندگان غیرعضو اوپک کاهش قابل توجهی خواهد یافت و از سوی دیگر فعالیت های اقتصادی چین به عنوان بزرگترین شریک تجاری ما به شدت کم شده و تحریم ها و کم شدن صادرات نفت درآمد ارزی کشور را کاملاً کاهش داده است.

حتی بازار کامودیتی ها که اقتصاد ما به آنها بعد از نفت بیشترین وابستگی را دارد با نزول قابل توجهی مواجه شده است. زمزمه توافق بین آمریکا و طالبان در افغانستان می تواند دشواری‌های منطقه را افزایش دهد. زیرا این توافق باعث خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان و شروع درگیری های احتمالی مسلحانه در افغانستان خواهد شد.

در سمت دیگر عراق هنوز موفق به انتخاب نخست وزیر خود نشده است. با رکودی که به دلیل شیوع ویروس کرونا در جهان سایه خواهد انداخت حداقل نیم درصد رشد اقتصادی جهان کاهش خواهد یافت و طبعاً رشد اقتصادی در ایران را هم تحت تأثیر قرار خواهد داد.

 در اقتصاد داخلی رونق اقتصادی نوروز و بازار نوروز کم شده و رکود در بازار کاملاً آشکار است. پس با این اوصاف چه باید کرد؟ اگر به تاثیرات پنهان و آشکارکرونا نگاهی بیاندازیم این بحران‌ها را بیشتر درک خواهیم کرد. چرا که بحران کرونا به علت جدید بودن را نمی توان با تمام جزئیات پیش بینی و تحلیل کرد بنابراین خطرات احتمالی از این ناحیه نیز اقتصاد کشور را تهدید می کند.

 نکته دیگری که باید به آن توجه کرد این است که تاثیر شیوع ویروس کرونا در ۴ سطح اقتصاد جهانی اقتصاد ملی اقتصاد بنگاهی و اقتصاد خانواری تاثیرگذار است و باید به هر 4 سطح توجه شود.

 کرونا به زودی پاندمیک خواهد شد و احتمالاً همه کشورها یا حداقل اکثر کشورها را تحت تأثیر قرار خواهد داد چرا که سرعت شروع آن بسیار زیادتر از حد معمول ویروسهای مشابه بوده است. پس رشد اقتصادی در تمام کشورها تحت تاثیر کاهشی از ناحیه شروع ویروس کرونا قرار خواهد گرفت. تاثیر شیوع ویروس کرونا بر اقتصاد ایران

یک نکته باعث می شود تا سیر شروع کرونا بیشتر تاثیر گذار باشد . کرونا هر دو بخش عرضه و تقاضا را تحت تأثیر قرار می دهد به دلیل تعطیلی های اجباری که در آینده جامعه با آن روبرو خواهد بود با کاهش ارائه محصول در بخش عرضه مواجه خواهیم شد و از سوی دیگر به دلیل حضور نیافتن خریداران در مجامع و بازارها به سبب نگرانی از شیوع ویروس با کاهش تقاضا نیز مواجه خواهیم شد.

آسیبهای بیماری کوید ۱۹ بر بودجه دولت به شکل کاهش درآمد داخلی از بخش‌هایی مانند مالیات و درآمد خارجی از بخش صادرات فشار بر بودجه کشور را افزایش داده و از دیگر سو تحمیل هزینه های سنگین لازم برای بخش بهداشت و درمان بخش هزینه ها را افزایش قابل توجهی داده و به این ترتیب دولت باید به فکر تامین کسری های بودجه تقاضای کمک از مجامع بین المللی یا فروش اوراق بهادار و یا برداشت از صندوق توسعه ملی باشد

 عواملی که نگرانی ها را تشدید می کند ، توجه به وضعیت فعلی اقتصادی ایران است که زمان تاثیر حضور ویروس اقتصاد کشور را مهم تر کرده است. اگر زمان‌تاثیر و حضور ویروس طولانی شود در بخش اقتصاد ملی با دشواری های پیش بینی نشده و زیادی روبرو خواهیم شد. زیرا نیازمند سیاست‌های مالی حمایت از اقشار آسیب پذیر از سوی دولت خواهیم شد و به این ترتیب آسیبهای بیماری کوید ۱۹ بر بودجه دولت به شکل کاهش درآمد داخلی از بخش‌هایی مانند مالیات و درآمد خارجی از بخش صادرات فشار بر بودجه کشور را افزایش داده و از دیگر سو تحمیل هزینه های سنگین لازم برای بخش بهداشت و درمان بخش هزینه ها را افزایش قابل توجهی داده و به این ترتیب دولت باید به فکر تامین کسری های بودجه تقاضای کمک از مجامع بین المللی یا فروش اوراق بهادار و یا برداشت از صندوق توسعه ملی باشد. تاثیر شیوع ویروس کرونا بر اقتصاد ایران

تاثیر حلقه ای و دوری کرونا بر اقتصاد ملی و بنگاهی را نباید از یاد برد بخش اعظم اقتصاد ایران بر مبنای کسب و کارهای کوچک استوار است. با تعطیلی این بخش که مبتنی بر کار فردیست و با پایین آمدن سطح درآمد افراد فعال در این بخش ها تقاضای خرید نیز در سطح جامعه افت خواهد کرد.

یادمان نرود که بخش خدمات حدود ۵۰ درصد تولید ناخالص داخلی را نیز به خود اختصاص داده است. این بخش قطعاً تحت تاثیر تعطیلی های آتی مشکلات عمده ای راایجاد خواهد کرد و باعث کاهش رشد اقتصادی کشور خواهیم بود. به صورت  استثنا فقط در بخش تولید محصولات بهداشتی و درمانی حداقل در چند ماه آینده با تقاضای مثبت روبرو خواهیم بود.

 مواردی که مطرح شد گرچه بسیار ناراحت کننده و عامل ایجاد نگرانی است نباید موجب دلسردی فعالین اقتصادی گردد. چرا که به هر حال باید با همت و حمایت از یکدیگر بر این بیماری فائق بیایم و با تلاش بیشتری که در سال آینده خواهیم کرد مشکلات اقتصادی را نیز قطعاً پشت سر خواهیم گذاشت.

فعالین اقتصادی همانگونه که پیشتر گفته شد باید علاوه بر فعالیت و تلاش در جنبه های اقتصادی در زمینه ایجاد امید در جامعه نهایت کوشش خود را به کار ببرند و دست در دست یکدیگر امید را به جامعه تزریق کنند. تاثیر شیوع ویروس کرونا بر اقتصاد ایران

 چه باید کرد؟ 

اگر بخواهید بعنوان فعالین اقتصادی برنامه ریزی درستی برای سال آینده داشته باشیم بایستی چند مرحله طی شود.

 مرحله اول هدف خود را تعیین کنید تا آشفته و گرفتار بازار نشوید. هدف شما می تواند کوتاه مدت یا بلند مدت باشد و باید در چهارچوب آن تا انتها برای موفقیت و رسیدن به هدف باقی بمانید.

 مرحله دوم شناخت دقیق بازار های بلقوه مانند بازارهای پر ریسک شامل بازار طلا ارز املاک سهام و بازار های کم ریسک مانند بازار اوراق مشارکت اوراق خزانه صندوق ها و سایر موارداست.

در این زمینه باید توجه کرد که سن فعال اقتصادی بر میزان ریسک پذیری او موثر است. در حیطه مورد علاقه برای سرمایه گذاری بایستی لحاظ شود افراد جوانتر معمولاً در حوزه های پر ریسک بیشتر وارد شده و هر چه سن بالاتر میرود سرمایه گذاری در بازارهای کم ریسک مطلوب ترمی شود.

میزان سرمایه نیز در این قسمت بسیار تاثیرگذار است. چراکه هر چه میزان سرمایه افزایش یابد باید برنامه ریزی برای آن به سمت تشکیل سبد دارایی جهت بگیرد. یعنی ابتدا سبد دارایی تعریف شود و در این سبد دارایی برای هر بخش درصدی از سرمایه کل سرمایه‌گذار تعیین گردد و در نهایت باید مقداری از سرمایه نیز درگیر معاملات نشود.

به صورت عرفی معمولاً در هر بازار اختصاصی پیشنهاد می شود حدود ۲۰ درصد سرمایه درگیر شود و در هر بازار اختصاصی نیز برای هر معامله بین ۱۰ تا ۲۵ درصد سرمایه تعریف شده درگیر یک معامله خاص شود. به این ترتیب سرمایه گذاری از حرکات ناگهانی بازار تا حدود زیادی در امان خواهد بود. 

مرحله سوم انتخاب زمینه سرمایه‌گذاری است که خود نیازمند تحلیل دقیق و کلان اقتصادی به صورت فاندامنتال و تکنیکال بین بازاری است. 

مرحله چهارم ایجاد تعادل بین ریسک و بازدهی در نوع سرمایه‌گذاری است. یعنی چه باید این را در خاطر داشته باشید که ریسک و بازدهی رابطه مستقیم دارند. یعنی با افزایش ریسک معمولاً بازدهی اضافه می‌شود یا برعکس برای بازدهی بیشتر بایستی ریسک بیشتری کرد. تاثیر شیوع ویروس کرونا بر اقتصاد ایران

بررسی بازارهای متفاوت در سال ۹۹ 

کسب و کارهای کوچک یا خرده پا  

این گروه سهم بسیار مهمی در رشد اقتصادی را دارند و چون بیشترین آسیب را در شیوع ویروس کرونا خواهند دید موجب کاهش در درآمد ناخالص داخلی خواهند شد. بنابراین قطعاً دولت در آینده سیستم های حمایتی را باید برای این بخش از اقتصاد در نظر بگیرد.

 نکته ای که برای این گروه مهم است این است که این گروه ارزش کسب و کار دیجیتال را در این برهه از زمان درک خواهد کرد و در سال آینده شاهد هجوم آنها به بازار اینترنتی خواهیم بود و باید فعالان این بخش آمادگی پاسخگویی به نیاز ایجاد شده در سال آینده را در خود ایجاد کنند و به زبان ساده تر کسانی که طراح سایت و سئو کار و موارد مشابه هستند رشد قابل توجهی را در سال‌های آینده تجربه خواهند کرد.

چاره ای نیست اهالی کسب و کار باید کمک گرفتن از اینترنت و فضای مجازی و سوشال مدیا پیامک تلفن و موارد مشابه را در دستور کار خود قرار دهند.

 نکته ناراحت کننده در این بخش این است که در سال آینده برخی از کسب و کارهای خرد که سرمایه حمایتی ندارند از بازار خارج خواهند شد .

فشار برای تعطیلی واحد ها بیشتر از اینکه فروشگاه‌های زنجیره‌ای و بزرگ را تحت تأثیر قرار دهد، بر کسبه خرده پا موثر خواهد بود. بنابراین خریدهای پیش از عید معمولاً از فروشگاه های بزرگ انجام خواهد شد و کسبه خرده پای بازار که مواد مصرفی میفروشند عملاً بازار نوروز را از دست داده و احتمال خروج از بازار آنها به شدت افزایش خواهد یافت.

 در بخش میوه و تره بار با افزایش قیمت به دلیل فضای احساسی مواجه خواهیم شد ولی با ادامه وضعیت گسترش ویروس کرونا قیمت ها تا حدودی بعدا کاهش خواهد یافت. بخش گوشت به دلیل اینکه عمده تامین کننده گوشت تهران دامداریهای اطراف قم است و در این وضعیت با عرضه کم مواجه خواهند شد بنابراین انتظار می رود تا حدودی با افزایش قیمت گوشت مواجه باشیم ولی به مرور این مورد نیز کنترل و کاهشی خواهد شد. تاثیر شیوع ویروس کرونا بر اقتصاد ایران

 بخش خشکبار شیرینی غذاخوریها ساندویچیها بازار راکدی را تجربه خواهند کرد و باید به سرعت به سمت اعتماد سازی از طریق اطمینان دادن به مشتری در رعایت بهداشت حرکت کنند و چاره‌ای جز این نیز ندارند. گرچه این کار نیز شاید خیلی تاثیرگذار نباشد ولی بهتر از منفعل ماندن و خارج شدن از بازار به همین سادگی است.

 خیاط ها و آرایشگر ها اگر موفق شوند که اعتماد سازی در زمینهای بهداشت را به خوبی انجام دهند به سمت کار در محل مشتری سوق داده خواهند شد یعنی باید وسایل خود را برداشته و به منزل یا محل کار مشتری رفته و خدمات مورد نیاز مشتری را در این مکان ها به او ارائه دهند.

 در زمینه فروشندگان بیمه در صورتی که راه بازاریابی و فروش را به خوبی آموخته باشند در بهترین شرایط بازار خود قرار گرفته اند چرا که در مواقعی مانند این وضعیت فعلی که درگیر آن هستیم فروش بیمه با متقاضیان زیادی روبرو خواهد شد.

 اما بخش پوشاک یکی از شکننده ترین کسب و کارها خواهد بود چون به شدت فصلی است و امکان نگه داشتن اجناس برای ارائه در فصل بعد در این شغل وجود ندارد. بنابراین با کسادی شدید بازار مواجه شده و تنها راهی که به نظر می رسد استفاده از بستر اینترنت ، همراه با برگزاری جشنواره های اینترنتی و دادن امتیاز و تلاش برای فروش های ترکیبی می باشد.

 بخش گردشگری در شرایط بحرانی طبیعتاً افت محسوسی خواهد کرد اما گردشگری داخلی نمی تواند کاملاً متوقف شود زیرا افراد معمولا شرایط قرنطینه را اگر اجباری نباشد نخواهند پذیرفت و عملاً به سمت مقاصد گردشگری که حداقل در آنجا پایگاه و امکانی برای اقامت وجود داشته باشد حرکت خواهند کرد و نگه داشتن مردم در خانه ها بدون اعمال قوه قهریه عملا ممکن نیست. پس در این بخش با افت محسوس و قابل توجهی مواجه خواهیم بود اما کاملاً صفر نخواهد شد. تاثیر شیوع ویروس کرونا بر اقتصاد ایران

 بازار های عرفی سرمایه گذاری

بازار ارز: بعد از فروکش کردن کوید ۱۹ امکان اینکه دلار وارد کانال ۱۸ هزار تومان شود وجود دارد زیرا رکود بازار عملاً شرایط چنین اتفاقی را فراهم خواهد کرد. همانگونه که قبلاً گفته شد کاهش قیمت نفت قابل پیش‌بینی است و به این ترتیب جبران کاهش فروش نفت در بازار داخلی با افزایش قیمت دلار فقط ممکن است. اما امکان رسیدن دلار به مرزروانی ۲۰۰۰۰ وجود ندارد چرا که دولت برای پیشگیری از اتفاقات مشابه آنچه که در سال ۹۸ رخداد از این پدیده جلوگیری خواهد کرد .

در مورد بازار طلا می‌توان گفت چون احتمال دارد در نیمه دوم اسفند با کاهش بهره در آمریکا توسط فدرال رزرو مواجه شویم و ارزش دلار کاهش داده شود باید متوجه افزایش قیمت طلا باشیم. البته نکته ای که نباید از آن چشم پوشید این است که همیشه بیماری‌های واگیر موجب گرایش سرمایه به سمت دارایی های کم ریسک در بازار جهانی مانند طلا شده است و کاهش قیمت نفت قبل از تعطیلات نوروز نیز باعث افزایش قیمت طلا ممکن است گردد.

 در مورد بازار سرمایه و بورس باید گفت این روزها روزهای خوش بورس ای است ولی با توجه به کاهش انتظارات تورمی در بین مردم باید منتظر ریزش‌هایی در این بازار هم بود .در نیمه دوم اسفند به دلیل کاهش انتظارات تورمی که به آن اشاره شد ریزش های مقطعی و استاپ در بازار قابل پیش بینی است ولی ریزش های اصلی را باید بعد از فروردین ۹۹ منتظر بود.

نکته‌ای که در اینجا باید به آن حتماً اشاره کنیم این است که بازار سرمایه با خرید و فروش بایستی همراه باشد و صرف خرید و انتظار افزایش قیمت‌ها می‌تواند مانند سم در این بازار عمل کند.

 بازار ملک و مسکن همانند بازارهای دیگر تحت تاثیر شروع کرونا قرار خواهد گرفت البته چون انتظارات تورمی سال ۹۷ قیمت مسکن را ارتقاء شدیدی داد در ۶ ماهه اول سال ۹۸ این بخش وارد فاز رکود شده بود اما بنظر می‌رسد شروع کرونا بازار مسکن را حرکت داده است و باید انتظار افزایش قیمت ها در این بازار را داشته باشیم. در این بخش انتظار این است که زیربخش خرید زمین های کشاورزی در مناطق تفریحی همچنان با استقبال همراه باشد.

بخش سلامت و درمان: اقتصاد بخش سلامت و درمان در هنگام شیوع ویروس کرونا آسیب بسیار جدی خواهد دید چرا که سایه کرونا بر بیماری های دیگر باعث رکود شدیدی در این بخش شده و عملاً منجر به تعطیلی موقت بیشتر مطب های پزشکان در سراسر کشور خواهد شد . البته انتظار می‌رود در اردیبهشت سال ۹۹ وضعیت این بخش به حالت عادی برگردد مشروط بر این که تا آن زمان شیوع ویروس کرونا تحت کنترل قرار گرفته باشد.

 نکته جالب این است که کیفیت بهداشت مردم تحت تاثیر شروع کرونا چنان ارتقا پیدا کرده است که احتمالا در سال آینده با افت قابل ملاحظه‌ای در زمینه بیماری‌های عفونی مواجه باشیم و عملاً بودجه بخش بهداشت و درمان را تحت تأثیر قرار خواهد داد.

 در آخر امیدوارم که سایه شوم این بیماری و شیوع ویروس کرونا و ناراحتی های حاصل از آن از سر کشور عزیز ما به زودی کم شود و مردم ما به بهترین شکل و با کمترین هزینه بتوانند بر این معضل جهانی قالب آیند. امیدوارم که با مراقبت هایی که که مردم انجام می دهند و اقدامات پیشگیرانه ای که دولت باید انجام دهد شاهد کمترین میزان تلفات ممکن در این زمینه باشیم و سال ۹۹ بتواند سالی همراه با موفقیت و سلامتی برای مردم کشور عزیزمان ایران باشد . تاثیر شیوع ویروس کرونا بر اقتصاد ایران

5 پاسخ
  1. مهرداد رآسخ
    مهرداد رآسخ گفته:

    در یک ماه گذشته مقالات تاثیر کرونا بر اقتصاد را خواندم. این تحلیل یکی از بهترین تحلیل ها بود. سپاس از شما

    پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *