سه مهارت کلیدی برای مشاوره

سه مهارت کلیدی برای مشاوره

هربار به شخصی که دروضعیت تصمیم گیری و انتخاب است ، نصیحتی و یا توصیه ای می کنید ، مشاوره می کنید. برای اینکه کاررا خوب انجام دهید برای هر یک از این موارد مشاوره ، سه نوع مهارت وجود دارد که شما به آنها نیاز دارید و به آنها سه مهارت کلیدی برای مشاوره می گوییم- مهارت های فنی ، بین فردی و مشاوره. در اینجا تمایزات را ذکر می کنیم:

مهارتهای فنی

مهمتر از همه ، باید بدانیم که فرد در مورد چه چیزی صحبت می کند. ما در مورد سوال و خواسته ای که از ما می شود  نیاز به تخصص داریم. ما چه در دانشگاه و چه در اولین شغل ، در یک زمینه یا عملکرد خاص آموزش دیده ایم. این ممکن است مهندسی ، فروش ، حسابداری ، مشاوره یا هر یک از هزاران روش دیگر زندگی مردم باشد. این آموزش اصلی ما است. فقط بعداً ، پس از کسب تخصص فنی ، مشاوره را شروع می کنیم. اگر تخصص خاصی نداشته باشیم ، مردم توصیه های ما را نمی پذیرند. پایه و اساس مهارت های مشاوره تخصص است. این کتاب فرض می کند که شما تخصص خاصی دارید.

مهارتهای ارتباطی

برای کارکردن با دیگران، باید مهارت های ارتباطی داشته باشیم. برخی از این توانایی ها عبارتند از: گنجاندن ایده ها در کلمات ، گوش دادن ، پشتیبانی ، مخالفت کردن منطقی ، حفظ رابطه ها و …. کتابها و سمینارهای زیادی برای کمک به ما در این مهارت ها ارائه شده است ، در واقع یک جنبش اجتماعی بشردوستانه وجود دارد که به بهبود این مهارت ها اختصاص دارد. درست مثل مهارتهای فنی ، مهارتهای ارتباطی نیز برای مشاوره مؤثر ضروری هستند.

برخی از صاحبنظران اظهارکرده اند که مشاوره خوب در واقع فقط به مهارتهای ارتباطی نیاز دارد. این درست نیست. مجموعه ای از مهارت هایی که  برای مشاوره اساسی محسوب می شوند  ومهم تر از مهارت های فنی و مهارت های ارتباطی است ، مهارت های مشاوره است.

مهارتهای مشاوره

هر پروژه مشاوره ، خواه ده دقیقه یا ده ماه طول بکشد ، پنج مرحله را پشت سر می گذارد. مراحل این کار متوالی هستند. اگر مرحله ای را جا بگذارید یا آنرا بی اهمیت بینگارید، به مشکل خواهید خورد. مشاوره ماهر در اجرای هر یک از این مراحل صادق باید باشد.

در مقاله بعد راجع به پنج مرحله مشاوره توضیح خواهیم داد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *