شخصیت مناسب برای شغل مشاور

شخصیت مناسب برای شغل مشاور

شخصیت مناسب برای شغل مشاور را بامدل های مختلفی مانند مدل DISC یا MBTI و… می شود سنجید. ابتدا به مدل دیسک می پردازیم و در ادامه از مدل MBTI کمک می گیریم.

شخصیت مناسب برای شغل مشاوردر مدل DISC

مدل DISC بر اساس مطالعات روانشناسی به نام ویلیام مولتون مارستون در سال ۱۹۲۰ در دانشگاه هاروارد شکل گرفته است که یک روش نسبتاً ساده، محبوب و استاندارد برای تشخیص و ارزیابی سبک های رفتاری و ویژگی های شخصیتی محسوب می شود.

این ابزار، رفتار افراد را در چهار سبک رفتاری طبقه بندی می کند:

 • سبک D : سلطه گرا (Dominance)
 • سبک I : تاثیر گذار (Influence)
 • سبک S : دارای ثبات (Steadiness)
 • سبک C : وظیفه محور (Conscientiousness)

اولویت این سبک های رفتاری در دو حالت مقایسه می شود:

 • وظیفه گرا یا مردم گرا
 • برونگرا یا درونگرا

این اولویت ها به همراه چهار سبک رفتاری در مدل زیر نمایش داده می شود:

در این آزمون شما نسبت به افراد دیگر مقایسه می شوید.

تحلیل آزمون دیسک چه اطلاعاتی به ما میدهد؟

مارستون در ابتدا افراد رو با بررسی دو شاخصه به چهار گروه تقسیم کرد؛ «روبرو شدن و مقابله با دیگران» و «اقدام فعالانه یا منفعل». بدین صورت افراد چهار سبک رفتاری داشتند:

 1. فعالانه با دیگران مقابله می‌کنند.(D)
 2. فعالانه ارتباط برقرار می‌کنند ولی مقابله نمی‌کنند. (I)
 3. در ارتباط پیش‌قدم نمی‌شوند و مقابله هم نمی‌کنند. (S)
 4. منفعلانه و طبق موقعیت با دیگران مقابله می‌کنند. (C)

این چهار گروه به مرور کامل‌تر شدند و با چهار مولفۀ D (تسلط)، I (تاثیر)، S (ثبات) و C (تطابق) شناخته شدند و مدل رفتارشناسی DISC را شکل دادند.

برای واضح‌تر شدن نتایج تست DISC، با توجه به نمره‌هایی که در ۴ مولفۀ اصلی تست به دست می‌آید، تیپ‌بندی‌های رفتاری مشخصی تعریف شده‌اند. در تست‌های معمول، ۱۵ تیپ رفتاری وجود داره و برای دقیق‌تر شدن نتیجه در بعضی از تست‌ها تعداد بیشتری تیپ رفتاری تعریف میشود.


هیچ شخصی به طور کامل ‏D، ‏I، ‏S یا C نیست، بلکه هر فردی ترکیبی از این چهار بُعد را کم و بیش دارد. بُعد اصلی رفتاری فرد، بُعدی است که میزان آن از بقیه بیشتر بوده و با یکی از این چهار حرف شناخته می شود، اما ممکن است سایر ابعاد را نیز بالاتر از حد متوسط داشته باشد.مثالی راببینید که شخصیت مناسب برای شغل مشاور آنالیز می کند:

چه شخصیتی در مدل دیسک برای شغل مشاور مناسب تر است؟

بالاخره شخصیت مناسب برای شغل مشاورکدامست؟ بی تردید شخصیت های S  یا شخصیت رابطه‌ساز مناسب ترین افراد برای شغل مشاوره است. اگر به شکل ها دقت کنید سومین ربع در سمت راست و پایین مربوط به فرد رابطه‌محور است. به دلایل توصیفی این فرد را «رابطه‌ساز» می‌نامیم. رابطه‌سازها اهمیت زیادی به افکار و احساسات دیگران می‌دهند و در عین‌ حال درون‌گراتر و تودارتر هستند. آن‌ها کم‌‌حرف‌تر هستند، خیلی سخن نمی‌گویند و ایما و اشاره ندارند. افراد رابطه‌محور در جمع‌بندی به کندی عمل می‌کنند و گاهی مردد به نظر می‌رسند. آن‌ها نگران اثر رفتار و گفتار خود بر دیگران هستند. رابطه‌سازان معلم، پرستار، مشاور و روانشناس خوبی می‌شوند؛‌ آن‌ها در هر کاری که نیازمند کار نزدیک با دیگران باشد، خوب عمل می‌کنند. وقتی با شخصیت‌های رابطه‌ساز تعامل برقرار می‌کنید، باید کمی بیشتر تعلل کنید، سوالات زیادی بپرسید، با دقت به پاسخ‌ها گوش دهید و بدانید که این افراد دوست ندارند عجولانه تصمیم بگیرند.

این افراد مردم محور ولی درونگراتر هستند.باید بتوانند براحتی با دیگران رابطه را برقرار کنند و در عین حال تحت تاثیر هیجانات آنی برای ابراز نظر نباشند. مشاور وقتى موفق خواهد شد که از ویژگیهاى زیر برخوردار باشد: ۱- شخصیت سالم. ۲- تیز بینى، تیز فهمى و سرعت انتقال. ۳- مهارت در گوش دادن. ۴- علاقمند به کمک به دیگران.

شخصیت مناسب مشاور کسب و کار یا مدیریت از نظر مدل MBTI

برای یافتن شخصیت مناسب برای شغل مشاوراین بار سراغ آزمون MBTI می رویم.

MBTI مخفف عبارت Myers-Briggs Type Indicator است و یک مدل شخصیت شناسی است که کمک می‌کند تیپ شخصیتی‌ افراد را بشناسید و متناسب با خصوصیات ذاتی آنان مسیر شغلی مناسبی برای کارمندان خود طراحی کنید.بعد از شرکت در آزمون MBTI، نتیجه‌ای که به افراد داده می‌شود شامل یک کلمه چهار حرفی است و بر اساس آن تیپ شخصیتی وی یکی از شانزده تیپ شخصیتی MBTI خواهد بود.

شخصیت مناسب برای شغل مشاور

در MBTI تیپ شخصیتی افراد با چهار حرف نشان داده می‌شود که به آن‌ها ترجیحات فرد (Preferences) گفته می‌شود. در مدل MBTI در مجموع ۱۶ تیپ شخصیتی داریم.

تیپ شخصیتی افراد از نظر MBTI چطور مشخص می‌شود؟

در مدل MBTI فرض بر این است که تیپ شخصیتی افراد با چهار حرف مشخص می‌شود، هر کدام از این چهار حرف معنایی مشخص دارند، بر این اساس:

 1. حرف اول تیپ: انرژی ذهنی‌ام را چطور به دست می‌آورم؟
 2. حرف دوم تیپ: اطلاعات را چگونه جمع‌آوری می‌کنم؟
 3. حرف سوم تیپ: تصمیم‌گیری‌های من چگونه است؟
 4. حرف چهارم تیپ: شرایط اطراف را چطور سازمان‌دهی می‌کنم؟
شخصیت مناسب برای شغل مشاور

از 16 تیپ مطرح شده شخصیت مناسب برای شغل مشاور مدیریت و مشاوران کسب و کار تیپ INFJ است.

شخصیت مناسب برای شغل مشاور

تیپ شخصیتی INFJ – شخصیت مناسب برای شغل مشاور ازنظر مدل MBTI

این گروه درونگرا، شهودی، احساسی و قضاوت کننده هستند. این افراد ساکت، مهربان، هستند و قلبی رئوف دارند. شخصیت پیچیده آن‌ها اغلب اسباب حیرت دیگران را فراهم می‌سازد. این تیپ شخصیتی از تصور و تخیل غنی برخوردار است و به احساسات و انگیزه‌های دیگران بها می‌دهد. آن‌ها به الهامات و ایده‌آل‌های خود وابسته هستند. آنها در تمام امور شامل روابط، ایده‌ها و حوادث، به دنبال معنا و مفهومی هستند. این افراد به منافع دیگران نیز اهمیت می‌دهند و همیشه دوست دارند به دیگران انگیزه دهند.

حالت اولیه زندگی این افراد به‌صورت درونی متمرکز است درحالی‌که کارهای خود را در درجه اول از طریق شهود خود انجام می‌دهند. حالت ثانویه نیز به‌صورت بیرونی است. این‌گونه افراد مهربان، مراقب و دلسوز، پیچیده و افراد بسیار شهودی هستند. هنری و خلاق‌اند و در دنیایی با معناها و احتمالات پنهان زندگی می‌کنند. تنها یک درصد از جمعیت جهان دارای تیپ شخصیتی INFJ هستند و به همین خاطر نیز این تیپ شخصیتی جزو انواع نادر محسوب می‌شود. و شخصیت مناسب برای شغل مشاور را نیز ارائه می دهد.

این افراد اهمیت زیادی برای داشتن چیزهایی منظم و سیستماتیک در جهان بیرونی خود قائل هستند. آن‌ها انرژی زیادی برای تشخیص بهترین سیستم برای انجام کارها صرف می‌کنند و به‌طور مداوم در حال تعریف و دوباره تعریف کردن اولویت‌ها در زندگی خود هستند. به‌عبارت‌دیگر، افرادی که دارای این تیپ شخصیتی هستند کارها را بر اساس یک تجربه بصری از طریق خویش انجام می‌دهند که کاملاً خودبه‌خودی است. آن‌ها موارد را به‌صورت مستقیم می‌شناسند و توجهی به جزییات آن نخواهند داشت.

این‌گونه افراد معمولاً درست عمل می‌کنند و موارد را به خوبی می‌دانند. در نتیجه، مقدار زیادی از ایمان خود را به غرایز و شهود خود اختصاص می‌دهند. همین امر موجب ایجاد نزاع بین دنیای درونی و بیرونی می‌شود و ممکن است باعث گردد این‌گونه افراد همانند سایر تیپ‌های شخصیتی سازمان‌یافته و منظم نباشند. ممکن است نشانه‌های نامنظم بودن را در این افراد مشاهده کنید علی‌رغم اینکه تمایل زیادی به نظم و مرتب بودن دارند. آن‌ها بینش غیرطبیعی به افراد و موقعیت‌ها دارند. احساسات را در مورد اشیا به دست می‌آورند و به‌صورت بصری و مستقیم آن را درک می‌کنند.این افراد ممکن است تجربه‌های غیرعادی داشته باشند، مثلاً فردی ممکن است احساس بسیار قوی در مورد وجود مشکل برای فردی که دوستش دارد را داشته باشد و در نهایت آگاه شود که او تصادف کرده است.

این‌گونه موارد معمولاً در تیپ‌های شخصیتی دیگر رخ نمی‌دهد و ممکن است بقیه این احساس را مسخره کنند. آن‌ها در این سطح، شهود خود را به‌طور کامل درک نمی‌کنند. به همین خاطر بیشتر این افراد محافظ درون خود هستند و تنها احساسات خود را به‌صورت گزینشی برای افراد خاصی تعریف می‌کنند. آن‌ها بسیار عمیق‌اند و شخصیت پیچیده‌ای دارند و معمولاً درک شخصیت آن‌ها کمی دشوار است.

اما این افراد علی‌رغم پیچیده بودن انسان‌های خونگرمی هستند. آن‌ها جایگاه ویژه‌ای در قلب سایر افراد دارند. این‌گونه افراد به احساسات و خواسته‌های دیگران توجه می‌کنند و سعی دارند از اذیت و آزار دیگران بپرهیزند.

افرادی با تیپ شخصیتی INFJ زاینده و پرورش‌دهنده طبیعی، صبور، فداکار و محافظ هستند. در محل کار، این‌گونه افراد مکان‌هایی را انتخاب می‌کنند که بتوانند در آن خلاق و مستقل باشند. میل طبیعی به هنر دارند و در علوم دیگر نیز که بتوانند از شهود و بینش خود استفاده کنند، عالی ظاهر خواهند شد.این افراد را می‌توانید در شغل‌های خدمات‌گرا نیز پیدا کنید. در انجام وظایف بسیار دقیق عالی نیستند. آن‌ها معمولاً از انجام چنین کارهایی اجتناب می‌کنند یا اگر وارد چنین مشاغلی شوند در انجام جزییات افراط خواهند کرد. زمانی که این افراد وسواس زیادی برای انجام و دریافت جزییات کاری را دارند ممکن است توسط سایر افراد مورد انتقاد قرار گیرند. آن‌ها شخصیتی دارند که معمولاً بیشتر افراد آن را ندارند. زندگی برای چنین افرادی زیاد هم آسان نیست اما آن‌ها توانایی عالی برای داشتن احساس عمیق و موفقیت شخصی دارند.

در صورتیکه نیاز به مشاور کسب و کار یا مشاور مدیریت داشته باشید می توانید با گروه مشاوره کسب و کار کان سلطان Consultan تماس بگیرید.

2 پاسخ
  • wpamir42
   wpamir42 گفته:

   مدیر روابط عمومی؛
   کارگردان؛
   طراح؛
   مدیر معاملات ملکی؛
   مدیر آژانس مسافرتی؛
   هنرمند؛
   نوازنده؛
   نویسنده آگهی‌های تجارتی.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *