مشاوره کسب و کار و مشاوره مدیریت

مشاوره مدیریت و مشاوره کسب و کار

مشاوره مدیریت و مشاوره کسب و کار سالها که نه، قرنهاست که معمولست. راهکارهای حل مشکلاتِ هر چند پیچیده، در دنیای مدیریت و کسب و کار معمولاً بسیار ساده هستند یا بهتر بگویم سهل و ممتنع هستند، آسان ولی دور از دسترس. کارفرماها معتقدند که چنین جوابهایی را می دانند و تصور می‌کنند که پاسخ پرسش‌هایشان باید بسیار پیچیده و غیرمعمول باشد. برخی مشاوران کسب و کار هم بدشان نمی آید که این تصور را تا جایی که می توانند تقویت کنند. استفاده از لغات تخصصی نامعمول بسرعتی که مخاطب را در حس و حال نفهمیدن غرق کند یکی از شیوه های مرسوم در این زمینه است. ظاهراً بسیاری از مشاوران کسب و کار باور کرده‌اند که شرکت‌ها حاضر نیستند برای ایده های ساده پولی پرداخت کنند، درواقع تصورشان این است هرچقدر کارفرما کمتر سر دربیاورد پولی بیشتری خواهد پرداخت. پس حیله برخی مشاورین این است که از مفاهیم پیچیده استفاده کنند و یا خود به ایجاد مفاهیم پیچیده بپردازند.

روش کاربردی! دیگر در این زمینه نوشتن مقالاتی هشدار دهنده با این مضامین است که در زمینه های مدیریت و یا کسب و کار روش ها بسرعت قدیمی و غیرکاربردی می شوند. با افزودن ترس به این معادله، به خوانندگان هشدار داده می‌شود که معادله های قدیمی کسب و کار یا مدیریت منسوخ شده اند و دیگر کاربردی ندارد!

این‌ها امیدوارند که خوانندگان این واکنش را نشان بدهند که هرچه زودتر با منبع انتشار مقاله تماس بگیرند و شماره تهیه‌کننده مطلب را جستجو کنند؛ همان مقاله‌ای که سر درنمی‌آورند اما می‌ترسند به دردسر بی افتند.

مقاله‌ای در مجله فورچون با عنوان در “جستجوی احمق‌ها” چاپ‌شده که با دقت این موضوع را موشکافی کرده است؛ تجارت مشاوره، به‌آرامی به سرقت رفته است. مشاوران جدید که فقط به قلم، کرسی سخنرانی و مقدار زیادی بی‌شرمی مجهز هستند، جای مشاوران کسب و کار با درایت را اشغال کرده‌اند، در بازار امروز واقعاً جای کسانی که بهترین توصیه‌ها و راهکارها را در اختیار صاحبان کسب و کار قرار دهند خالی است.

امروزه به طور کلی برای پیشبرد همه ی اقدامات مهم درزندگی استفاده از مشاوره وتجربه افراد متخصص کمک شایانی به هدف شما می کند. در ارتباط با کسب وکار استفاده از افراد متخصص وحرفه ای باعث می شود درانتخاب مسیر درست با آزمون وخطا پیش نروید وبه بهترین راه هدایت شوید. هدف یک مشاوره کسب و کار همراه بودن در کنار افراد به منظور رشد و ترقی در کسب و کار میباشد، یک مشاوره کسب و کار با استفاده از ارائه خدمات مشاوره میتواند ما را به هدفمان در تجارت و راه اندازی کسب و کار مورد نظر هدایت کند. مشاوره کسب و کار و مشاوره مدیریت

مشاور مدیریت یا مشاور کسب و کار کیست ؟

مشاور کسی است که از طریق دانش و تخصص خود همچون یک آنالیزور بخش های مختلف سازمان را واکاوی کرده و با تشخیص مسایل و به کار گیری طیف گسترده ای از رویکردها، ابزارها و فنون برای اثرگذاری بر سیستم و فرآیند های آن، برای حل آن ها می کوشد تا در سازمان، فرآیند ها و یا افراد تغییراتی با هدف بهبود عملکرد و افزایش اثر بخشی ایجاد کند.

صاحبان کسب ‌و کارها معمولاً با هدف رشد و تکمیل مهارت‌های کارکنانشان و صرفه‌جویی در هزینه‌ها مشاوران را به خدمت می‌گیرند. وجود مشاوران در کسب‌ و کارها به‌دلیل داشتن نگرشی متفاوت ، بی‌طرف بودن در ارائه‌ی نظرات و همچنین تسهیل‌ کردن تغییرات مورد نیاز، از الزامات رشد و توسعه‌ی هر کسب ‌و کاری است.البته شرط به خدمت گرفتن مشاوران اطمینان از دانش و تخصص آن‌ها در زمینه‌ی مورد نظر می‌باشد.

شرح وظایف و خدماتی که مشاوران در کسب ‌و کارهای مختلف برعهده دارند، بستگی کاملاً مستقیمی با ماهیت صنعت مورد نظر دارد. از مشاوران انتظار می‌رود که برای حفظ یا بهبود و ارتقای کسب ‌و کار، افزایش بهره‌وری، سودآوری و درآمد پایدار توصیه‌ها و رهنمودهای اجرایی داشته باشند. مدت زمان حضور مشاوران در سازمان‌ها و کسب‌ و کارها بر اساس نیازهای کارفرما، مشکلات پیش‌بینی نشده و یا پروژه‌ای که مشاور برای استخدام شده است بستگی دارد. مشاوره مدیریت و مشاوره کسب و کار

مشاورمدیریت یا مشاور کسب و کار چه کار می کند؟

مشاور همانگونه که گفتیم همچون یک آنالیزور با کمک مدیران و کارکنان سازمان یا کسب و کار هدف مشاوره، بخش های مختلف سازمان را واکاوی کرده و وضعیت موجود را به خوبی مشخص می نماید (کجا هستیم) .سپس وضعیت ایده آل (به کجا می خواهیم برسیم) مشخص می شود. گام بعد در مشاوره کسب و کار مشخص نمودن نقاط ضعف و قدرت درونی، فرصت ها و تهدید های بیرونی سازمان است، تا بتوانیم بر اساس داشته ها نسبت به مشخص نمودن اقدامات و راهبردهای استراتژیک گام برداریم.

در فاز بعد، مشاور اهداف زمانبندی شده و همچنین ابزارهای لازم جهت رسیدن به این اهداف را مشخص می نماید. به خاطر داشته باشید اهداف تعیین شده باید بر اساس وضعیت موجود و همچنین در راستای اهداف بلندمدت و چشم انداز سازمان باشد. آخرین گام قبل از اجرایی شدن استراتژی ها و راهبردهای جدید، جمع بندی و نهایی سازی طرح جامع مجموعه موردنظر است. نهایی سازی به معنای بررسی های مجدد بر روی طرح موردنظر بوده تا در صورت نیاز اصلاحات لازم قبل از فاز اجرایی اعمال گردد.

بصورت مبسوط باید گفت مشاوران باید کارهای زیر را انجام دهند:

 •           بررسی وضعیت فعلی شامل تمام زوایای چالش های کسب و کار یا سازمان و بررسی علل بروز مشکلات         
 •          شناسایی راه حل های عملی و ممکن و ارائه مسیرها و فرصت های جایگزین
 •         ارائه و اولویت بندی راه حل های بالقوه
 •          اتخاذ تصمیم و برنامه ریزی
 •         تنطیم معیارها و شاخص های اندازه گیری حل مشکلات
 •         تفویض مسئولیت به نیروهای سازمان و اجرای برنامه از طریق آنها

بعبارت خودمانی تر باید گفت:

 • اول آنکه مشاوره به شما کمک می کند در روند کسب وکارتان سرعت ببخشید، برای آنکه شما برای شروع کار نیازبه یک سکوی پرتاب دارید مشاوره می تواند شمارابه سرعت به سمت جلو حرکت دهد.
 • قطعا شما در همه ی مسائل احاطه کامل ندارید ولی استفاده از مشاور یا تیم مشاوران کسب وکار می توانند همه اطلاعات لازم رادر اختیار شما قرار دهند.
 • در هرکسب و کاری مشکلات خاصی به وجود می آید و درصورتی که به درستی برطرف نشود می تواند زمینه مشکلات دیگر شود،مراجعه به مشاوره با یک دید خارج از مجموعه وواقع بینانه می تواند ریشه مشکل به وجود آمده را شناسایی و بهترین راه حل را برای برطرف کردن آن ارائه دهد.
 • شاید کسب وکار شما همانند یک استارت آپ یک ایده جدید باشد وعلاوه براین که تجربه ای از قبل وجود نداشته ،با پشتیبانی مشاور ضرر و زیان کار کاهش پیدا می کند وعلاوه براین ایده های نوومفیدی دراین راستا برای شما ارائه می کند.
 • در بحث استخدام نیروی کار، مشاوره با افراد متخصص می تواند بهترین تیم کاری رابرای شما انتخاب کند،حذف کارمندانی که برای مجموعه مفید نیستند یکی دیگراز اقدامات مشاور دراین زمینه است و تهیه و تنطیم فرم های استخدامی ،قرارداد های کاری اصولی ودقیق، و اطلاعاتی از این قبیل که یک متخصص خوب می تواند به شما مشاوره وپیشنهاد دهد.
 •  آشنا بودن مشاورکاری با اصول قانونی باعث می شود کسب وکارشما در جهت قانونی حرکت کندوبااشتباهاتی که ممکن است سهوا انجام دهید دچار مشکلات قانونی،عقب ماندن ازپروژه ویا خسارت مالی نشوید.
 • واقف بودن مشاوربرمسائلی چون مالیات وعوارض و…باعث می شود که پرداخت آنها به درستی ودر زمان مشخص انجام شود ودچار جریمه نشوید.
 • یکی ازمهم ترین مواردی که به پیشرفت یک کسب وکارکمک می کند منابع انسانی یا پرسنل هستند؛نیازی نیست همه ی پرسنل از اهداف بلند مدت وکوتاه مدت شما مطلع شوند،اما یک مشاورخوب می تواند آموزش هایی را برای پرسنل درنظربگیردکه منجربه رسیدن به اهداف کوته وبلند مدت شما شود.

ویژگی های یک مشاور خوب

ویژگی های مشاور خوب عبارتند از شنونده خوب، روانشناس، صبور بودن، داشتن قدرت پرسشگری، آگاهی و تسلط کامل بر موضوع مشاوره و داشتن قدرت برنامه ریزی. پس یک مشاور خوب  قبل ازشروع راهنمایی هایش،یک شنونده خوب است،شنیدن تمام حرف های شما علاوه براینکه میزان آشنایی شما با کسب وکار موردنظرتان را مشخص می کند ویژگی های روانشناختی وشخصیتی شمارانیز بروز می دهد. بنابراین مشاور کسب وکار یک روانشناس خوب نیز هست.

علاوه برصبر و شکیبایی یکی دیگر از ویژگی های مشاور کسب وکار پرسشگر بودن است، سوالات هدفمندی که به کنه مسائل و مشکلات سازمان یا کسب و کار شما نوری بتاباند و آنها را برای مشاور و شما واضح تر کند. صد البته مهم ترین ویژگی یک مشاور کسب وکار این است که از کسب وکارشما آگاهی کامل و به روز. دریک مشاوره کسب وکار هدف گذاری وبرنامه ریزی باید انجام شود تا براساس آن شما به سمت هدف خود حرکت کنید، بنابراین مشاور کار بلد این برنامه ریزی را برای مراحل وفواصل زمانی مختلف برای شما انجام می دهد. مشاوره مدیریت و مشاوره کسب و کار

چرا نیاز به مشاوره کسب وکارداریم

مشاوران صاحب دارایی  ارزشمندی هستند که بسیاری از مدیران تازه کار آن را ندارند و آن تجربه است! بر اساس آمارها سالانه ۵۸۷۰۰۰ کسب و کار جدید در آمریکا ایجاد می شوند و تنها نیمی از آنها بعد از ۵ سال به کار خود ادامه می دهند! و فقط یک سوم از آنها بعد از ۱۰ سال زنده می مانند. اما راه هایی برای افزایش شانس بقا وجود دارد. کار کردن با یک مشاور و متخصص در حوزه کسب وکار به موفقیت مدیران کمک شایانی خواهد کرد.

دلایل اصلی استفاده از مشاورین کسب و کارعبارتند از:

۱-به کمک مشاوران، سالها به عمر خود می افزائیم.

میزان بقای کسب و کارهای جدید به شدت کارآفرینان را می ترساند، اما با داشتن یک مشاور در کنار خود این آمار و ارقام می تواند تغییر کند. بر اساس آمار ups store 70 درصد از کسب و کارهای دارای مشاور، بیش از ۵ سال زنده می مانند.

صاحبان کسب و کارهای کوچک اغلب اوقات  تجربه کافی  را در اختیار نداشته و کسب تجربه برای داشتن شرکتی موفق، نیازمند زمان و پول زیادی است. مشاور این امکان را می دهد که از تجربه او برای رشد کسب و کارتان استفاده کنید.

طبق نظرسنجی مجله کسب و کار هاروارد روی ۴۵ مدیر اجرایی که با مشاور ارتباط داشتند نتایج زیر بدست آمد :

 ۸۴% از آنها گفتند که از اشتباهات هزینه بر اجتناب کرده و به سرعت در کارهایشان  مهارت یافته اند.

۶۹% با کمک مشاوران توانستند تصمیم های بهتری بگیرند.

%۷۱ درصد از آنها عملکرد شرکتشان بهبود یافت.

2 – مکتب نرفته ملا می شویم .

کلی درس نخوانده و دانشگاه نرفته را انگار مشاور به جای ما خوانده و رفته است. زمانی که سازمان با فقدان افرادی با قابلیت حل مساله روبروست از مشاوره مدیریت استفاده می‌نماید. از طرفی ممکن است مدیر سازمان قابلیت حل مساله را دارا بوده ولی به جهت فقدان مهارت‌های لازم برای برنامه‌ریزی، ایجاد و اجرای موثر فرآیند تغییر، نیاز به حضور مشاور مدیریت باشد.

در ضمن سرعت تغییرات محیط و تکنولوژی مدیریت آن قدر زیاد و نیازهای سازمان آن قدر متنوع است که حتی سازمان‌های بسیار بزرگ و قدرتمند نیز فاقد منابع داخلی برای پرداختن به بعضی از مسائل و فرصت‌های جدید هستند و به همین دلیل است استفاده از مشاورین مدیریت در پیشبرد امور کاملاً مفید و مثمر ثمر می‌باشد.

3- از سوی آنها حمایت می شویم و حتی انگیزه می گیریم.

این مورد شاید مهم ترین دلیل وجود مشاور یاشد، در یک سازمان بعنوان مدیر احتمالا شما رئیس هستید و رئیسی ندارید و در راه اندازی یک کسب و کار کوچک یا متوسط نیز شما رئیسی ندارید که به شما انگیزه دهد و و همه می دانیم این مورد چقدر در موفقیت ما مهم و حیاتی است! یک مشاور همیشه می تواند این خلا را پر کرده، به شما انگیزه دهد و شما  را تشویق کند. مشاور همراه روزهای سخت شماست و با تکیه بر او راحت تر می توانید موانع و سختی ها را پشت سر بگذارید.

4– کار کردن با یک مشاور شبکه کاری ما را گسترش می دهد.

وقتی با مشاور همکاری می کنید، دسترسی بیشتری به مشتریان بالقوه و نیروی کار  دارید. یک مشاور شبکه ای از افراد ارزشمند را در اختیار دارد که شما هم می توانید از آنها استفاده کنید. اگر مشکل خاصی در کسب و کارتان دارید مشاور تنها کسی است که می تواند با توجه به دانش و تخصص اش به شما کمک نموده و اگر نیازمند استخدام پرسنل جدیدی هستید او می تواند فرد مناسب شما را پیدا کند. ارتباط با مشاوری مناسب گامی کلیدی در برنامه کسب و کارتان بوده و اوست که می تواند به شما در شرایط سخت در تصمیم گیری کمک کند.

5– بایک منقد بی تعارف روبرو می شویم که به روزمرگیهای ما دچار نیست..

حتی بهترین افراد درون سازمان ممکن است متأثر از موقعیت شغلی خود نتوانند شرایط و ارزش‌های موجود را به خوبی ارزیابی نموده و با توجه به واقعیت‌ها، راه‌حل‌های معقولی ارائه نمایند. به همین دلیل است که مشاوره مدیریت می‌تواند به دور از تعصبات درون سازمانی و حتی فشارهای ناشی از سطوح کاری متفاوت به صورت بی‌طرفانه مسائل را ارزیابی نموده و نسبت به ارائه راهکارها و تغییرات اقدام نماید. از سوی دیگر در بیشتر سازمان‌ها افراد دچار روزمرگی وظایف بوده و حجم امور به قدری است که اجازه تمرکز بر حل چالش‌ها و برنامه‌ریزی‌های راهبردی را نخواهند داد. بنابراین مشاوره مدیریت، با توجه به دارا بودن وقت کافی می‌تواند به بررسی کامل مسائل و همچنین تدوین برنامه‌ریزی‌های لازم اقدام نموده و پس از پایان کار سازمان را ترک نماید.

حتی بهترین افراد درون سازمان ممکن است متأثر از موقعیت شغلی خود نتوانند شرایط و ارزش‌های موجود را به خوبی ارزیابی نموده و با توجه به واقعیت‌ها، راه‌حل‌های معقولی ارائه نمایند. به همین دلیل است که مشاوره مدیریت می‌تواند به دور از تعصبات درون سازمانی و حتی فشارهای ناشی از سطوح کاری متفاوت به صورت بی‌طرفانه مسائل را ارزیابی نموده و نسبت به ارائه راهکارها و تغییرات اقدام نماید

6– توجیه تصمیمات مدیریت برای یاوه گویان راحت تر می شود.

در برخی شرایط از مشاورین خواسته می‌شود تا بنا به شرایط سازمان تصمیمات مدیریت را توجیه نموده و مخالفت و عدم همکاری همه عوامل سازمان را به حداقل برساند. در این موارد با توجه به اینکه تصمیمات اتخاذی از جانب مدیریت می‌باشد، اما بار اصلی مسئولیت بر دوش مشاوران قرار می‌گیرد.

7– از طریق مشاوربیشتر می آموزیم.

بر اساس نظر لیندون اورویک ” تنها کاری که به عنوان یک مشاور می‌توان به صورتی ارزشمند ارائه نمود آموزش است، بدین معنی که به مشتریان و کارکنان  آن‌ها بیاموزی که بهتر مدیریت کنند.”

در مفهوم مدرن و امروزی مشاوره مدیریت ، بیشتر سازمان‌ها در تعاملات خود با مشاورین به دنبال برطرف نمودن مشکل خاصی نیستند، بلکه درصدد رفع مشکلات کلی و ساختاری مجموعه و همچنین روش‌هایی که برای تشخیص مسئله و اجرای تغییرات به کار می‌گیرند، هستند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *