مشاور کسب و کار کیست و چه می کند ؟

مشاور کسب و کار کیست و چه می کند ؟

مشاور کسب و کار کیست و چه می کند ؟ از گذشته‌های دور تا به امروز، مشورت گرفتن در تمام زمینه‌ها یک گزینه مفید، پسندیده و توصیه شده بوده است. هیچ کس کامل نیست. زبده ‎ترین‎های حوزه‎های مختلف هم به مشاوره گرفتن نیاز دارند. مشاوره کسب و کار یکی از عواملی است که در زمینه‌های اقتصادی می‌تواند تفاوت‎های عظیمی بیافریند.

مشاوران کسب و کار کیستند؟

مشاور، فرد یا گروهی است که از بیرون به پیکره مجموعه پیوسته و با نگاه خود مکملی است که پیشنهادهایی را به مدیران جهت بهبود راهکارهای اجرایی، آسیب‌یابی و آسیب شناسی،تجزیه و تحلیل و در نهایت راه را در فرآیند اجرا سهل‌تر و حاشیه امنیت را بیشتر می‌کند. مشاوران کسب و کار متخصصانی هستند که مشاوره های مدیریتی را برای کمک به بهبود عملکرد و بهره وری سازمانها و شرکتها ارائه می کنند. این متخصصان، کسب و کارها را تجزیه و تحلیل کرده و با ارائه راهکار، شرکتها را در رسیدن به اهدافشان یاری میکنند. صاحبان کسب و کار زمانی که نیاز به کمک داشته و در مسیری که انتخاب کرده اند نیاز به کسی داشته باشند که چشم انداز و دورنمای این مسیر را برایشان مشخص کند و یا هرگاه احساس کنند که نیازمند کاتالیستی هستند که شرکتشان را متحول کند باید از مشاوران کسب و کار کمک بجویند. وقتی فردی می خواهد کاری را انجام دهد و یا چیزی را بیاموزد، قطعا استفاده کردن از تجربیات یک مشاور نسبت به اینکه خودش تمام آنها را بیاموزد و تجربه کند، از هر لحاظ مقرون به صرفه تر می باشد. به همین ترتیب، اگر یک ورزشکار بخواهد مهارت های خود را بهبود ببخشد، بهترین کاری که می تواند انجام دهد، پیوستن به یک تیمی است که یک مربی عالی دارد. مشاوران کسب و کار معمولا از گروه کارآفرینان متخصص هستند که می دانند چه چیزی برای موفقیت در کسب و کار لازم است، پس شاید یک مدرس آموزشی که تجربه اجرایی در کسب و کار ندارد، نتواند به شما کمک عملی کند. برای این منظور یک مشاور کسب و کار به شما کمک می کند تا بتوانید انتخاب بهتری از چشم انداز خود داشته باشید و روش هایی را که می بایست برای رسیدن به چشم انداز خود به کار ببندید را برایتان تدوین می نماید. اینکار نه تنها سرعت شما را در رسیدن به اهدافتان بیشتر می کند بلکه هزینه های شما را نیز به شدت کاهش می دهد. مشاور کسب و کار کیست و چه می کند ؟

مشاور کسب و کار کیست و چه می کند ؟

مشاور کسب و کار چه میکند؟

گام اول برای هر مشاور کسب و کار، فاز مکاشفه است که هدف آن یادگیری کسب و کار مشتری است. یک مشاور کسب و کار خوب ، تا آنجا که ممکن است برای کسب اطلاعات در مورد کسب و کار ، با صاحب آن بیزینس و کارکنانش وقت میگذراند. این وقت گذرانی می تواند شامل گردش، دیدار با هیئت مدیره و کارکنان، تجزیه و تحلیل امور مالی و بررسی تمام مواد اولیه شرکت باشد. در طول این فرایند، مشاور کسب و کار جزئیات عملکردها و فعالیتهای شرکت را کشف کرده و آگاه خواهد شد که چه عملیاتی در جایگاه درست و مسیر صحیح خود قرار دارد.

مواردی که تیم مشاور نیاز داردرا می توان اینگونه خلاصه عنوان کرد:اطلاعات کامل و صحیح که از طرف مدیر یا مدیران ارشد به تیم مشاوره داده می‌شود؛تجزیه و تحلیل مشاور یا تیم مشاوره؛ و نحوه اجرایی کردن و پیاده سازی شیوه مورد نظر.از آنجا که یک تیم مشاوره از تجربیات مختلفی بهره می‌برد و در عین حال از بیرون به مجموعه نگاه می‌کند می‌تواند به دور از هر گونه هیجان، استرس و با نگاهی خردمندانه که تمامی زوایا را در بر ‌گیرد، کمکی به موقع و مناسب را انجام دهد.اگر ما به عنوان مدیر یا مالک مجموعه از تیم‌های تخصصی مشاوره در زمینه های مختلف که مربوط به کسب و کار است از ابتدا و مادامی که کار ادامه دارد استفاده کنیم، بی شک با کمترین ضریب خطا می‌توانیم فرآیند اجرایی نسبت به رسیدن اهداف خود را پیش ببریم و با توجه به استفاده از راهکارهایی که مشاوران به ما ارایه می‌دهند در زمان صرفه جویی کنیم، هزینه‌های اجرایی را پایین آورده و با آرامش بیشتری که همان پیشبرد اهداف در راستای توسعه مجموعه است بیاندیشیم.حال این اصل را باید در نظر داشت که حضور تیم مشاوره یا مشاور در کنار مجموعه صرفا تکرار عقاید و دیدگاه های مدیران نیست بلکه شاید با یک مطالعه، تجزیه و تحلیل و آسیب شناسی راهکاری اجرایی مخالف عقاید مدیران داشته و با ارائه پیشنهادی جدید راه توسعه و رشد مجموعه را مهیاکند.

علاوه بر شناسایی این مشکلات و فرصت ها، یک مشاور تجاری باید ضمن توسعه و ارائه ی راهکارهایی برای حل مشکلات ، برنامه هایی را نیز برای سرمایه گذاری بر روی فرصت های جدید ارائه نماید. شاید یک شرکت دارای بخش فروش قوی اما واحد بازاریابی ضعیفی باشد ؛ برای چنین شرکتی این یک فرصت است تا منابع بازاریابی خود را تقویت کرده و بر روی کارکنان بخش فروش سرمایه گذاری کند. در طول این مرحله، برای مشاور و کارمندان شرکت حفظ ارتباطات باز و روشن اهمیت بسزائی دارد. مشاور کسب و کار کیست و چه می کند ؟

مشاور کسب و کار کیست و چه می کند ؟

مشاوره کسب و کار در چه مواردی می تواند به شما راهنمایی دهد؟

مشاوره کسب و کار و تجارت در زمینه های زیر می تواند به شما راهنمایی ارائه دهد:

 • چگونه و با استفاده از چه راهکار هایی می توانید از رقبا پیشی بگیرید.
 • چه استراتژی هایی می تواند سهم بازار را به نفع کسب و کار شما افزایش دهد؟
 • ارائه راهکارهایی که می تواند به وفادار سازی مشتری بینجامد.
 • چگونه می توان، اعتبار برند خود را افزایش دهید.
 • چگونه و با چه روش هایی می توان بازاریابی کرد؟
 • چه مکان هایی برای تبلیغات مناسب است و چه میزان تبلیغات برای کسب و کار مفید است؟
 • ارائه برنامه های مفید برای جلوگیری از کاهش هزینه های اولیه.
 • دریافت راهنمایی و راهکار هایی که به افزایش درآمد می انجامد.
 • دریافت راهنمایی و مشاوره درباره ی مدیریت شبکه های اجتماعی و بازاریابی دیجیتال.
 • گسترش خدمات به مشتریان، در صورتی که نیاز به افزایش نیرو و درآمد نباشد.
 • و موارد دیگر که قطعا برای کسب و کار شما سودمند خواهد بود…

توصیه و انتقادات مشاور چگونه باید باشد؟

برای صاحب کسب و کار بهره مندی از توصیه های یک مشاور تجاری در این مرحله به منظور دریافت انتقادات سازنده بسیار پر اهمیت بوده و ضرورت دارد ولی مشاور باید بشدت از انتقاداتی پرهیز کند که جنبه آموزش به صاحب کسب و کار در خصوص اینکه چگونه باید کسب و کارش را اداره کند داشته باشد. اگرچه این مشاور کسب و کار است که براساس مشاهدات خود نقطه نظرات جدید را ارائه میکند ولی در اصل این مالک است که شخصا با کسب و کار درگیر و به آن نزدیک است. مالک قطعاً در مقابل پیشنهادات و راهکارهای مشاور بازخوردهایی خواهد داشت و نقطه نظراتش را به مشاور را اعلام خواهد کرد و این مشاور است که باید بازتاب ها و رفلکس های مالک را دریافته و در صورت لزوم برنامه ریزی های خود را بر اساس آن اصلاح کرده و یا تغییر دهد.

هنگامی که مالک و مشاور بر روی یک طرح و برنامه، موافق و هم نظرند، مشاور باید به مرحله سوم مشاوره گام بگذارد که مرحله بازسازی یا اجرای طرح است. در این مرحله، مشاور باید در همان حال که پیشرفتهای طرح و در صورت نیاز تنظیم و برنامه ریزی آن را مورد بررسی قرار میدهد، نسبت به ایجاد سرمایه و دارایی ها و کاهش و حذف بدهی های شرکت نیز اقدام کند. مشاور کسب و کار کیست و چه می کند ؟

چرا باید از مشاوره کسب و کار کمک گرفت؟

شاید از خود می‌پرسید چرا باید یک مشاور استخدام کنم؟ مشاور خدمات زیر را به شما ارائه می دهد:

۱.کمک فکری

به عنوان مثال،‌ شما برای رونق کسب و کار خود، منابع انسانی لازم را در اختیار ندارید، زیرا برخی از نیروهای داخلی خود را از دست داده‌اید. در این صورت یک مشاور را برای یک پروژه و به شکل موقت استخدام می‌کنید تا شکاف موجود را تا زمانی که رفع شود با وجود او پر کنید. مجبور نیستید مشاور را به صورت تمام وقت استخدام کنید، بنابراین همکاری شما با او می‌تواند کوتاه مدت و مقرون به صرفه باشد.

۲. مدیریت تغییر و افزودن چاشنی خلاقیت به کارها

مشاوران در ایجاد کردن تغییر در سازمان‌ها به منظور رونق بخشیدن به کسب و کار تخصص دارند، بنابراین اگر شرکت متوسط شما به خاطر تغییرات پیش روی، پر از اختلافات داخلی شده، وجود مشاور در مدیریت اوضاع کمک بزرگی خواهد بود. مشاوران می‎دانند که اغلب در این حوزه نقش یک پوشش سیاسی را دارند، یعنی سرزنش تغییرات ناخوشایندی چون تعدیل نیرو یا اقدامات انجام گرفته در مورد کاستن از هزینه‎ها متوجه آنها خواهد بود.


۳. آموزش و پیاده‌سازی بهترین روش‌ها

مشاوران اغلب متخصصان حوزه مربوطه را رهبری می‎کنند. آنها از تخصص علمی و نظری برخوردارند و در عین حال شرکت‎ها را مستقیما برای ایجاد تغییر در ساز و کار خود رهبری می‌کنند. اگر می‎خواهید در حوزه‎هایی چون آی‌تی و مدیریت از بهترین روش‎ها استفاده کنید، بهترین منبعی که برای این کار می‌توانید پیدا کنید مشاوران هستند. چرا می‏خواهید ریسک کرده و خود به روش اختراع کنید، آن هم وقتی که مشاوران پیش از این توانسته‎اند بهترین روش‌ها را شناسایی کرده و حتی آن را در مورد چند مشتری هم به اجرا درآورند.

یافتن مشاور کسب و کار

پیدا کردن و معرفی مشاور کسب و کار ممکن است برای مالک یا مدیریت یک کسب و کار سخت ترین بخش کار باشد. مشاور باید برای کار کردن با آنها دارای اشتیاق وافر ، برای تعالی بخشیدن به کسب و کارشان بهترین هادی ، و برای سازمان و عواملش همچون چشمی بینا باشد. این مهم است که مشاوری را انتخاب کنید که در صنعتی که درآن فعالیت میکنید و یا آن نوع از مشکلاتی که با آنها مواجه هستید تخصص داشته باشد. هرگاه خواستید مشاوری را استخدام کنید مطمئن شوید که مهارتهای مد نظر شما را داشته و از این دست مشاوره های مشابه کسب و کار شما را قبلاً به عهده گرفته است.

هر کس می تواند خود را یک مشاور بنامد، اما ترکیبی از مهارت های بسیار لازم است تا به یک مشاور تجاری خوب تبدیل شد. همچنین مهم است اطمینان حاصل کنید که مشاور گواهینامه لازم مرتبط با حرفه و صنعت شما را دارد. شما باید مشاوران را از طریق وب سایتشان و آنچه ارائه کرده اند بررسی کنید. به دنبال تصاویر حرفه ای و اطلاعات مستند در مورد خدمات آنها باشید. ایده خوبی است که نمونه هایی از موفقیت های گذشته آنها را جویا شوید و با مالکان آن کسب و کارها در خصوص موفق بودن مشاوره هایی که از آن مشاوران دریافت کرده اند صحبت کنید. مشاور کسب و کار کیست و چه می کند ؟

درصورت نیازبه مشاوره در زمینه کسب و کار و مدیریت می توانید از توانائیها و امکانات گروه مشاوره کان سلطان استفاده کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *