10 مهارت یک مشاور

10 مهارت یک مشاور عالی

10 مهارت یک مشاور که باعث می شوند مشاوران کسب و کارها به کمک آنها به سازمانها برای حل مسائل ، ایجاد ارزش ، به حداکثر رساندن رشد و بهبود عملکرد شغلی کمک کنند را در اینجا بررسی می کنیم. چه در زمینه فناوری اطلاعات ، مالی ، حقوقی یا روابط عمومی ، آنها از مهارتهای شغلی خود برای ارائه مشاوره و تخصص عینی استفاده کرده و به یک سازمان برای توسعه هرگونه مهارت تخصصی که ممکن است فاقد آن باشد ، کمک می کنند.

مشاوران در درجه اول نگران استراتژی ، ساختار ، مدیریت و عملیات یک شرکت هستند و در شناسایی گزینه های سازمان و ارائه توصیه هایی برای تغییر و همچنین مشاوره در مورد منابع اضافی برای اجرای راه حل ها تلاش می کنند. اگر در حال شروع کار خود هستید یا اولین قدمهای خود را به دنیای کار بر می دارید ، در اینجا ده مهارت برتر مورد نیاز برای داشتن یک مشاور مؤثر آمده است. آموزش این موارد در آموزش مشاوره کسب و کار نقش کلیدی دارد.

1. ارتباط عالی

از انجام مصاحبه های تحقیقاتی با کارمندان مشتری تا مدیریت تیم و ذینفعان ، نوشتن پیشنهادات تجاری و ارائه ها ، ارتباط موثر در کار مشاوره بسیار مهم است. بنابراین اغلب پروژه ها به دلیل عدم برقراری ارتباط مؤثر ، خراب یا راکد می شوند. برقراری ارتباطات قوی شما را از بقیه متمایز کرده و به سرعت شهرتی درخور را به دست می آورید.

2- کار تیمی

ناگفته نماند که نمایش مهارتهای رهبری برای یک مشاور خوب یک کیفیت بسیار مطلوب است. اما آنچه حتی مهمتر است ، این است که بتوانیم در یک تیم خوب کار کنیم. در طول پروژه های بزرگ ، شما در تیم های ده ها نفره و بعضی اوقات صدها نفره از کارکنان مشغول به کار خواهید بود ، اگر نتوانید به طور مؤثر در یک تیم عمل کنید می تواند به سرعت کانون آشوب و هرج و مرج شود . بیاموزید که چگونه عادلانه از همکاران خود حمایت کنید. مطمئناً با اینكه چگونه با دیگران كار می كنید ، مورد قضاوت قرار خواهید گرفت.

3. حل مسئله

یکی از 10 مهارت یک مشاور که اورا به مشاور عالی تبدیل می کند مهارت حل مسئله است. برای درک سازمانی که به آن مشورت می دهید ، باید تحقیقات گسترده و جمع آوری داده ها را انجام دهید. این امر نیاز به یک ذهنیت تحلیلی دارد که بر راه حل متمرکز باشد ، و همچنین به جزئیات توجه داشته باشد. برای کارآیی موثر در این حوزه ، شما باید در الگوهای کار خود بسیار سازمان یافته ، قابل اعتماد و منظم باشید.

4. یادگیری سریع

اگر مستقیماً از دانشگاه یا مدرسه فارغ التحصیل شده ، و دراولین قدم های کاری خود به یک شرکت وارد شده اید این مساله می تواند تجربه ای جالب و هیجان انگیز ، پرهیاهو و پرانرژی باشد. شما نیاز به اثبات توانایی های خود در انجام تحقیق و تجزیه و تحلیل ، برقراری ارتباط موثر و کار با دیگران دارید ، اما یک کارفرمای خوب می داند که بهترین و کارا ترین افراد قادر به یادگیری سریع در کار هستند.

برای گذراندن آموزش ها ، پروژه های طولانی مدت و شرکت در جلسات طولانی آماده باشید. تعهد خود شما به کسب مهارت های بالا ، اعم از دوره های آنلاین ، وبینارها یا کتاب های درسی ، نشان دهنده ابتکار عمل و اشتیاق شما برای یادگیری است ، و از دید کارفرمای شما پنهان نخواهد ماند.

5- تصمیم گیری

این می تواند بسیار دلهره آور باشد که وقتی تازه وارد کار یا سازمان شده اید، خود را مطرح کنید. اما نشان دادن اطمینان و تعهد به ایده های خود و همچنین توانایی پیروی از آن ، در مشاوره بسیار مهم است. البته ، اعتماد به نفس با تجربه به وجود می آید ، بنابراین بسیار مهم است که یک شنونده مؤثر باشید. اگر به همکاران خود اعتقاد دارید و از ایده های آنها برای پروژه نتیجه می گیرید ، از آنها یاد بگیرید و در تحقق ایده های خود از آنها پشتیبانی بگیرید. انجام دقیق کاری که می گویید انجام خواهید داد به نظر می رسد واضح است ، اما برای ایجاد اعتماد و اعتبار در تیم شما ضروری است.

10 مهارت یک مشاور عالی

6. متفکر خلاق

خلاقیت ، شهود ، مدبر بودن ، هر آنچه دوست دارید آنرا صدا کنید … به عنوان یک مشاور برای حل برخی از مشکلات بسیار منحصر به فرد که ممکن است برای صنعت کاملاً جدید باشند ، به چالش کشیده می شوید. برای داشتن حمایت های لازم از تصمیم گیری خود ، وقتی هیچ تجربه یا اطلاعاتی ندارید ، برای یافتن راه حل کارها ، باید خلاقانه گام بردارید. از کمک گرفتن از همکاران خود نترسید تا به شما در فکر کردن در مورد راههای جدید مقابله با مشکل کمک کنند. چشم انداز تازه با ارزش است و ممکن است برخی از بینش هایی را که قبلاً به آنها فکر نکرده اید ، به این طریق کشف کنید.

7- تمرکز بر راه حل

در بین 10 مهارت یک مشاور، تفکر خلاق جایگاه خاصی دارد. تقریباً همه مشاوران ” آرزوی ماندگاری برای یک عمر ” دارند. اما آنچه واقعاً یک مشاور خوب را از یک مشاور عالی متمایز می کند ، توانایی تمرکز نه تنها روی کارهایی است که در دست دارد بلکه باید دارای فکر انتقادی در مورد کارخود باشد. به عنوان مثال ، مشتری شما ممکن است از شما بخواهد پس انداز هزینه را در یک زنجیره تأمین پیدا کنید ، اما ابتدا سعی کنید درک کنید که چرا این امر برای کسب و کار وی مهم است.

دانستن چگونگی فکر کردن در این راه به شما کمک می کند تا بینش و راه حل های بهتری را برای مشتری خود ایجاد کنید. سعی کنید قبل از شروع کار ، وقت بیشتری را برای تفکر صرف کنید ، همه چیز را مورد نظر قرار دهید و از اینکه مودبانه درخواست های مدیر خود را به چالش بکشید ، نترسید.

8. مشتری مداری

حتماً از طریق پرسیدن سؤالات مربوطه ، گذراندن وقت با مشتری در محیط کار و اعضای تیم خود ، کاملاً بدانید که شرایط مشتری شما چیست. غالباً برای شما لازم است كه خود را در تیم داخلی خود ادغام كنید ، بنابراین باید در روش خود انعطاف پذیر باشید و به خوبی ارتباط برقرار كنید.

برای آگاه نگه داشتن آنها از پیشرفت و تصمیم گیری های مربوطه ، باید با مشتری ارتباط برقرار کنید ، بنابراین حفظ یک رابطه مناسب با آنها برای پیشرفت کار ضروری است. بعضی از مشتری ها بیشتر از دیگران پیگیر هستند ، بنابراین حتما آنها را درک کنید و سعی کنید در میزان ارتباط با آنها توازن را رعایت کنید. شما باید از افراط کردن آنها در جزئیات و همچنین به خود اختصاص دادن همه ظرفیت ها برای انجام کارهایی که به شما مربوط است خودداری کنید.

9. انعطاف پذیری

زندگی مشاور بدون شک سخت است. روزهای طولانی کار ، ساعاتی در جاده که از نزد یک مشتری به سر پروژه مشتری دیگر سفر می کند و تماس در هر ساعت از روز از ویژگی های شغلی معمولی مشاوره است. تلاش زیاد برای رسیدن به هدف نهایی برای یک پروژه بزرگ ، مستلزم مشاوره همراه با تعمیق و نشاط واقعی است.

از طرف مثبت قضیه بنگاه ها با ارائه مزایای حمایت و رفاه خانواده مانند فرصت های کاری انعطاف پذیر و از راه دور و همچنین افزایش مرخصی زایمان ، به تعادل کار / زندگی توجه بیشتری می کنند. بعضی از آنها انعطاف شغلی یا تقسیم کار را در نقشهای دیگر یا خارج از شرکت تشویق می کنند.

10. مقاومت در برابر استرس

مشاوره شامل سطح بالایی از مسئولیت و فشار است. استرس ممکن است وجود داشته باشد زیرا اهداف دشوار و مهلت های مشخصی برای تحقق وجود دارد، و همچنین پروژه گاه با به چالش کشیدن (از طرف مشتری) روبرو خواهد بود. با این حال ، اگر شما در محیطی پر سر و صدا وبا برقراری ارتباط روبرو هستید ، مراقب سلامتی خود در داخل و خارج از محیط کار باشید و حتماً در برخی اوقات زندگی لذت ببرید ، این کار قدرت عاطفی را برای مقابله با انواع شرایط نامطلوب تقویت خواهد کرد.

این مهارت ها 10 مهارت یک مشاور است که خوب را عالی می کند.

انتظارات از مشاور کسب و کار

انتظارات از مشاور کسب و کار – 8 موردی که شما باید از یک مشاور انتظار داشته باشید

تصمیم برای استخدام مشاور کسب و کار یک تصمیم بزرگ است و انتظارات از مشاور کسب و کار بر این تصمیم اثر می گذارد.. کارهای شرکت شما ، با وجود زحمات ، عرقها و اشکهای شما ، به همان اندازه که انتظار می رفت یا انتظار می رود ، انجام نمی شود ، که غیر طبیعی هم نیست. از این گذشته ، آمارهای  Dynamics مربوط به اداره آمار  کار آمریکا نشان می دهد که تنها حدود 30٪ از مشاغل کوچک این کار را طی دهمین سال حیات خود انجام می دهند (اطلاعات مارس 2016). 

مشاوره نقشی حیاتی و تعیین‌کننده درحیات مادی و معنوی انسانها و بویژه در بهبود وضعیت کسب‌وکار دارد. آنچه مسلم است این است که مشاوره نیاز طبیعی بشر و پشتیبان او در تصمیم‌گیری‌های سنجیده است. نظر به شرایط نابسامان کسب‌وکار، امروزه اهمیت و جایگاه استفاده از خدمات مشاوره‌ای بیش از پیش نمایان  است و هر چه زمان به جلوتر گام بر می‌دارد، این نیاز بیشتر نمود می‌یابد. به گونه‌ای که حالا دیگر کمتر می‌توان سراغ کسب‌وکاری موفق را گرفت که بدون یاری بازوی توانمند مشاوری اصلح توانسته باشد به جایگاه فعلی خود دست یابد.

انتظارات از مشاور کسب و کار

انتظارات از مشاور کسب و کار

انتخاب بهترین مشاوران کسب و کار

کسب و کارها چه جدید و چه مستقر باشند ، یک مشاور شایسته کسب و کاربرای محکم کردن روند کار ، بهبود فرهنگ شرکت ، تقویت فروش ، رهبری قطار شرکت یا کارمندان و تقویت خط مشی مورد نیاز شماست.

اما از نظر واقعي ، هنگام درخواست مشاور کسب و کار ، چه انتظاري داريد؟ در اینجا هشت ویژگی وجود دارد که یک مشاور باید داشته باشد:

1. تجربه در صنعت شما.

شرکت های مشاوره کسب و کار مختلف نقاط قوت مختلفی دارند. هنگام خرید مشاوره و استخدام مشاور ، حتماً یکی را انتخاب کنید که دانش عمیقی از آنچه انجام می دهید و چالش های خاصی که درگوشه بازار خود با آن روبرو هستید ، داشته باشد. مشاور کسب و کار مورد نظر شما حتما باید دارای تجربه کافی و کاربردی در حوزه خاص کسب و کار شما باشد. تجربه معمولا باید از فعالیت های مشابه یا مرتبط با پروژه شما باشد و مهم ترین نکته در این رابطه مثال هایی است که مشاور مورد نظر می تواند در این رابطه به شما ارائه کند. تجربه در تعامل و کار کردن با مشتریان هدف شما بسیار ایده آل است.

2. آگاهی از کسب و کار شما.

فراتر از دانش کار در صنعت شما ، مشاور شغلی که استخدام می کنید باید کسب و کارشما را در داخل و خارج بشناسد. این اغلب از طریق بحث غیررسمی وارزیابی های مختلف انجام می شود. یک مشاور عالی نتایج ارزیابی ها را تجزیه و تحلیل می کند و می تواند لیستی از نقاط قوت و زمینه های ضعف را برای شما در نظر بگیرد تا بتوانید رشد را هدف قرار دهید. نیازهای کسب و کار شما ممکن است بسیار خاص و ویژه باشد و در نتیجه به استفاده و همکاری با یک مشاور بسیار زبده و با مهارت برای هدایت پروژه  نیاز داشته باشید. ابزارهای فوق العاده برای چک کردن مهارت های مشاور مورد نظر صفحه لینکداین وی و همچنین وب سایت شخصی وی است و همچنین بررسی عملکرد وی در آخرین پروژه انجام شده توسط وی نیز از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. حتما توجه داشته باشید که قبل از شروع جهت جست وجوی یک مشاور بازاریابی مهارت های مدنظر و مورد نیاز در پروژه خود را به خوبی شناسایی کرده و اطلاعات جامعی در مورد هر یک از مهارت ها کسب کرده باشید.

3. شورو اشتیاق.

اطمینان حاصل کنید مشاوری که شما انتخاب می کنید به همان اندازه که در کار خود اشتیاق دارید مشتاق است. قبول نکنید که فقط “مشتری” دیگری محسوب شوید. از مشاور خود انتظار داشته باشید که به همان اندازه که شما هستید ، نسبت به مأموریت خود اشتیاق داشته باشد.

انتظارات از مشاور کسب و کار

انتظارات از مشاور کسب و کار

4- مهارتهای رهبری شما را پرورش دهد.

یکی دیگر از انتظارات از مشاور کسب و کار نشان دادن راه رهبری به شماست. مشاور شغلی شما باید بهترین پیشرفت را در مهارت های رهبری شما به ارمغان آورد. یک مشاور با استعداد به سادگی به شما نمی گوید چه کاری انجام دهید بلکه شما را راهنمایی می کند تا با استفاده از نقاط قوت شخصی شما همراه با تخصص خود ، بهترین تصمیم را بگیرید. یک مشاور با استعداد همچنین تلاش می کند که شما را تشویق کندو از طریق سلسله سؤالات و اظهارات به نتیجه بهتر سوق دهد.

5- یک برنامه استراتژیک.

براساس ورودی ، ارزیابی و سایر مشاهدات ، مشاوران کسب و کار شما باید بتوانند طرحی را برای کمک به بهبود شغل شما تهیه و ارائه دهند. اهداف قابل اندازه گیری باید برای کمک به نظارت بر بهبود ارائه شود.

6. آموزش موثر.

صرف نظر از مواردی که باعث افزایش کارآیی کسب و کار شما می شود ، مشاور کسب و کار شما باید برنامه های آموزشی مؤثر برای تأمین نیازهای شما ارائه دهد. این ممکن است موارد زیر را شامل شود:

   • گسترش رهبری
   • آموزش فروش
   • مدیریت زمان و آموزش بهره وری
   • توسعه مدیریت
   • توسعه کارکنان
   • توسعه رهبری سازمانی
   • آموزش مهارت های ارتباطی
   • غربالگری استخدام / استخدام / حفظ کارمندان
   • و انواع دیگر آموزش هدفمند.

7. شما را پاسخگوکند.

انتظارات از مشاور کسب و کار به موارد بال محدود نمی شود بلکه باید از مشاور خود انتظار داشته باشید که شما را در قبال  تعهدات و مسئولیتهای خودتان  پاسخگو کند. هر فرد به کسی احتیاج دارد که به او پاسخگو باشد. هر مشاور شایسته ای که می بیند وعده ها ، تعهدات یا وظایف خود را دور می زنید باید به طرز واضحی گفتگوی مهمی با شما داشته باشد.

8- نتایج قابل اندازه گیری.

یک مشاور تجاری مؤثر باید بتواند بر اساس اهداف شما برای تجارت ، نتایج قابل اندازه گیری و مثبتی را تولید کند. در حالی که هیچ کس نباید انتظار موفقیت یک شبه را داشته باشد ، اما باید مشخص باشد که شما در مسیر درست پیش می روید.

شروع شغل مشاوره

شروع شغل مشاوره – نگاهی به الزامات ، محاسن ، معایب ، روش های کاری در مشاوره کسب و کار

Table Of Contents

 در شروع شغل مشاوره ابتدا باید دید که مشاور واقعا کیست و چه می کند. در فرهنگ لغت مشاور را به عنوان یک متخصص در زمینه های خاص که به عنوان مشاور در یک شرکت یا برای شخص دیگری کار می کند تعریف می کنند.

 این تعریف به نظر بسیار کلی و مبهم می رسد. قطعاً شما شغل مشاوره و راه اندازی مشاوره را به خوبی می شناسید و در باره آن ایده خوبی دارید مگر این که در یک دهه گذشته از دنیا بی خبر باشید.

 کسب و کارها قطعاً به خوبی درک می‌کنند که مشاوران کیستند و چه کار می کنند. در سال ۱۹۹۷ کسب و کار ها در کشور ایالات متحده بیش از ۱۲ میلیارد دلار برای مشاوره هزینه کردند. این رقم در سال 2020 فقط برای مشاورین مدیریت به 295.9 میلیارد دلار افزایش یافته است. یعنی در 23 سال گذشته بیشتر از 24 برابر شده است.

بگفته آنا گلرز سخنگوی انجمن مشاوران حرفه‌ای در ایروین کالیفرنیا این انجمن اخیراً متوجه افزایش فراخوان ها برای دریافت اطلاعات از طرف افرادی است که می‌خواهند وارد این عرصه شوند. گلرز می‌گوید بازار برای علاقه مندان به شغل مشاوره باز تر می شود. شروع شغل مشاوره برای علاقمندان بسیار جذاب هم هست..

شروع شغل مشاوره

در ایران نیز بالطبع اوضاع بهمینگونه است و صنعت مشاوره بخصوص از دهه هفتاد به بعد رشد قابل توجهی داشته است. در حال حاضر انجمن مشاوران مدیریت ایران 233 عضو و انجمن مشاورین صنعتی 287 عضو دارند. تعداد زیادی از مشاورین ایران بجهات مالی از عضویت در این گونه انجمن ها سرباز می زنند. با اطلاعات غیررسمی که در اختیار داریم می توان جامعه مشاورین ایران را حدود 20000 نفر برآورد کرد که البته پروژه های ارجاعی به آنان در یک سطح نیست ولی به هر حال مشاور مدیریت کسب و کار هستندو راه اندازی مشاوره را دشوار نیافته اند.

 ملیندا پی مشاور مستقل در آرلینگتون ویرجینیا فکر می کند که افراد بیشتری وارد میدان مشاوره خواهند شد زیرا فناوری این کار را آسان تر کرده است . وی می‌گوید همان فناوری که به من کمک کرده است به عنوان یک مشاور موفق شوم همین کار را برای دیگران نیز راحت تر کرده است.

 کار یک مشاور مشورت است نه کمتر و نه بیشتر. بسیار ساده به نظر می‌رسد. هیچ فرمول و راز جادویی وجود ندارد که یک مشاور را از مشاور دیگر موفق تر کند. اما آنچه یک مشاور خوب را از یک مشاور بد جدا می کند، شور و اشتیاق برای تعالی است و صد البته یک مشاور خوب در مورد موضوع کار خود باید کاملا آگاه باشد. والا راه اندازی مشاوره معقول نخواهد بود.

شروع شغل مشاوره

 همان گونه که دیده می شود در این سال ها هر کسی می تواند مشاور باشد و به شغل مشاوره بپردازد. تنها چیزی که باید کشف کند این است که هدیه خاص وی برای دیگران چیست. به عنوان مثال آیا شما در کار با کامپیوتر بسیار راحت هستید؟ آیا از آخرین اطلاعات نرم افزاری و سخت افزاری که به نظر می رسد تقریبا روزانه در حال تغییر است آگاه هستید؟ آیا می‌توانید دانشی را که به دست آورده اید استفاده کرده و آن را به منبعی برای تولید پول تبدیل کنید؟ اگر اینگونه است پس مشکلی برای کار کردن به عنوان مشاور رایانه نخواهید داشت.

 چیزهایی که باید قبل از شروع شغل مشاوره در نظر بگیرید

به چه مجوزهای ویژه‌ای نیاز دارید

 بسته به حرفه شما ممکن است قبل از شروع فعالیت به عنوان مشاور نیاز به مجوز های ویژه داشته باشید. گرچه نه تنها در کشور ایران بلکه در قریب به اتفاق ممالک دنیا عملاً برای اشتغال در در پستی به عنوانشغل مشاوره مجوز خاصی لازم نیست. چرا که وضع قوانین در این زمینه با چالش های بی انتها مواجه خواهد شد و بنظر معقول نیز نمی رسد. گرچه می توان در زمینه آگاه سازی مشتری و ایجاد فضای امن تر در این کسب و کار از شیو ه های اطلاع رسانی بخوبی سود جست.

 آیا من واجد شرایط مشاور شدن هستم ؟

 قبل از این که تابلو بزنید و امیدوار باشید که مشتریان برای استخدام شما، در را از جا بکنند حتماً باید صلاحیتهای لازم برای انجام این کار را داشته باشید. اگر به عنوان مثال می‌خواهید مشاور رایانه باشید اطمینان حاصل کنید که در این بخش با تمام روند ها و تغییرات صنعت رایانه آشنا هستید و اطلاعات شما کاملاً به روز هستند. از سوی دیگر باید توان انتقال این توانایی را به مشتری بشکل انجام پیمان منعقده با وی یا آموزش او را داشته باشید. در این صورت راه اندازی مشاوره کاملا عاقلانه است.

 آیا من به اندازه کافی برای مشاور شدن سازمان یافته هستید؟

 آیا دوست دارید روز خود را برنامه ریزی کنید؟ آیا در مدیریت زمان یک متخصص هستید؟ برای شغل مشاوره شما باید به هر سه سوال پاسخ بله داده باشید.

 آیا شبکه سازی را دوست دارید؟

 شبکه سازی برای موفقیت در هر نوع مشاوره‌ای الزامی است پس بلافاصله ساخت شبکه مخاطبین خود را آغاز کنید.

آیا اهداف بلندمدت و کوتاه‌مدت خود را تعیین کرده‌اید؟

 و آیا آنها به من اجازه می‌دهند که مشاور باشم؟ اگر اهداف شما با شروع و موفقیت در شغل و کسب و کار مشاوره مطابقت ندارد قبل از انجام هرگونه کاری در تصمیم خود تجدید نظر کنید.

 ۲۰ کسب و کار برتر مشاوره در حال پیشرفت

 اگرچه این روزها می توانید تقریباً در هر زمینه ای مشاور باشید اما ۲۰ کسب و کار برتر مشاوره به شرح زیر هستند:

 حسابداری

حسابداری مهارت و شغلی است که هر کسب و کاری به آن نیاز دارد. مهم نیست آیا این کسب و کاربزرگ است و یا کسب و کار کوچکی است. مشاوران حسابداری می توانند به یک کسب و کار در زمینه نیازهای مالی آن کمک کنند. همچون تمامی تخصص‌های دیگر، حسابداری نیز دانش و علم مخصوص به خود را دارد که با توجه به حساسیت خاص این فیلد، کسب تخصص در آن دشوارتر است. یک مشاور حسابداری، فردی متخصص در حوزه‌های مالی و حسابداری است که بینشی فراتر از یک حسابدار معمولی دارد و قادر به تحلیل استراتژیک تمامی جنبه‌های مالی یک کسب‌وکار است. به‌طور ساده می‌توان گفت که مشاور حسابداری به‌تمامی امور حسابداری تسلط کامل داشته و نگاهی تیزبین برای دیدن کمبودها و فهمی عمیق برای ارائه راه‌حل برای آن‌ها دارد. در راه اندازی مشاوره حسابداری با اعداد سروکار دارید.

مهم‌ترین خدمت ارائه‌شده توسط مشاوره حسابداری، رصد دقیق وضعیت حسابداری یک شرکت و فهم و پیشنهاد خدمات حسابداری موردنیاز یک شرکت است. یک مشاور حسابداری پس از ارزیابی کامل وضعیت حسابداری، اسناد و دفاتر مالی، کمبودهای دپارتمان مالی و حسابداری یک کسب‌وکار را کشف کرده و مهم‌ترین و بهترین خدمات حسابداری موردنیاز یک شرکت را به مدیران آن پیشنهاد می‌کند.

 تبلیغات

این نوع مشاوره به طور معمول توسط کسب و کارهای دیگر استخدام می‌شود تا یک کمپین استراتژیک خوب ایجاد کند. مشاور تبلیغات فردیست که به اصول علمی و اثبات شده هنر گرافیک، ارتباط شناسی ، روانشناسی، سواد بصری ، جامعه شناسی ,علوم مدیریتی , علوم سیاسی , متکی باشدو شرایط خاص اقتصادی را مد نظر قرار دهد و همواره در استراتژی تبلیغاتی خویش مقوله ارزش مشتری را سر لوحه عملیات خویش قرار دهد. این شغل مشاوره هنر و فن را باید در اختیار بگیرد.

 ممیزی

ممیزی در واقع شکل دیگری از بازرسی است با این تفاوت که محصولی که مورد بازرسی قرار می‌گیرد خود سیستم مدیریتی است. شبیه بازرسی محصول، ممیزی نیز سیستم مدیریتی را بررسی میکند تا مشخص شود وضعیت فعلی سیستم چگونه است و چگونه باید باشد.ممیزی کمک به کشف نقاطی از سیستم مدیریتی می کند که نیاز به توجه بیشتری دارند و فرصتی را برای بهبود فرآیندهای آنان محیا میکند. شغل مشاوره ممیزی داخلی و ایزو از شغلهای سی سال اخیر است.

 کسب و کار

آیا می دانید چگونه به یک کسب و کار باید کمک کنید تا سود کسب کند. اگر در این زمینه حس شغلی خوبی دارید به عنوان یک مشاور در زمینه کسب و کار فعالیت کنید. پس از مشاوران رایانه بیشترین جستجو برای مشاوران کسب و کار بوده است.

شروع شغل مشاوره

 کسب و کار نوشتن گزارش

همه می‌دانند که بیشتر افراد درگیر در کارهای تجاری و بازرگانی هنگام نوشتن گزارش مشکل دارند و معمولاً حتی یک یادداشت ساده را با دشواری می نویسند. وارد مشاوره نوشتن در کسب و کار شوید تا همه خوشحال باشند. راه اندازی مشاوره نوشتن آنچنان که بنظر می رسد ساده نیست.

 مشاوره شغلی

 تا وقتی که مردم قربانی تعطیلی شرکت ها باشند و معضل کنکور بر سر دانش آموزان این مملکت سایه انداخته باشد مشاوران شغلی همیشه مورد تقاضا خواهند بود. مشاوران شغلی مشتریان خود را به سمت حرفه یا شغلی راهنمایی می کنند که به آنها کمک می کند تا به عنوان یک کارمند خوشبخت و مولد باشند.

ارتباطات

مشاوران ارتباطات در کسب و کارهای بزرگ و کوچک به کارمندان و کارکنان کمک می کنند که بهتر با یکدیگر ارتباط برقرار کنند که در نهایت باعث می‌شود تجارت کارآمدتر و بدون نقص فعالیت کند.

 برنامه نویس رایانه

اگردرکاربا کامپیوتراز نرم‌افزار گرفته تا سخت افزار آشنا و در آن متخصص باشید ، بزرگترین مشکل شما نداشتن ساعات کافی در روز برای برآورده کردن خواسته‌های مشتریان شما خواهد بود.

 خدمات تحریریه

 از تولید خبرنامه گرفته تا گزارش های سالانه شرکت ها باعث شده است از مشاورانی که متخصص حوزه تحریریه هستند همیشه قدردانی شود. راه اندازی مشاوره تحریریه اغلب درآمد مناسبی را در پی دارد.

شروع شغل مشاوره

استخدام کارکنان

 گرچه این کار یک شغل همگانی نیست اما افرادی هستند که از پیدا کردن استعداد برای کارفرمایان لذت می برند. ولی شروع شغل مشاوره آنچنان که بنظر می رسد ساده نیست.

باغبانی

 در یک دهه گذشته تقاضا برای مشاورین باغبانی به شدت افزایش یافته است نه تنها کسب و کارها مشاورین باغبانی را استخدام می کنند بلکه حتی افرادی نیز که مشغول مراقبت از باغ خود یا فضای سبز خانه خود هستند به دنبال مشاورین باغبانی می گردند.

 منابع انسانی

 تا زمانی که مشاغل دارای مشکلاتی در زمینه کارکنان و کارمندان باشند که همیشه خواهند بود مشاوران در این زمینه همیشه مشتری های سازمانی اعم از بزرگ و کوچک را خواهند داشت و با برنامه هایی مانند آموزش کارکنان یا آمختن روش احترام به دیگران و حتی پیشگیری از خشونت در محل کار پیشنهاد های مناسبی به کارفرمایان ارائه می دهند و بابت آن پول های خوبی نیز می گیرند.

بیمه

 همگان به بیمه احتیاج دارند. هر کسی به یک مشاور بیمه نیازمند است تا به او کمک کند تا بهترین برنامه بیمه و بهترین قیمت را پیدا کند. شغل مشاوره بیمه در صورت بازاریابی درست از مشاغل پردرآمد است.

شروع شغل مشاوره

 بازاریابی

شما می‌توانید به یک کسب و کار کمک کنید تا یک برنامه بازاریابی بنویسد. آیا ایده هایی دارید که احساس می کنید به پیشرفت یک کسب و کار کمک می کند؟ اگر چنین است چرا خود را به عنوان یک مشاور بازاریابی امتحان نمی کنید؟

 مدیریت حقوق و دستمزد

 همه باید حقوق بگیرند . با استفاده از دانش و تخصص خود در مدیریت حقوق و دستمزد می‌توانید این خدمات را به بسیاری از مشاغل کوچک و بزرگ ارائه دهید.

 روابط عمومی

بهره‌مندی از پوشش مطبوعاتی مناسب برای هر سازمانی یک هنر واقعی و یک آرزو است. وقتی سازمانی یک مشاور روابط عمومی خوب استخدام می کند، عمله این آرزو برآورده می شود. با راه اندازی مشاوره روابط عمومی به آنان کمک کنید.

انتشارات

 اگر به حوزه نشر علاقه مند هستید با آموختن و آموزش شما نیز می توانید یک مشاور نشر باشید. مشاوره نشر معمولاً برای راه‌اندازی یک روزنامه مجله خبرنامه و حتی وب سایت و خبرنامه الکترونیکی به سرمایه‌گذاران جدید کمک می کند.

مالیات

 با داشتن برنامه ریزی مناسب برای بازاریابی و کسب و کار و (علاقه صمیمانه به مالیات!) حرفه شما به عنوان مشاور مالیاتی می تواند بسیار پر سود باشد. یک مشاور مالیاتی به روش های قانونی توصیه هایی به کسب و کارها می کند تا که کمترین میزان مالیات ممکن را بپردازند. شغل مشاوره مالیات در سالهای آتی بسیار مورد نیاز مشتریان خواهد بود.

 خدمات نوشتن

 هر چیزی که مربوط به کلمات نوشته شده باشد همیشه مورد تقاضا خواهد بود. استعداد خود را در زمینه نوشتن بروز دهید و از آن درآمد کسب کنید.

شروع شغل مشاوره

 بازار هدف

صرف شروع شغل مشاوره کافی نیست.  ایده شما ممکن است بهترین ایده ای باشد که تا به حال به آن فکر کرده اید اما برای استفاده از ایده ها باید متقاضیان ایده نیز وجود داشته باشند. کسی باید بخواهد که از شما توصیه بگیرد و برای مشاوره تخصصی به شما پول پرداخت کند. به عبارت دیگر باید بدانید مشتری بالقوه شما چه کسانی هستند . آیا شما خدمات مشاوره خود را فقط به شرکت‌های بزرگ ارائه می دهید؟ یا آیا شما تخصصی را ارائه می دهید که ممکن است فقط مورد علاقه کسب و کارهای کوچک تر باشد؟

 شاید خدمات شما مورد درخواست سازمانهای غیرانتفاعی قرار گیرد. به هر صورت قبل از اینکه در کاری پیش بروید حتماً وقت خود را صرف تهیه یک برنامه کسب و کار و یک برنامه بازاریابی کنید. شما از نتایج ناامید نخواهید شد به ویژه هنگامی که مشتری شروع به پرداخت پول به شما می کند.

 چرا یک سازمان بایدد شما را استخدام کند؟

 بر اساس بررسی های اخیر در اینجا ۱۰ دلیل اصلی استخدام  مشاور درسازمان ها ذکر شده است:

 یک مشاور ممکن است به دلیل تخصص خود استخدام شود.

این همان جایی است که شما باید نه تنها در زمینه ای که برای مشاوره انتخاب کردید واقعا خوب باشید بلکه باید به نوعی از سابقه خوبی هم در این زمینه برخوردار باشید. به عنوان مثال کسی که به عنوان مشاور جمع آوری سرمایه کار می کند باید بداند ، هر مشتری که او را استخدام می‌کند این کار را بر اساس سابقه کاری او انجام خواهد داد. اگر شما یک سازمان غیر انتفاعی هستید و بایدپانصد میلیون تومان پول را جمع آوری کنید معقول است برای استخدام به شخصی مراجعه کنید که قبلاً میلیاردها تومان برای سایر سازمان‌ها جمع کرده است.

 ممکن است یک مشاور برای شناسایی مشکلات استخدام شود.

 بعضی اوقات کارکنان برای شناسایی مشکلات در درون سازمان به دلیل نزدیکی زیاد به آن مناسب نیستند و در این زمان یک مشاور خارج از سازمان که معمولا او را مشاور خارجی می نامند باید وارد چرخه کاری شود و سوار بر اسب سفید خود به یاری سازمان بیاید.

بجای کارمند ممکن است مشاور استخدام شود

 گاهی اوقات کسب و کاری متوجه می‌شود که می‌تواند میلیون ها تومان با استخدام مشاوران در هنگام نیاز، به جای استخدام کارمندان تمام وقت پس انداز کند. کسب و کار ها متوجه شده اند که با پرداخت نکردن مزایا برای مشاوران استخدام شده می توانند پول اضافی را پس انداز کنند. حتی اگر دستمزد یک مشاور به طور کلی بالاتر از حقوق یک کارمند باشد در طولانی مدت استخدام یک مشاور صرفه اقتصادی دارد.

 یک مشاور ممکن است به عنوان کاتالیزور استخدام شود.

واقعیتی که باید با آن روبرو شد این است که هیچ کس دوست ندارد تغییر کند. اما گاهی اوقات تغییر لازم است و ممکن است یک مشاور برای تغییرات وارد سازمان شود. به عبارت دیگر مشاور می تواند بدون نگرانی در مورد فرهنگ سازمانی یا روحیه کارکنان ویا سایر مواردی که در هنگام  اقدام به تغییر در یک سازمان مساله ساز می شود،برای ایجاد تحول وارد سازمان شود.

یک مشاور ممکن است برای ارائه دیدگاه‌های عینی خود استخدام شود.

واقعا چه کس دیگری برای شناسایی یک مشکل از یک مشاور واجدالشرایط بهتر است. یک مشاور خوب دیدگاه های عینی و تازه‌ای ارائه می دهد بدون اینکه در مورد آنچه افراد سازمان در مورد نتایج و چگونگی دستیابی به آن فکر می‌کنند نگرانی داشته باشد. شروع شغل مشاوره هیجان انگیز هم هست.

شروع شغل مشاوره

 ممکن است یک مشاور برای تدریس استخدام شود

 اگر یک مشاور رایانه‌ای هستید که می توانید به کارمندان نشان دهید چگونه یک برنامه جدید را نصب کنند و یا بر آن مسلط شوند احتمالاً تلفن شما مداوم زنگ خواهد خورد. ممکن است از یک مشاور خواسته شود که مهارت های مختلفی را به کارمندان آموزش دهد. یک مشاور همیشه باید در زمینه تخصص خود به اکتشافات جدید ادامه دهد و آماده باشد تا آنچه را که بقا در بازار رقابت را تضمین می کند به مشتریان جدیدآموزش دهد.

 ممکن است یک مشاور برای انجام کارهای کثیف استخدام شود!

 این مسئله ای است که باید با آن روبرو شویم. هیچ کسی نمی خواهد فردی باشد که مجبور به کاهش کارمندان شود یا یک بخش سازمان را به طور کامل از بین ببرد.

مشاور ممکن است استخدام شود تا  روحیه وحیات تازه‌ای به سازمان تزریق کند.

 اگر در ارائه ایده‌های جدید کارایی خوبی داشته باشید در یافتن مشتری مشکلی نخواهید داشت. در اغلب زمانها بسیاری از مشاغل به شخصی احتیاج دارند که کمک های خاصی را انجام دهد تا دوباره به کار خود ادامه دهند.

 برای ایجاد مشاغل جدید ممکن است یک مشاور استخدام شود.

 مشاورانی وجود دارند که در این زمینه متخصص شده اند. چوند همه افراد توانایی تصور یک ایده و تهیه یک برنامه کاری را ندارند.

 یک مشاور ممکن است برای تاثیر گذاری بر افراد دیگر استخدام شود.

 آیا دوست دارید با ثروتمندان و افراد مشهور در شهر خود هم کاسه شوید؟ در این صورت ممکن است شما استخدام شوید تا یک مشاوره را صرفاً بر اساس کسانی که میشناسید انجام دهید. هرچه بیشتر مشاوران در این زمینه به شکل لا بیگری عمل می کنند اما تعداد افرادی که وارد مشاغل مشاوره شده‌اند را افزایش داده است. اگر قدرت لابی گری را می شناسید راه اندازی مشاوره کسب و کار برای شما مناسب است.

شروع شغل مشاوره

 محل سکونت و کارمندان

 کسب و کار مشاوره شما احتمالاً در ابتدا به سرمایه‌گذاری بزرگی احتیاج ندارد. حقیقتا بهتر است اگر قادر هستید در خارج از خانه کارو شغل خود را انجام دهید. ولی به هر حال داشتن یک دفتر در منزل محاسن و مزایای بسیاری دارد که از جمله آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 هزینه های سربار کم

در منزل لازم نیست نگران پرداخت اجاره و یا مبالغ دیگر مرتبط با اجاره محل باشید. شما تا زمانی که یک پایگاه منظم از مشتریان ایجاد کنید قدردان این ویژگی خواهید بود.

 انعطاف پذیری

 شکی نیست کار کردن به عنوان مشاور در خانه قدرت انعطاف پذیری زیادی به شما می دهد. می توانید ساعت های کاری و استراحت خود را به راحتی تنظیم کرده و در صورت نیاز وقت مورد نیاز را برای خود آزاد کنید.

 دوری از کابوس های شبانه روزی

 برای کسانی که مجبور به مسافرت‌های کاری در ساعات مختلف و عجله و شتاب در محیط کاری بودند این تغییر سرعت بسیار مورد توجه قرار می گیرد.

مالیات

 قوانین مالیاتی برای کسانی که در خانه کار می‌کنند معمولاً قوانین منعطف تر و کم آزار تری هستند. این موردی است که می تواند کار در خانه را تشویق کند.

شروع شغل مشاوره

 کارمندان

 وقتی برای اولین بار و در شروع دفتر مشاوره خود را باز می‌کنید و شروع شغل مشاوره را کلید می زنید ممکن است خودتان بتوانید کلیه عملیات را انجام دهید. اما از آنجا که کسب و کار مشاوره شما شروع به رشد می‌کند در رسیدگی به جزئیات اداری یا انجام تکالیف مشاوره‌ای نیازمند کمک دیگران نیز می شوید. شما باید تصمیم مهمی بگیرید. به عنوان مثال آیا زمان لازم برای ساختن برچسب و درج بروشورهای خود در هزار پاکت نامه را دارید؟ آیا می توانید وقت خود را برای انجام کارهای اداری صرف کنید در حالی که می توانستید از آن زمان به طور موثری در بازاریابی خدمات خود استفاده کنید و مشتری های جدیدی را جذب نمایید؟

 به هر حال زمانی فرا خواهد رسید که باید تصمیم بگیرید که به محیط کاری خود کارمندانی اضافه کنید. گرچه می توان از دفتر کاری مجازی و اجاره‌ای و منشی‌های اجاره‌ای هم استفاده کرد اما با همه این ها زمانی فرا می‌رسد که استخدام شخصی برای کار در دفتر، به همراه شما مقرون به صرفه تر باشد. استخدام یک فرد اداری خوب بعضی اوقات می تواند به معنای تفاوت بین موفقیت و عدم موفقیت و همچنین به دست آوردن مشتری های بیشتر یا از دست دادن مداوم مشتری باشد. داشتن چنین شخصی در دفتر شما مزایایی دارد که به آنها اشاره می کنیم:

 شما در وقت و هزینه صرفه جویی می کنید

 با تمرکز کارمند شما بر کارهای روزمره مانند باز کردن نامه ها، تشکیل پرونده ، پاسخ دادن به تلفن و غیره می توانید تمام تلاش خود را برای جذب مشتری های جدید متمرکز کنید. در مورد این موضوع باید فکر کنید که آیا می خواهید مشتری با درآمد ۳ میلیون تومانی در روز را از دست بدهید صرفاً به خاطر اینکه نخواستید کسی را استخدام کنید تا بروشورهای شما را درون پاکت بگذارد؟

 نگران نخواهید بود که در دفتر نیستید

 اگر شما به تنهایی کار کنید هرگاه که از دفتر کار خود خارج می شوید همیشه نگران خواهید بود که آیا با دفتر تماس گرفته شده است یا نه. اما داشتن یک کارمند در دفتر این نگرانی را از بین می برد. به هرحال صرف داشتن یک دستگاه پاسخگوی ماشینی نمی‌تواند احتیاجات یک مشاور را که با مراجعان مختلف و متفاوتی باید برخورد کند رفع نماید.

 کسی را خواهید داشت که چشم انداز دیگری را ارائه دهد

 بعضی اوقات می شود کار را به تنهایی انجام داد اما اگر یک فرد دیگری در طول روز در دفتر کار شما باشد گاهی می تواند چشم انداز دیگری ورای دیدگاه خودتان به شما ارائه دهد که معمولاً بسیار ارزشمند می باشد.

شروع شغل مشاوره

 درآمد و صورتحساب

 اکنون که تصمیم به افتتاح کسب و کار مشاوره خود گرفته‌اید باید درباره اینکه چقدر پول از مشتری به عنوان دستمزد یافت کنید به خوبی فکر کرده و تصمیم بگیرید. اگر دستمزد دریافتی شما کم باشد در کسب و کار موفق نخواهید شد و اگر رقم درخواستی شما زیاد باشد هیچ مشتریی به شما مراجعه نخواهد کرد. بنابراین چگونه می توان راه وسطی پیدا کرد که متعادل باشد.

 یکی از راه های کمک به شما در تصمیم‌گیری درباره میزان دستمزد این است که بدانید نرخ و دستمزد رقبای شما چقدر است. یک تماس تلفنی ساده برای درخواست بروشور و نرخ مشاوره آنها می تواند به شما کمک بزرگی باشد. بعد از مطالعه رقبا نرخ دستمزد خود را طوری تنظیم کنید که با همه افراد رقیب، قدرت رقابت داشته باشید.

 قبل از تعیین  رقم دستمزد خود مطمئن شوید که تمام هزینه ها را در نظر گرفته اید. هیچ چیزی بدتر از آن نیست که شما نرخ را تعیین کنید و مشتریان آنرا به موقع پرداخت کنند و سپس متوجه شوید که بعضی هزینه‌ها را در نظر نگرفته اید و عملاً متضرر شده اید. این نکته مساله مهمی را گوشزد می‌کند، که در هر شغلی باید آن را بیاد داشت و همیشه یک بند متفرقه را در پیشنهاد هزینه‌های خود وارد کنید.

 بیشتر مشتری ها درک می کنند که در هر پروژه بدون شک هزینه‌های اضافی وجود خواهد داشت. فقط مطمئن باشید که رقم پیشنهادی شما با رقم تقریبی که مشتری حدس میزند نزدیک باشد. قبل از تعیین نرخ های خود باید بدانید مشاوران دیگر در جامعه شما برای خدمات خود چه مبلغی را دریافت میکنند. گاهی می توانید با یک تماس تلفنی ساده با دفتر مشاور دیگر از او بپرسید که دستمزد دریافتی آنها چقدر است؟ یا ممکن است مجبور شوید با یکی از دوستانتان تماس بگیرید و از آنها بروشور بخواهید و یا اطلاعات اضافی را که می شود در مورد هزینه ها و قیمت ها به دست آورد را جمع آوری کنید. اگر در یک شهر کوچک زندگی می کنید و مشاور دیگری در زمینه فعالیت شما وجود ندارد پس خوشحال و شادمان باشید اما هزینه های خود را در سطح معقولی تعیین کنید.

 هنگام تنظیم نرخ های خود گزینه های مختلفی از جمله نرخ ساعتی هزینه پروژه و کار در نظر داشته باشید اجازه بدهید این ها را مورد بررسی قرار دهیم.

 هزینه ساعتی

 شما باید هنگام تعیین هزینه های ساعتی به دقت عمل کنید زیرا ممکن است این اتفاق ها رخ دهد:

 • الف: نرخ ساعتی شما ما به حدی باشد که هیچکس قادر به پرداخت آن نباشد بنابراین هیچ مشتری در دفتر شما را نخواهد کوبید.
 • ب: نرخ ساعتی شما به حدی است که هیچ کس شما را جدی نخواهد گرفت.

   در هنگام تعیین هزینه یک قانون مهم را در نظر داشته باشید. مهم نیست که درمورد چه ساختاری دارید تصمیم میگیرید ولی هرچه پول بیشتری برای یک محصول یا خدمات پرداخت شود در ازای آن توقع به دست آوردن پول بیشتری وجود دارد. به عبارت دیگر اگر مشتری با نرخ ساعتی شما مثلاً در حدود ۳۰۰ هزار تومان موافقت کند بهتر است هر ساعتی که برای آنها کار می کنید ۳۰۰ هزار تومان خدمات و ارزش به آن مشتریارائه شود.

برخی از مشتریان ترجیح می دهند که هر روزه مبلغ صورتحساب خود را پرداخت کنند. در حالی که برخی دیگر از این که مبلغی را هر ساعت و هر روز به کسی پرداخت کنند متنفر هستند. این مشتری ها معمولاً ترجیح می‌دهند هزینه هر پروژه را یکجا بپردازند.

پرداخت پروژه ای

 هنگام کار بر اساس نرخ پروژه یک مشاور معمولاً برای مدت زمانی از پیش تعیین شده مبلغ مشخصی را دریافت می کند. برخی از مراجعین برای جمع‌آوری مبلغ پرداختی به شما، ترجیح می دهند این شیوه را انتخاب کنند، در حالیکه شما هم زمان به آنها مشورت می دهید چگونه این پول را جمع آوری کنند. با توجه به رقم نرخ پروژه، بیشتر سازمان ها ترجیح می دهند ماهانه مبلغ صورتحساب خود را پرداخت کنند. این کار به نظر خوب می‌رسد به شرطی که سازمان ها سر وقت پرداخت های خود را انجام دهند و آن را به تاخیر نیاندازند. ولی چون اغلب این تاخیر وجود دارد بهتر است که از مشتری بخواهید که در هنگام امضای قرارداد مبلغ مربوط به ماه اول و ماه آخر را پرداخت کنند. اگر مثلاً پروژه به مدت یک سال وبه ازای هر ماه 15 میلیون تومان مورد توافق شما و مشتری قرار گرفت هنگام عقد قرارداد بهتر است دوفقره چک به مبلغ هر کدام 15 میلیون تومان برای هزینه ماه اول و ماه آخر از مشتری دریافت کنید.

حقوق ثابت

کار کردن بر اساس حقوق ثابت ماهانه به این شکل است که در ابتدا طبق قرار داد مقرر می‌شود که کارفرما هر ماه به ازای تعداد ساعت مشخص کار انجام شده که بر روی آن توافق شده است مبلغی را به شما به صورت ثابت پرداخت کند. در حالی که به جز این حالت شما باید نگران جذب مشتری بیشتر باشید تا هر کدام ماهانه مبلغی را به شما بپردازند، تا جائیکه به مبلغ ثابت پرداختی یک کارفرما برسد.  اکثر شرکت هایی که مشاور را با حقوق ثابت استخدام می‌کنند بندی را در قرارداد خود می گذراند که در آن شما را از کار کردن برای رقبا منع می‌کند. کار و دریافت حقوق ثابت با این شیوه مطمئناً مزایای زیادی دارد. شما در هر ماه یک درآمد تضمینی دارید و هنگامی که کار مشاوره خود را شروع می کنید با جریان پول نقد مشکلی نخواهید داشت. متوسط درآمد به این شیوه معمولاً بین ۱۵ تا ۵۰ میلیون تومان در هر ماه است.

 بازاریابی

 اگر کسب و کار مشاوره شما مشتری ندارد بنابراین کسب و کار مشاوره ای ندارید. باید به خاطر داشته باشید که فروش خدمات مشاوره ای شما با فروش اتومبیل یا خانه یکسان نیست. در مورد اتومبیل یا خانه مشتری احتمالاً در حال حاضر در بازار یکی یا هر دو محصول را در دسترس دارد و می داند که به آنها نیازمند است. ولی کار شما سخت تر است زیرا شما خدمات خود را به افرادی ارائه می‌دهید و برای افرادی بازاریابی می‌کنید که حتی نمی دانند که به این خدمات نیاز دارند.

 روش های مختلف و متفاوتی وجود دارد که به وسیله آنها می شود مشتری را جذب و نگهداشت که باید با آنها آشنا شوید. در اینجا برخی از موارد مرسوم را که امروز توسط اغلب مشاوران مورد استفاده قرار می گیرد مرور می کنیم:

 بروشور

 ۵ مورد وجود دارد که بروشور شما باید به آن بپردازد:

 1. باید به وضوح خدمات شما را بیان کند.
 2.  باید به مشتریان بگوید که چرا شما بهترین هستید.  
 3. باید چند دلیل قانع کننده برای استخدام شدن شما ارائه دهد.  
 4. شامل برخی اطلاعات مختصر از بیوگرافی شما باشد.  
 5. شامل برخی اطلاعات در مورد مشتری های دیگر شما هم باشد.

 بله درسته. بروشور را باید تا سر حد امکان ساده نگه داشت. اما این کار را درست انجام دهید. بیاد داشته باشید که بروشور شما را در بازار معرفی میکند. بنابراین قبل از ارسال آن حتماً آن را به اندازه کافی مورد بررسی قرار داده و به قول معروف آن را صیقل دهید. کل حرفه مشاوره شما به آن بستگی خواهد داشت.

شروع شغل مشاوره

 تماس تلفنی

یکی از مواردی که معمولاً مشاوران از آن گریزانند تماس تلفنی است. ولی به هر حال یکی از شیوه های موفق در بازاریابی کسب و کار مشاوره شما همین تماس تلفنی خواهد بود. چند ترفند ساده وجود دارد که می تواند این کار را برای شما آسان تر کند:  سناریویی را از قبل آماده کنید. کلمه به کلمه مطلبی را که تصمیم دارید هنگام تماس تلفنی به فرد مقابل بگویید آماده نمایید.

با این حال به یاد داشته باشید که هدف نهایی شما این است که یک مصاحبه رو در رو با مشتری جدید انجام دهید، بنابراین قبل از اینکه بخواهید و بتوانید به صورت تلفنی خدمات خود را بفروشید باید خود را آماده کنید که پس از تماس تلفنی دردیداری رو در رو فروش به صورت واقعی انجام گیرد. بنابراین هنگام تماس تلفنی مطلبی که می خواهید به مشتری بگویید را نوشته و بارها و بارها آن را تمرین نمایید.

 در تلاش خود برای وادار کردن طرف مقابل به اخذ تصمیم ، باید شما خلاق باشید. در بیشتر مواقع با دبیر یا معاون اداریی روبرو می‌شوید که سالها در برگرداندن تماس گیرندگان تجربه دارد. اما نباید تسلیم شوید. اجازه ندهید که هیچ مانعی در سر راه شما بایستد. برای جلوگیری از دخالت منشیها در ارائه خدمات شما به سازمان ممکن است مجبور شوید قبل از ساعت هشت صبح یا بعد از پنج بعد از ظهر تماس بگیرید. در این مواقع معمولاً شانس پاسخ دادن کسی که می‌خواهید به او دست بیابید و مسئله را با او مطرح کنید بیشتر خواهد شد.

تماس های تلفنی خود را فقط به چند روز در هر ماه محدود کنید و منتظر آن روزها بمانید و در آن روزها اطمینان حاصل کنید که تمام تلاش خود را به کار خواهید گرفت و به این ترتیب برقراری تماس تلفنی آسان تر می شود و شما هم مشتاقانه منتظر آن خواهید بود.

 تبلیغات

محدودیت هایی که در ارائه خدمات مشاوره برای شما پیش خواهد آمد ، مستقیماً با بودجه تبلیغات شما مرتبط خواهد بود. اگر به اندازه کافی خوش شانس هستید که بودجه تبلیغاتی پروپیمان داشته باشید به یاد داشته باشید که لازم نیست پولی را صرف تبلیغات کنید فقط به این دلیل که باید هزینه کرد.  تبلیغات معمولاً بسیار هزینه‌بر و گرانقیمت است.

البته لازم به تذکر است که تبلیغات عملاً تبدیل به لیستی از آدرس ها و شماره تلفن ها در مجلات می شوند. پس طبعاً باید همیشه در ذهن داشته باشید که بهترین شکل تبلیغاتی حرف زدن مستقیم با مشتری یا توصیه افراد دیگر بوده است.  بسته به نوع خدماتی که ارائه می دهید ممکن است نیاز به تبلیغات در مجلات تخصصی یا عمومی داشته باشید.

قبل  از هزینه کردن سعی کنید مجلات و روزنامه‌های حرفه ای که در زمینه تخصص شما فعالیت می کنند را بشناسید. کمی وقت بگذارید و تبلیغاتی را که توسط مشاوران دیگر درج شده است بررسی کرده و سپس با دقت تعیین کنید که آیا تبلیغات آنها تا چه اندازه موثر است. سپس تبلیغی را طراحی کنید که برای شما مناسب تر است.

 خبرنامه

 در راه اندازی مشاوره کسب و کار یا مدیریت و یا…زمینه مشاوره شما هر چه باشد باید بیش از اطلاعاتی که برای تهیه یک خبرنامه استفاده می شود اطلاعات ارائه دهید. به گونه‌ای که برای جذب مشتری جذابیت داشته باشد.  اگر وقت ندارید یا احساس می کنید که انتشار خبرنامه برای خود شما سخت است یک نویسنده و طراح گرافیک را استخدام کنید تا این کار را برای شما انجام دهند.

لازم به تذکر نیست که شما نیازی ندارید که آن را به یک انتشارات گرانقیمت برای چاپ چهار رنگ و براق سفارش دهید. هرچه آن را ساده تر نگه دارید بهتر است. یک خبرنامه خوب اغلب به خاطر طراحی یا اوراق رنگی آن جاذب نخواهد بود بلکه خود را بر اساس محتوا به مشتری تحمیل می کند.

شروع به جمع آوری خبرنامه هایی کنید که در زمینه مشاوره شما منتشر می شوند . اگر فکر می‌کنید که چنین انتشاراتی وجود ندارد یا تعداد آنها کم است ناچارید که در مورد مطالبی که باید ارائه دهید حدس بزنید. بازدید از یک کتابخانه چند خبر نامه را به شما معرفی خواهد کرد. سری هم می توانید به سایت های اینترنتی بزنید.

پیشنهاد من این است که صرفاً به خبرنامه هایی که در ایران منتشر می شود اکتفا نکنید. بلکه در مورد کشورهای دیگر هم وقت گذاشته و خبر نامه ها را بیابید. قبل از طراحی نهائئ نسخه‌های نمونه را نوشته و خبرنامه خود را به صورت چرکنویس آماده کنید. سپس با ویرایش آن و اضافه کردن آیتم های گرافیکی از کیفیت خبرنامه خود متعجب خواهید شد.  خبرنامه وسیله ای موثر برای برقراری ارتباط با مشتری است و به نظر من بهترین رسانه تبلیغاتی برای مشاور در زمینه فروش خدمات است .

دفعات بعد هر خبرنامه را که دریافت می کنید یا ایمیلی را باز می‌کنید که در آن خبرنامه گنجانده شده است، در مورد آن خوب فکر کنید. ببینید که آیا آن را به سرعت کنار گذاشتید یا همان موقع شروع به خواندن کردید. و چرا این کار را کردید؟ اگر شما بدون فوت وقت شروع به خواندن خبرنامه‌ ای کردید حتماً دلیل آن این بوده است که مطمئن شوید هیچ اخبار یا اطلاعات مهمی را از دست نمی دهید. حال به خبرنامه‌ها و بروشورهایی که همان روز دریافت کردید و به سرعت آنها را کنار گذاشتید فکر کنید و اینکه چه دلیلی دارد که این خبرنامه یا بروشور را به سرعت کنار گذاشتید. پاسخ این سوالات در تنظیم خبر نامه های شما کمک بزرگی خواهد بود.

 سخنرانی عمومی

سخنرانی عمومی یکی دیگر از راه های عالی برای جذب مشتری های جدید و کسب شهرت در جامعه است. اگر در شهر کوچکی زندگی می کنید که در آنجا اتاق بازرگانی یا باشگاهی با خدمات مشابه وجود ندارد می توانید خدمات خود را در ناهار یا شام های مناسبتی با ترفندهای زیرکانه معرفی کنید.  

بررسی کرده و مطمئن شوید که در شهر شما آیا کسی فهرستی از سازمان های خدماتی در جامعه شما را منتشر کرده است یا خیر. با مراجعه به کتابخانه ها پاسخ این سوال را به راحتی می‌توانید به دست آورید. لیستی از سازمانها و انجمن هایی را پیدا کنید که جلسات ماهیانه دارند و ممکن است در آنها بتوانید صحبت کنید. با همه گروهها تماس بگیرید و خدمات عمومی خود را ارائه دهید.

تقاضای معرفی از مشتری  به مشتری های دیگر

این روش غالباً نادیده گرفته می شود در حالی که ابزاری ساده برای بازاریابی است و به همین دلیل است که معمولاً کسی به آن فکر نمی کند.   لگد به بخت خود نزنید! هنگامی که وظیفه مشاوره خود را تمام کردید و مشتری شما به خاطر خدمات شما در آسمان هفتم پرواز می کند، زمان بسیار خوبی برای درخواست معرفی به دیگران است.

به سادگی یک یادداشت یا یک نامه کوتاه یا یک توصیه را از آنها برای هر یک از همکاران، دوستان و یا فعالان تجاری آشنا درخواست کنید. ممکن است بازار مناسبی برای خدمات مشاوره شما در بین آشنایان کارفرمای فعلی یا خوانندگان توصیه وی وجود داشته باشد. بوقتی خدمات خود را معرفی می کنید از آنها اجازه بخواهید که نام آنها را ذکر کنید. معمولاً توصیه یک دوست مشترک یا همکار تجاری محترم توصیه ای قابل قبول است.

شروع شغل مشاوره و راه اندازی مشاوره کسب و کار یا مدیریت با این مقاله احتمالا برای شما واضح تر شده است.

اهمیت انتساب ارزش در تامین سرمایه

اهمیت انتساب ارزش در تامین سرمایه

در سال 2007 ، واشنگتن پست آزمایش فوق العاده ای را انجام داد. در این آزمایش جاشوا بل نوازنده مشهور جهان در یك ایستگاه مترو معروف واشنگتن دی سی ویولن نوازی می كرد.

جالب اینجاست که بل خیلی معمولی لباس پوشیده بود. یعنی شلوار جین و کلاه بیس بال، مانند بسیاری از مجریان خیابانی که معمول است.

اما بل نیز در حال نواختن با ویولنی 3.5 میلیون دلاری بود. و این باورنکردنی به نظر می رسید.

آزمایش را خودتان را دراینجا مشاهده کنید.

اهمیت انتساب ارزش در تامین سرمایه

آزمایش جوشوا بل تعیین کرد که آیا مردم متوقف می شوند و گوش می دهند و یا به مجری پول می دهند ، به ویژه که اکثریت قریب به اتفاق آنها نمی دانستند بل کیست. اما آیا آنها بلافاصله کیفیت موسیقی او را تشخیص می دادند و متوقف می شدند؟

لئونارد اسلاتکین ، مدیر موسیقی ارکستر سمفونیک ملی ، مطمئن بود که مردم متوقف خواهند شد. او انتظار داشت كه 10٪ كسانی كه از آنجا عبور می کردند متوقف شوند و جمعیتی قابل ملاحظه جمع شود. مطمئناً این اتفاق برای یکی از بزرگترین ویولنیست های دنیا در اجرای زنده رخ خواهد داد.

اما اسلاتکین اشتباه کرد. بسیار اشتباه.

در طول 43 دقیقه ای که بل شش قطعه کلاسیک را اجرا کرد ، 1097 نفر از آنجا گذشتند. فقط 7 نفر از آنها (6/0٪) کاری خود را رها کرده و حداقل برای یک دقیقه گوش دادن توقف کردند و تنها 32 دلار به بل اهدا شد.

حال ، این آزمایش با جمع آوری پول برای کسب و کار شما چه ارتباطی دارد؟

بگذارید توضیح بدهم. اینجاست که نقش و اهمیت انتساب ارزش در تامین سرمایه روشن می شود.

اصل مهم در اینجا “انتساب ارزش” بود. انتساب ارزش یک اصطلاح روانشناختی است و به این واقعیت اشاره دارد که ذهن ما به سرعت به افراد ، اشیاء و یا موقعیت ها ارزش می بخشد و باعث می شود که ما به درستی عمل کنیم.

به عنوان مثال ، در مورد جوشوا بل ، بیشتر رهگذران وقتی جوشوا بل را در جین و کلاه بیس بال می دیدند ، ارزش بسیار کمی برای او متصور بودند. اگرچه موسیقی او باورنکردنی بود ، اما مانند هر مجری خیابانی دیگر به نظر می رسید و به همین دلیل در ذهن کسانی که می گذشتند ارزش کمی به او تعلق می گرفت.

اهمیت انتساب ارزش در تامین سرمایه
WASHINGTON, DC – APRIL 05: Joshua Bell playing at L’Enfant Plaza Metro, in Washington, DC in 2007. (Photo by Michael Williamson/The Washington Post via Getty Images)

مثال دیگری که شاید همه شما با آن ارتباط داشته اید وقتی است که می بینید چیزهای جالبی در زباله دان های شخصی وجود دارد. به عنوان مثال ، اگر ببینید که یک میز زیبا در خارج از یک خانه شخصی دور ریخته شده است ، چقدر ارزش به آن می دهید؟ بیشتر افراد بلافاصله فکر می کنند که باید مشکلی وجود داشته باشد. از آنجا که صاحب آن ، با انداختن آن ، هیچ ارزشی به آن نمی دهد.

بنابراین ، بگذارید توضیح دهم که انتساب ارزش در جمع آوری پول برای کسب و کار شما کجا قرار گرفته است. انتساب ارزش بر درک ما از مردم تأثیر می گذارد. بنابراین اگر خودتان با یک سرمایه گذار تماس بگیرید ، درک آنها از شما ممکن است خنثی یا منفی باشد ، و احتمال اینکه آنها واقعاً به کشب و کار و تامین بودجه شما علاقه مند شوند ، نسبتاً کم است.

برعکس ، اگر توسط کسی به همان سرمایه گذار معرفی شده باشید ، این سرمایه گذار به آن احترام می گذارد ، بنابراین درک آنها از شما بسیار عالی خواهد بود و شانس سرمایه گذاری شما نیز بسیار بیشتر است. در حقیقت ، مقدمه ای از شخص مناسب می تواند منجر به چنان انتساب ارزشی شود که سرمایه گذار برای شما چک را در محل بنویسد.

بنابراین نکته اصلی این است که معرفی و ارجاع به سرمایه گذاران نه تنها شما را با آن سرمایه گذاران در ارتباط قرار می دهد بلکه ارتباط را روشن و بسیار مثبت شروع می کند. و با افزایش کیفیت اشخاصی که شما را معرفی می کنند ، درک از شما نیز افزایش می یابد ، بنابراین شانس شما برای جمع آوری پول نیز افزایش می یابد.

بنابراین در حال حاضر ، شما باید شروع به تهیه لیستی از افرادی کنید که به آنها احترام زیادی می گذارید ، و فکر می کنید سرمایه گذاران به آنها احترام بگذارند. با آنها جلسه ای بگذارید تا در مورد کسب و کار خود صحبت کنید. در حالت ایده آل از آنها بخواهید که عضو هیئت مشورتی شما باشند. و سپس از آنها بخواهید که شما را به سرمایه گذاران معرفی کنند که احساس می کنند مناسب شما و تجارت شما باشد. این معرفی ها جلسات بسیار خوبی را برای شما رقم می زند. و سرمایه گذاران ارزش زیادی را به شما و شرکت شما نسبت می دهند و شما را در بهترین موقعیت ممکن قرار می دهند تا بتوانید پولی را که لازم دارید جمع کنید.

اهمیت انتساب ارزش در تامین سرمایه

آشفتگی در زنجیره تامین - شکنندگی اقتصادی بنا شده بر روی برون سپاری در اثر ویروس کرونا

آشفتگی در زنجیره تامین – شکنندگی اقتصادی بنا شده بر روی برون سپاری در اثر ویروس کرونا

آشفتگی در زنجیره تامین – ویروس کرونا، شکنندگی اقتصادی بنا شده بر روی برون سپاری در زمان فعلی را آشکار می کند. نوشته لیزی اولاری – آتلانتیک ، 2020

اگر نمی توانید شامپو یا خمیردندان مورد علاقه خود را پیدا کنید ، زنجیره تأمین مدرن را سرزنش کنیدبسته شدن سایت های مهم تولید چینی برای چند هفته در حین شیوع ویروس باعث شده است که میزان دسترسی به محصولات کاهش یابد زیرا میزان تحویل به موقع محصولات تولیدی جهان به آسیا بستگی داردلیزی اولاری با نوشتن مقاله برای The Atlantic ، نقاط ضعف مربوط به همه گیری در زنجیره تأمین جهانی و پیامدهای آن را توضیح می دهد و آشفتگی در زنجیره تامین را در شرایط وابستگی به چین آشکار می کند.

با آشفتگی بحران کروناویروس ، سیستم های بهداشتی ایالات متحده برای رسیدگی به کمبود منابع مراقبت های بهداشتی به دولت روی آورده اند.

در فوریه سال 2020 ، به دلیل مسئله آلودگی بی ارتباط با ویروس کرونا ، سیستم پزشکی دانشگاه پزشکی کارولینای جنوبی لباسهای جراحی را که از یک تولید کننده چینی سفارش داده بود دریافت نکردبا شروع coronavirus و افزایش تقاضا برای تجهیزات حفاظتی ، سیستم بهداشت و درمان تلاش کرد تا یک منبع تأمین کننده برای پر کردن این شکاف پیدا کند.

آشفتگی در زنجیره تامین - شکنندگی اقتصادی بنا شده بر روی برون سپاری در اثر ویروس کرونا

بیمارستانهای ایالات متحده معمولاً از طریق یک سازمان خرید گروهی (GPO) کالاهای مورد نیاز را به صورت عمده سفارش می دهندچنین GPO هایی نمی توانند به سرعت فروشندگان جایگزین را برای سفارشات عمده انبوه خود پیدا کنندفروشندگان ، به نوبه خود ، با حاشیه سود ناچیز کار می کنند ، بنابراین موجودی های بزرگ پشتیبانی را حفظ نمی کننددر نتیجه ، سیستم درمانی کارولینای جنوبی برای کمک به دولت فدرال متوسل شددولت ملی این قدرت را دارد که از بخش تولید دفاعی تقاضا کند ، که این امر به آنها اجازه می دهد تا تولید را متوقف کنند و از منابع استراتژیک کشور برای تهیه تجهیزات مراقبت های بهداشتی استفاده کنند.

بحران coronavirus شکنندگی سیستم مدرن زنجیره تأمین را آشکار می کند.

بسیاری از صنایع دیگر نمی توانند برای کمک به دولت فدرال یا هر نهاد دیگر اقدام کنندزنجیره های عرضه مدرن بسیار شکننده هستند – نه تنها در مورد لوازم مراقبت های بهداشتی ، بلکه همچنین درمورد بیشتر کالاهای غیر خوراکی چنین است موسسه مدیریت تأمین (ISM) گزارش می دهد که سه چهارم از شرکتهایی که در آن تحقیق کرده اند به دلیل شیوع coronavirus با اختلالات زنجیره تامین روبرو شده اندبه طور کامل 44٪ از این مشاغل برنامه مقابله ای برای مقابله با این کمبودها نداشته اند.

یکی از دلایلی که این اختلال چنین عواقب گسترده ای دارد این است که – طبق گفته مدیر عامل ISM تام دری – تقریباً هر بخش از صنعت ایالات متحده ، اعم از “ساخت یا غیر تولید” ، به چین بستگی دارد و زنجیره های عرضه به کشورچین بستگی دارد.

حمل و نقل دریایی و “تحویل به موقع” زنجیره های عرضه مدرن در معرض اختلال قرار گرفته است.

مصرف کنندگان در ایالات متحده ازمیزان حضور اجزای چینی در کالاهایی که روزانه از آنها استفاده می کنند یا اینکه شرکتهای آمریکایی به این مؤلفه ها چقدر اعتماد دارند ، اطلاع چندانی ندارندبرای صرفه جویی در هزینه ها ، شرکت های غربی برای تولید خود به چین و سایر کشورهای آسیایی بستگی دارندعقد قرارداد با نهادهای چینی برای تأمین نیازهای تولیدی آنها برای بسیاری از شرکتهای آمریکایی به صرفه است ، بنابراین بیشتر آنها این مسیر را طی می کنند

به عنوان مثال ، تولید کنندگان خودرو ، شرکت های فناوری ، طراحان لباس ، عمده فروشان ، خرده فروشان ، تولید کنندگان تجهیزات پزشکی و شرکت های داروسازی همه اجزای مهم را از چین و سایر کشورهای آسیایی خریداری می کننداگر تولید در یک یا بیشتر این کشورها کند شود – همانطور که در چین رخ داده است و دارد به دلیل شیوع کروناویروس اتفاق می افتد – محدودیت هایی که روی زنجیره تأثیر می گذارد به سرعت آشکار می شود.

برای افزایش سودآوری ، شرکت ها در سراسر جهان تحت سیستم های تحویل “فقط به موقع” عمل می کنند که آنها را از انبار کردن موجودی های بزرگ منع می کنداین باعث می شود آنها سودآوری بیشتری داشته باشند ، اما همانطور که رویدادها نشان می دهند ، آنها را نیز در برابر اختلالات آسیب پذیر می کنددر صورت بروز اختلال در عرضه تنها در 15 تا 30 روز ، این شرکت ها ممکن است به سرعت از دور خارج شوند.

همه گیر COVID-19 کمبود موقت برخی کالاها را ایجاد می کند.

اختلال در زنجیره تأمین به دلیل بیماری همه گیر COVID-19 ممکن است منجر به کمبود موقتی محصولاتی شود که به محصولات چین بستگی داردنمونه ها می توانند شامل برخی از کالاهای مصرفی مانند خمیر دندان و شامپو ، دستمال توالت و مواد تمیز کننده باشند

این بیماری همه گیر ممکن است تغییراتی در عملکرد آینده زنجیره های تأمین جهانی ایجاد کند.

آشفتگی در زنجیره تامین - شکنندگی اقتصادی بنا شده بر روی برون سپاری در اثر ویروس کرونا

این بیماری همه گیر ممکن است شرکت ها را برای متنوع سازی زنجیره های تامین خود ترغیب کندبه عنوان مثال ، شرکت های پوشاک اگر محل تولید خود را از چین به ویتنام ، مالزی یا کامبوج تغییر دهند ، با مشکلات کمتری روبرو می شوند و از بین نمی روندفناوری و ساخت قطعات خودرو می تواند به مکزیک یا برزیل منتقل شودبا این حال ، برخی از تولید کنندگان دارو – به عنوان مثال ، کسانی که با هپارین ، رقیق کننده خون سروکار دارند – ممکن است کنار گذاشتن تأمین کنندگان چینی خود را دشوارتر بیابند. آشفتگی در زنجیره تامین در آینده قابل قبول نیست.

زنجیره تأمین مواد غذایی قویست و بعید است که دچار اختلال شود.

ممکن است یافتن کالاهای مصرفی به دلیل اختلال در زنجیره تأمین آنها سخت تر شوداما زنجیره های تأمین مواد غذایی آمریکایی بسیار قوی هستندغذاهایی که امروز در حال فروش هستند احتمالاً در یکی دو روز دیگر نیز در دسترس خواهند بود.

به یاد داشته باشید که شما بخشی از زنجیره تأمین هستید.

تام دري ، مديرعامل ISM ، معتقد است خريد هزينه محور(پر حجم) کالاهاي مصرفي ، مانند دستمال توالت يا لوازم تميز کردن ، تنها مشکلات موجود در زنجيره تأمين را افزايش مي دهدوی از همه می خواهد كه خود را به عنوان مؤلفه های زنجیره تأمین تلقی كنند و در نظر بگیرند كه چگونه رفتار آنها می تواند آن را مختل كند.

نکته:

 بیماری کروناویروس 2019 (COVID-19) یک بیماری عفونی تنفسی ویروسی است که توسط سندرم حاد تنفسی حاد کروناویروس 2 (SARS-CoV-2) ایجاد می شود ، همچنین به عنوان “کروناویروس جدید” شناخته می شودگزارش ها در دسامبر سال 2019 ، از ووهان ، چین ، برای اولین بار به این بیماری ، که در سطح جهان شیوع یافته است ، اشاره می کند و در نتیجه ،این بیماری همه گیر مردم و مشاغل جهان را تحت تأثیر قرار می دهد

آشفتگی در زنجیره تامین بر اثر شیوع ویروس کرونا

تعریف بازاریابی - 72 تعریف بازاریابی متفاوت از منابع مختلف علمی و کاربردی

تعریف بازاریابی – 72 تعریف بازاریابی متفاوت از منابع مختلف علمی و کاربردی

بازاریابی در بازارهای در حال تحول و پویای امروزی با طعم های متنوع و مبتنی بر مخاطب ، در بستر رسانه و تجارت ارائه می شود. بنابراین جای تعجب ندارد که بازاریابان کارهایی را که انجام می دهند متفاوت تعریف کنند. در حال ویرایش…

با الهام از 31 تعریف PR ، در اینجا مجموعه ای از 72 تعریف بازاریابی، توسط متخصصان با تجربه در تخصص های مختلف ارائه شده است.

تعریف بازاریابی به 72 شکل

برای شروع ، در اینجا توضیحات مربوط به انجمن بازاریابی آمریکا (AMA) ، سازمان حرفه ای بازاریابی ، و دکتر فیلیپ کوتلر ، نویسنده کلاسیک کتابهای بازاریابی مدارس تجاری آورده شده است. تعاریف دیگر توسط نام خانوادگی نویسنده دنبال می شوند.

 1. طبق اعلام هیئت مدیره انجمن بازاریابی آمریکا (AMA) ، بازاریابی فرایندی است برای ایجاد ، رساندن و تبادل پیشنهادهایی که برای مشتریان ، مصرف کنندگان و در نهایت جامعه با ارزش است.
 2. دکتر فیلیپ کاتلر در تعریف بازاریابی می گوید “بازاریابی ، فرایندی مدیریتی- اجتماعی ، که بوسیله آن افراد و گروه ها ، از طریق تولید و مبادله ی ارزش ، به رفع نیاز (و خواسته) خود میپردازند. “
 3. بازاریابی پیامها و / یا اقداماتی است که باعث ایجاد پیام یا فعالیت می شود. جی بائر – رئیس ، Convince & Convert. 
 4. بازاریابی به طور سنتی ابزاری است که یک سازمان با آن ارتباط برقرار می کند ، و مخاطبان هدف خود را برای انتقال ارزش و در نهایت فروش محصولات و خدمات خود درگیر می کند. از زمان ظهور رسانه های دیجیتال ، به ویژه نوآوری های رسانه های اجتماعی و فناوری ، به طور فزاینده ای در مورد شرکت هایی که روابط عمیق تر ، معنادارتر و پایدار با مردم برقرار می کنند ، تمایل دارند که می خواهند محصولات و خدمات را خریداری کنند. تغییرات روزافزون رسانه ها به طور فزاینده ای ، توانایی ارتباط بازاریاب را پیچیده می کند و در عین حال ، فرصتی باورنکردنی برای یافتن قلمرو جدید را نشان می دهد. جولی باریل – معاون رئیس تجارت الکترونیک ، بازار Fairway
 5. بازاریابی شامل تحقیق ، هدف گذاری ، ارتباطات (تبلیغات و نامه مستقیم) و اغلب روابط عمومی است. بازاریابی فروش است زیرا شخم زدن مقدمه کاشت یک کشاورز است – مخاطب را برای دریافت یک سطح فروش مستقیم آماده می کند. Mary Ellen Bianco – مدیر بازاریابی و ارتباطات ، Getzler Henrich & Associates LLC
 6. بازاریابی یک مبادله ارتباطی مداوم با مشتریان است به گونه ای که با گذشت زمان آموزش ، اطلاع رسانی و ایجاد رابطه می کند. زمان مهم است زیرا تنها با گذشت زمان می توان اعتماد ایجاد کرد. با اعتماد به نفس ، یک جامعه به طور ارگانیک پیرامون محصولات و خدمات ایجاد می شود و آن مشتری ها به همان اندازه از محصولات شما هیجان زده می شوند – آنها طرفدار ، قسم خورده و وفادار می شوند ، مشتری تکراری و اغلب دوستان می شوند. بازاریابی یک روش واقعا عالی برای مشخص کردن چیزهایی است که افراد را به خود جلب می کند و باعث می شود از مارک شما هیجان زده شوند ، به آنها هدیه دهید ، آنها را درگیر پروسه کنید ، و بله بهترین بخش ، ایجاد دوستی های عالی در این فرایند است. رنه بلودتت – مدیر ارشد اجرایی / موسس ، رسانه سس جادویی
 7. پروفسور فیلیپ کوتلر توضیح داد که بازاریابی “نیاز مشتری شما به سود است”. برای من این تعریف فراتر از ارتباط ویژگی های محصول است. بازاریابان مسئول یک تجربه 360 درجه هستند. به عنوان مثال ، در دنیای رسانه های اجتماعی ، نیازهای توییتر مشتری ممکن است با نیاز به بازی “با برند” از نظر تبلیغ بازی اجتماعی متفاوت باشد. هر نقطه تماس با مشتری از خدمات به مشتری گرفته تا فروش تا حسابداری و موارد دیگر بخشی از “بازاریابی جدید” است. توبی بلومبرگ – بازاریابی بلومبرگ / بازاریابی دیوا
 8. بازاریابی وقتی به خوبی انجام شود (الف) استراتژی کسب و کار است (ب) لیست چک بی پایان تبلیغات و اقدام تبلیغاتی است که هرگز نمی تواند تمام شود. بازاریابی در قرن بیست و یکم باید (c) تا حد زیادی ، اما کاملاً قابل اندازه گیری و در مورد هدایت اهداف تجارت پاسخگو باشد (الف) هدایت شود و شامل زیر مجموعه ای کوچک و انضباطی از (ب) است و در فرهنگ (ج) سرریز می شود. مت بلومبرگ – رئیس و مدیر اجرایی ، مسیر برگشت
 9. بازاریابی فرایندی است که توسط آن یک شرکت سودآور نیازهای مشتری را به درآمد تبدیل می کند. مارک بورگس – مدیر شریک ، بازاریابی فوکوس آبی
 10. با طراحی بصری ، بازاریابی با پیام مناسب / علت مناسب با شخص مناسب مطابقت دارد. کسی را پیدا کنید که با محصول ، خدمات یا علت شما ارتباط شخصی داشته باشد و به طریقی غیرقابل بازدید و دعوت کننده باشد. بازاریابی می تواند به اندازه شبکه در یک رویداد یا به همان اندازه پیچیده باشد به عنوان یک کمپین جهانی چند میلیون دلاری که ادغام چاپ ، دیجیتال ، روابط عمومی ، رسانه های اجتماعی و پخش یک پیام خاص با یک هدف واحد را در اختیار دارد. برخی از بهترین نتایج بازاریابی از ساده ترین ابتکارات حاصل می شود. ساده نگه داشتن بعضی اوقات بهترین استراتژی است. لیزا خریدار – رئیس جمهور و مدیر اجرایی ، گروه خریدار
 11. بازاریابی در حال ایجاد برند شماست و مردم را متقاعد می کند که نام تجاری شما (به معنی محصول / خدمات / شرکت شما) بهترین و محافظت از روابطی است که شما با مشتریان خود ایجاد می کنید. Marjorie Clayman – مدیر توسعه مشتری ، Clayman Advertising، Inc.
 12. بازاریابی پاسخگوی نیازها و خواسته های یک مصرف کننده است. اندرو کوهن – رئیس جمهور ، تیم A (سلب مسئولیت: من با اندرو ارتباط ندارم.)
 13. در راستای اهداف تجاری شرکت ، بازاریابی منابع کمیاب مصرف کنندگان ، توجه و درآمد یکبار مصرف را به سمت خود جذب می کند تا درآمدهای سودآور را به دنبال داشته باشد. بازاریابی فرایند دریافت یک محصول یا خدمات از یک شرکت به مشتریان نهایی خود از توسعه محصول تا فروش نهایی و پشتیبانی پس از خرید است. برای این منظور ، استراتژی بازاریابی شامل اهداف تجاری ، مشتریان هدف ، استراتژی های بازاریابی ، تاکتیک های بازاریابی و معیارهای مرتبط می باشد. به عنوان یک عملکرد ، بازاریابی در کل فرآیند خرید مشتری شامل تحقیق ، تعامل ، خرید ، خرید پس از خرید (از جمله پشتیبانی و بازپرداخت اضافی) و مشاوره گسترش می یابد. هایدی کوهن – رئیس جمهور ، استراتژی های بازاریابی کنار رود
 14. بازاریابی در حال ایجاد تجربیات غیرقابل مقاومت است که شخصاً با افراد ارتباط برقرار می کند و تمایل به اشتراک گذاری با دیگران را به وجود می آورد . Saul Colt – رئیس سحر و جادو ، کتابهای تازه
 15. بازاریابی به این صورت است که شما برای جذب مشتری ، شرکا ، سرمایه گذاران ، کارمندان و افراد دیگری که شرکت شما با آنها تعامل دارد ، داستان خود را بیان می کنید. این اسکریپتی است که به کاربران کمک می کند تصمیم بگیرند که آیا شما را به عنوان یک دلخوری اساسی ، دلپذیر یا ضروری به زندگی شما خوش می آورند. این راهی است که همه با برند شما در تعامل هستند. این برداشت ، اول ، آخر و همه چیز در بین است. جف کاتلر – معاون رئیس جمهور و مدیر کل ، Vitals.com
 16. بازاریابی محصولاتی است که برمی گردند و مصرف کننده هایی که انجام می دهند. استیو داوسون – رئیس جمهور ، شرکت Walkers Shortbread Inc.
 17. بازاریابی باعث ایجاد ارتباط بین مشتریان با محصولات ، مارک (های) و تجارت شما می شود ، به گونه ای که احتمالاً آنها از شما خریداری می کنند. یا همانطور که رجیس مک کنا گفت ، “بازاریابی همه چیز است.” سام دکر – بنیانگذار و مدیر اجرایی ، ارتباط جمعی
 18. بازاریابی ارتباط چندانی با ارائه دهنده خدمات و همه کارها با مشتری ندارد. بازاریابی مشتری را آموزش داده و درگیر می کند و نیازهای آنها را برآورده می کند و همزمان موقعیت مکانی ارائه دهنده خدمات را به عنوان یک مشاور و منبع معتبر قرار می دهد. بازاریابی خوب خیابانی دو طرفه است. بازاریابی عالی آنچه مشتری می خواهد را می فهمد و به آنها می دهد. شنناهوآ دیاز – رئیس جمهور و استاد ضرب وشتم ، برنج ناچیز رسانه
 19. بازاریابی یک مصرف کننده ، مشتری و / یا کاربر را برای دستیابی به سود یا دیگر اهداف از پیش تعیین شده خوشحال می کند. استیو دیکشتاین – مدیر ارشد اجرایی ، هوگو ناتورالس
 20. بازاریابی اساساً در ارتقاء اهداف شرکتی شرکتی که در آن خدمت می کند ، در ارتباطات بیرونی نقش دارد. این فرایندی است که از طریق آن شرکتها با تراز کردن کلیه اهداف ارتباطی (تبلیغات ، بازاریابی ، فروش و غیره) ، بازده را در یک بخش تسریع می کنند تا با هدف کارآمدتر رسیدن به اهداف کلی شرکتها بیشتر شود. آنتوان دودین
 21. بازاریابی برندسازی ، نامگذاری ، قیمت گذاری و ارتباط بین رسانه های پرداخت شده و درامد است. این فروش نیست. جینی دیتریش – مدیر ارشد اجرایی ، شرکت آرمان دیتریش ، شرکت
 22. بازاریابی امروز بالاخره مشتری مداری است. رسانه های اجتماعی این اتفاق را رقم زدند. بازارها بار دیگر مکالمه هستند. بازاریابی به معنای شناخت بازار ، ایجاد محصول مناسب ، ایجاد میل به آن محصول و اطلاع رسانی به افراد مناسب است که شما از آن برخوردار هستید. این جمله قدیمی که می گوید: “اگر شما یک اسکله بهتر را بسازید ، مردم راهی به درگاه شما خواهند شد” بدون بازاریابی صادق نیست. شما واقعاً ممکن است یک موشواره بهتر داشته باشید ، اما اگر مردم نمی دانند شما آن را دارید ، و آنها نمی دانند که درب شما کجاست ، هیچ ضرب و شتمی وجود نخواهد داشت و هیچ مکالمه ای در جریان نخواهد بود. سالی فالکوو – APR ، مطبوعات
 23. بازاریابی به مردم کمک می کند تا محصول یا خدمات شما را بخرند. جیسون فالز –  کاوشگر رسانه های اجتماعی
 24. بازاریابی بازیگر ساز تجارت است. همانطور که در مورد حق رای دادن هاکی موفق ، ارزشمندترین بازیکن همیشه بازیکنی نیست که بیشترین گل ها را به ثمر برساند بلکه بازیکنی است که بازی را ایجاد می کند که به دیگران امکان گلزنی می دهد (فکر می کنید گرتسکی ، کراسبی یا ارو). یک تیم بازاریابی عالی ، زمینه بازی این برند را ارزیابی می کند ، به سرعت موقعیت ، نقاط قوت و ضعف رقیب خود را ضبط می کند ، آن را در مقابل موقعیت تیم ، نقاط قوت و ضعف خود نقشه می کشد و بیشترین فرصت برای گلزنی را به چوب فروشنده می دهد. ” سام فیورلا – استراتژیست وب / رسانه های اجتماعی ، نقشه راه اجتماعی
 25. بازاریابی عملی برای ایجاد یک رابطه جذاب با هر انسانی است که علاقه شما را نشان می دهد. پل فلانیگان – مشاور ، Experiate.net
 26. بازاریابی فرایند قرار گرفتن مشتریان هدف از طریق محصول از طریق تاکتیک ها و کانال های مناسب ، سنجش واکنش و بازخورد آنها و در نهایت تسهیل مسیر خرید آنها است. دکتر آگوستین فو ، بنیانگذار ، گروه مشاوره علوم بازاریابی ، شرکت
 27. بازاریابی فرایند برقراری روابط با چشم اندازها و مشتریان است به گونه ای که می توانید محصولات و خدمات را با سودآوری توسعه داده و تبلیغ کنید. کریس گرت – Chrisg.com
 28. بازاریابی کلمه ای است که ما برای توضیح نحوه ترغیب مردم به خرید محصولات خود استفاده می کنیم. اگر این کار به شکلی بزرگ انجام شود ، نیاز به یک استراتژی یا ایده بزرگ وجود دارد تا اشتهای مردم را برای آنچه ما می فروشیم ، محصور کند. هنگامی که ما در حال بازاریابی هستیم ، ما با یک برنامه شروع می کنیم: اهداف ، استراتژی و تاکتیکها (نحوه اجرای استراتژی). این فرایندی است که به شرکتها کمک می کند تا با مشتری و مشتری رابطه برقرار کنند و ارزش بی نظیری را برای آنها ایجاد می کند … وقتی درست انجام شود. لوئیس گلر – رئیس جمهور ، گروه بازاریابی لوئیس گلر ، نویسنده پاسخ: راهنمای کامل برای بازاریابی مستقیم سودآور
 29. بازاریابی باید آگونیستیک کانال ، داده محور و مشتری محور باشد. این نتایج قابل اندازه گیری را می دهد که از بازار به طور گسترده استفاده می کند. پاسخ به علایق و نیازهای مصرف کننده / تجارت. Sue RE Germanian – معاون رئیس جمهور و مدیر ارشد ارتباطات ، DMA
 30. بازاریابی مکالمه بین یک شرکت یا مارک تجاری و یک مصرف کننده است که در نهایت منجر به فراخوان برند ، ترجیح یا معامله می شود. در دنیای شبکه های اجتماعی امروز ، این مکالمه با مراجعه به کلمات از دهان شروع می شود. بازاریابان سنتی برای پیشبرد و تأثیرگذاری از این روند باید سخت تر تلاش کنند. جاش گلانتز – معاون رئیس جمهور و مدیر کل ، پاکسازی خانه ناشران آنلاین PCH آنلاین
 31. بازاریابی راهی است برای ارتباط دادن آنچه محصولات و خدمات شما را با مشتریانی که می خواهند و به چنین محصولات و خدمات نیاز دارند ارائه دهید. این چند وجهی است ، با تحقیق در مورد بازار هدف شما و اینکه چگونه می توانید پیام را برای اجرای برنامه تبلیغاتی خود از طریق رسانه های مختلف بازاریابی ارائه دهید ، ارائه می شود. هدف ایجاد استراتژی برای ایجاد ، قیمت و توزیع محصولات و خدمات شما برای مبادله ای است که هم اهداف شما و هم مشتری شما را برآورده سازد. این یک فرایند همیشه در حال تحول است – همیشه ارزیابی می کنید که پیام شما هنوز نیازها و خواسته های بازار شما را برآورده می کند. Trish Green – معاون اجرایی رئیس ، رئیس بازاریابی ، گروه بودجه دانشجویی ، LLC
 32. در نهایت بازاریابی وظیفه ایجاد ارزش شرکت از طریق برند ، چهره استراتژی تجارت را بر عهده دارد. برای انجام این کار ، بازاریابی بخش های جذاب ، رشد بالا را جذاب و مشخص می کند. بازاریابی سازمان را سوق می دهد تا گزاره ارزش برند متمایز متمایز را تعریف کند و هر روز را در هر نقطه لمسی تحویل دهد. بازاریابی تحویل یک پیشنهاد قانع کننده و متمایز به آن هدف و گزاره را تضمین می کند. بازاریابی ، رضایت مصرف کنندگان / مشاغل / شریک زندگی و سلامت و قدرت برند را بهبود می بخشد و بهبود می بخشد. بازاریابی تنها نقطه پاسخگویی برای رشد ، شناسایی و تحویل مشتریان جدید ، عرضه های جدید و رشد سودآور بازار جدید است. کتی هالیگان – معاون فروش و بازاریابی معاون ارشد ، PowerRevs
 33. بازاریابی چیزی است که شما ایجاد می کنید یا به اشتراک می گذارید که داستان شما را بیان می کند. Ann Handley – مدیر ارشد محتوا ، بازاریابیProfs ، نویسنده با CC Chapman از قوانین محتوا
 34. با داشتن یک محصول خوب ، بازاریابی همه می تواند به آموزش جوشانده شود. آموزش موثر مردم در مورد هر محصول خوب ، میل مورد نیاز برای تولید عمل را ایجاد می کند. جفری هارمون – مدیر ارشد بازاریابی ، اورابروش
 35. بازاریابی باید بررسی کند که چرا در این بازی هستید و سؤالات سخت را می پرسید. در مرحله بعد ، باید برنامه ای وجود داشته باشد – و باید با انتظارات خاص فروش – شرایط شفاف رضایت مرتبط باشد. اشتیاق جایگزینی برای برنامه ریزی نیست. به یاد داشته باشید ، وزوز فروش نیست. تنش خوب است. بحث سالم خوب باعث ایجاد تنش می شود و گروه شما را به جلو سوق می دهد. خطرات را انجام دهید و از اشتباه نترسید. هیچ کس به دلیل یک کار بازاریابی درگذشت. اگر می خواهید رشد کنید باید به آنجا بروید. تجارت خود را وارد یک استراتوسفر جدید کنید . جفری هایزلت – گروه هایزلت ، نویسنده آزمون آینه
 36. بازاریابی در مورد شناخت مشتری (اعم از فعلی یا آینده نگر) آنقدر خوب است که سوالی نخواهد داشت که من خبرنامه شما را می خوانم و آن را با دوستان خود به اشتراک می گذارم ، که من یک کارت خریدار مکرر را در کیف پول خود حمل می کنم ، و اینکه قبلاً روی شما تعامل دارم. صفحه فیس بوک Ari Herzog – متخصص سیاست و ارتباطات
 37. بازاریابی اصطلاح چتر پوشش تحقیقات ، برندسازی ، روابط عمومی ، تبلیغات ، پاسخ مستقیم ، تبلیغات ، وفاداری ، تولید تقاضا و غیره است.  آنه هلند – ناشر ، WhoTestWon.com
 38. بازاریابی تعریف می شود زیرا ما به مردم کمک می کنیم تا کالاهای بیشتری را بفروشند Joey Iazzetto – رئیس جمهور ، گروه بازاریابی UniCom
 39. بازاریابی هنر و دانش ایجاد ، لذت بردن و نگه داشتن مشتری است ، در حالی که سودآوری می کند و ارزش شرکت را می سازد. بازاریابی ، به صورت رسمی یا غیر رسمی ، بسیاری از رشته ها و هر عملکرد سازمانی را در اختیار دارد. بازاریابی باید از بالاترین استانداردهای اخلاقی استقبال کند ، به محیط زیست احترام بگذارد و تلاش کند جهان را به مکانی بهتر تبدیل کند. ماکس کالهوف – معاون بازاریابی رئیس جمهور ، قابل کلیک
 40. بازاریابی سودآور یادآوری چشم انداز خرید از ارزش محصولات / خدمات شما برای برآوردن نیازهای آنها بارها و بارها با هزینه تملک کمتر از هزینه دستیابی مجاز شما است. جری کائوپ – MemberLink.org
 41. بازاریابی هنر و علم ارتباطات اقناعی است. دیو کرپن – مدیر ارشد اجرایی ، رسانه های دوست داشتنی
 42. بازاریابی عملی افزایش آگاهی ، توجه ، خرید / خرید مجدد و ترجیح یک محصول یا خدمات از طریق مزایای مصرف کننده محور ، تبلیغات ، بسته بندی ، قرار دادن ، قیمت گذاری و تبلیغات است. از نظر تاریخی ، بازاریابی یک تعامل یک طرفه بود اما به واسطه استفاده و تأثیر رسانه های اجتماعی و بازاریابی ویروسی که اغلب توسط شرکتی که کالا یا خدمات را ارائه می دهد ، تقویت می شود ، به طور فزاینده ای دو طرفه می شود. رابین کورمان – معاون ارشد رئیس جمهور ، وفاداری جهانی و مشارکت ها ، گروه هتل Wyndham
 43. بازاریابی در حال کشف آنچه چشم انداز می خواهد و خواستار آن است و آن را با کارآمدتر و مؤثرتر از رقابت ارائه می کند. پل کولاویس – مدیر عامل ، گروه استرلینگ پارک
 44. بازاریابی که به عنوان مبادله ارزش تعریف شده است ، مبادله ای دو طرفه از ارزش بین بازاریاب و مصرف کننده با ارائه محصول یا خدمات مناسب به هدف مناسب در وضعیت مناسب نیاز و با استفاده از وسایل نقلیه مناسب برای تعامل و خرید است. . به عنوان مکالمه ، بازاریابی در مورد محصول یا خدمات خود که مصرف کننده را در یک مکالمه معتبر از جمله گوش دادن واقعی ، تعامل ، وابستگی و در نهایت خرید قرار می دهد ، داستان صحیحی را کشف و روایت می کند. گری لانتزم – داستانهایی که کار می کنند ، شرکت
 45. بازاریابی یک فرایند استراتژیک و تاکتیکی چند وجهی است که از فروش و همچنین خدمات و حفظ مشتری پشتیبانی می کند. مراحل اولیه شامل شناسایی مخاطبان هدف ، تدوین استراتژی بازاریابی / ارتباطات است که معمولاً چندین روش و کانال را شامل می شود (به عنوان مثال تبلیغات ، روابط عمومی ، محتوا ، رویدادها / چاپ دیجیتال ، پخش) ، اندازه گیری و ارزیابی نتایج ، و به طور مداوم فرآیند بر اساس یادگیری ها. و تحولات بازار بازاریابی همچنین می تواند به یک حلقه بازخورد بین یک سازمان و مشتریان و چشم اندازهای خود تبدیل شود که به اطلاع رسانی و شکل گیری مشاغل پیش رو کمک می کند. ربکا لیب ، نویسنده حقیقت درباره بهینه سازی موتور جستجو
 46. بازاریابی فرصت کسب و کار را مشخص می کند ، مشتریان و محصولات و خدمات سودآور را شناسایی می کند که نیاز مشتری را برآورده می کند ، روابط مشتری ایجاد می کند ، تقاضای مشتری را هدایت می کند و ارزش شرکت یا محصولات یا خدمات را برقرار می کند. ” Ann Z. Marshman – مدیر اجرایی ، TheLeadersCouncil.com
 47. بازاریابی هنر و دانش ایجاد تقاضا برای رشد سودآور است. دیوید دبلیو میشلر – رئیس جمهور ، مشاوره آلتاسکند
 48. بازاریابی به مشتریان شما کمک می کند تا درک کنند که چقدر به چیزی احتیاج دارند که هرگز نتوانسته اند به آن احتیاج داشته باشند. دورن موران – استراتژیست دیجیتال
 49. بازاریابی هنر و علم ترغیب خریدار بالقوه یک محصول / خدمات برای خرید از شرکتی است که وظیفه ایجاد پیام قانع کننده و برقراری ارتباط آن پیام از طریق کانالهای هدفمند با دسترس و فرکانس کافی برای هدایت آن خریدار بالقوه از طریق چرخه خرید را دارد. “توجه ، علاقه ، میل ، عمل”. پل موسنسون رئیس جمهور ، بازاریابی NuSpark
 50. بازاریابی یک فرآیند یکپارچه ، چند کاناله (آنلاین و آفلاین) ، مشتری محور است که برای تعریف ، تقسیم بندی ، دستیابی و ترغیب مشتریان بالقوه برای خرید محصول یا خدمات شما استفاده می شود و به دنبال آن ، تجزیه و تحلیل معیارها برای بهسازی استراتژی شما و تکرار روند انجام می شود. در صورت نیاز برای بهینه سازی ROI (بازده سرمایه گذاری). شارون مستین – معاون معاون رئیس جمهور ، 1 مارینر بانک
 51. بازاریابی فرصتی بی نظیر برای برقراری احترام و ارتباط با مخاطبان هدف شما به گونه ای است که آنها را وادار به معتاد شدن در محصولات یا خدمات شما ، پشتیبانی شما می کند. بازاریابی موفقیت آمیز در لحظه ای دقیق شناخته می شود که مصرف کننده هدف شما نسبت به شرکت شما اینقدر قوی احساس کند که آنها شما را در امور روزمره و سبک زندگی خود ادغام می کند. جانی مولن – معاون رئیس جمهور اجرایی جهانی ، مدیر ارشد بازاریابی ، Zinio و VIVmag
 52. بازاریابی ارتباطات استراتژیک و تبلیغاتی است که در قالب اشکال از جمله تبلیغات ، روابط عمومی و بازاریابی مستقیم از طریق کانال های آنلاین و آفلاین برای دستیابی به مشتری ، حفظ مشتری ، افزایش سهم کیف پول و کوتاه کردن چرخه فروش انجام می شود. والری اوبن – رئیس ، شرکت مشاوره Foxboro
 53. بازاریابی هر کاری است که یک شرکت انجام می دهد ، از نحوه پاسخگویی به تلفن ، چقدر سریع و به طور مؤثر به ایمیل پاسخ می دهد ، نحوه رسیدگی به حساب های پرداخت شده ، نحوه برخورد با کارمندان و مشتریان خود. درست انجام شد ، بازاریابی یک محصول یا خدمات عالی را با روابط عمومی ، فروش ، تبلیغات ، رسانه های جدید ، ارتباط شخصی ادغام می کند. به عبارت دیگر ، بازاریابی یک رشته یا فعالیت نیست – بلکه همه چیز یک شرکت است – حداقل اگر شرکت بخواهد موفق باشد. BL اوچمن – رئیس جمهور ،  چه خبر بعدی
 54. تعریف مدرن از بازاریابی ، عملی برای ایجاد ارزش برای سود متقابل تأمین نیازهای مصرف کننده و اهداف تجاری است. در عمل ، این بدان معناست که می دانید و با مخاطبان / اکتشاف اطلاعات هدف جامعه ، مصرف و به اشتراک گذاشتن رفتارها با ارتباطات مرتبط و به موقع در طول چرخه مشتری ، آشنا و دیدار می کنید. این ارتباطات و روابط بر رفتار مصرف کننده تأثیر می گذارد تا نتایج درآمد را هدایت کند. لی اودن – مدیر ارشد اجرایی ، بازاریابی آنلاین TopRank
 55. بازاریابی روند مداوم درگیری است که به موجب آن افراد غریبه به مدافعان پرورش می یابند. تری پنینگتون
 56. بازاریابی کلیه فعالیتهایی است که برای جذب و پیوند مشتریان با محصولات و خدمات مورد نیاز آنها طراحی شده است. شامل تاکتیک های بازاریابی ورودی و خروجی در تمام کانال ها – یک به یک و یک به بسیاری است. در حالت ایده آل ، بازاریابی یک رابطه بلند مدت را ایجاد می کند ، شامل کل تجربه برند مشتری – یعنی پشتیبانی و خدمات به مشتری. بازاریابی با طراحی خود محصول شروع می شود و از طریق خرید پس از آن گسترش می یابد. پاتریک پروته – مدیر ارتباطات بازاریابی ، نرم افزار ساخت دیدگاه
 57. بازاریابی سعی دارد محصول یا خدمات را با بازار مربوط به آن محصول یا خدمات متصل کند. مایکل پیوئیکان – مدیر دانشیار شرکتها ، دانشگاه DePaul
 58. بازاریابی در شناسایی نقاط درد مشتریان ، ایجاد محتوا و فرایندها برای حل بهترین نقاط درد است – که در نهایت خرید یا ماندن مشتری را برای مشتریان راحت تر می کند. جو پولیزی – بنیانگذار ، موسسه بازاریابی محتوا (سلب مسئولیت – من برای موسسه بازاریابی محتوا می نویسم.)
 59. بازاریابی در مورد تمرکز تلاشها برای ایجاد دیدگاههای عمیق در مورد رفتار مشتری و شرایط کلی بازار برای ایجاد رشد سودآوری پایدار برای شرکت است. هامفری رولستون
 60. بازاریابی تصمیم می گیرد که چگونه چیزی را برای مشتریان خاص پیشنهاد کند و سپس مشتری ها و سایر ذینفعان را به سمت ایجاد اولویت درگیر کند. کن روزن – مدیر عامل ، عملکردهای اجرایی
 61. بازاریابی توانایی برقراری ارتباط یک پیام به مخاطبان شما و درخواست پاسخی از آنها است. این پاسخ می تواند به شکل یک احساس مثبت از برند شرکت شما باشد ، یک اصرار برای خرید کالای مورد نظر ، جهت کسب اطلاعات بیشتر به شرکت شما یا حتی انتشار پیام خود به دیگران. و مهم نیست که پاسخ مورد نظر چیست ، بازاریابی همیشه باید آن را به اهداف کلی تجاری خود بازگرداند. Cece Salomon-Lee – روابط عمومی با بازاریابی ملاقات می کند
 62. بازاریابی ترکیبی از پیام ها و برنامه ها (محصول / بسته بندی ، قیمت 4 ، قرارگیری و ارتقاء 4 P) است که خریداران را به سمت انتخاب محصول یا خدمات خود بر روی شخص دیگری سوق می دهد. Charlene Samples – مدیر بازاریابی ، شیرین کننده های Heartland
 63. بازاریابی در واقع درک خوبی از خریداران شما دارد. سپس ایجاد محصولات ، خدمات و اطلاعات با ارزش به ویژه برای کمک به حل مشکلات آنها. دیوید میمن اسکات – نویسنده پرفروش بازاریابی در زمان واقعی و روابط عمومی
 64. بازاریابی بر رفتار تأثیر می گذارد تا افراد بیشتری را برای خرید پول بیشتر ، بیشتر وقت بیشتری ، برای خرید پول بیشتر خریداری کنند. مارک دبلیو شفر – مدیر اجرایی راه حل های بازاریابی شفر. نویسنده تائو توییتر
 65. بازاریابی ، هنگامی که به درستی انجام شود ، چنین تجربهای شگفت انگیزی را در اطراف نام تجاری یا محصول شما ایجاد می کند ، که افرادی که هیچ ارتباط دیگری با آن ندارند ، می خواهند به دوستان خود بگویید که چقدر شگفت انگیز است و چرخه دوباره آغاز می شود. پیتر شانکمن – بنیانگذار راهنمای گزارشگر (HARO) و مشاور رسانه های اجتماعی. نویسنده خدمات مشتری – قوانین جدید برای یک دنیای فعال اجتماعی
 66. بازاریابی باعث تشدید منابع موجود می شود تا به طور مداوم بر این اصل اساسی تأکید کند که این چیزی نیست که شما بخواهید بفروشید بلکه آنچه مشتریان به دنبال خرید هستند. بازاریاب های موفق دائماً از دید مشتری فکر می کنند و دائما می پرسند ، “چه چیزی برای آنها وجود دارد؟” بازاریابان موفق از طریق هر مخاطب و معامله اعتماد کسب می کنند. جیم سیگل – مدیر بازاریابی و ارتباطات ، Chaplaincy HealthCare
 67. بازاریابی کمپین های یکپارچه ای را برای تولید ایجاد می کند که بر فروش ، برند ، ارزش و چشم انداز تأثیر می گذارد. جیمه سلاتی – Soulati Media
 68. به طور کلی بازاریابی ، ارتباط اطلاعات مربوط به یک محصول یا خدمات به مخاطب است. بازاریابی کارآمد یک ارتباط دو طرفه است که ترکیبی از هنر و علم است. این یک رشته بدون بازی پایان است که باید دائماً مورد مداوا ، ترفند و آزمایش قرار گیرد. بازاریابی مؤثر روابط ایجاد می کند و باعث ایجاد اعتماد می شود. این “فشار” یا “کشیدن” نیست. نکته مهم در بازاریابی موثر ، صحیح ترکیب ارتباطات برای نام تجاری ، محصول یا خدمات شما ، درک چگونگی تعامل با مشتریان یا کاربران در مناسب ترین و پذیرش ترین محیط است. Mike Sprouse – مدیر ارشد بازاریابی ، گروه حماسه رسانه ای
 69. بازاریابی در حال ایجاد پیشنهادی است که شما می توانید در استخوان های خود باور داشته باشید و بدانید که می توانید به طور مداوم و زیبا به افرادی که آن را دوست دارند تحویل دهید. و دائماً گوش دادن به پولیش ، نیشگون گرفتن و کشیدن و پالایش آن پیشنهادها را به گونه ای انجام می دهد که با از بین بردن هر آنچه مشتری لازم نیست ، اضافه کردن بیشتر آنچه مشتری ها دوست دارند ، افزوده می شود و به ارزشهای خارق العاده ای که فقط شما ارائه می دهید ، بنا می شود – تعجب فوق العاده ای که باعث می شود مشتریان عاشق شوند. لیز استراوس – بنیانگذار ، SOBCon ، و مدیر ارشد اجرایی ، تفکر درون
 70. بازاریابی از منظر دامنه ، هر چیزی است که باعث می شود ارزش درک شده و یا مطلوبیت یک محصول یا خدمات اصلاح شود. از منظر عملکرد ، منحنی تقاضا را به سمت راست حرکت می دهد و کشش تقاضا را کاهش می دهد. بیل تانر – مدیر ارشد تحقیقات استراتژیک ، آه بلو
 71. بازاریابی به طور جدایی ناپذیری با فروش در ارتباط است و مگر آنکه محاکمه یا فروش را هدایت کند ، نباید تلاش شود “بازاریابی” نامگذاری شود. مراحل حساس در بازاریابی شامل تعریف آنچه در حال حاضر در مورد یک تجارت شناخته می شود (روندها ، مقررات ، مخاطبان هدف ، رقبا) ، چه کسانی هدف یا خریدار هستند ، اهداف تجاری قابل اندازه گیری از نظر مکان انجام این کار چیست ، چیست؟ برنامه رسیدن به آنجا و اقدامات موفقیت ابتکارات تعریف شده برای دستیابی به آن اهداف چیست. از این روش بازاریابی می توان استفاده کرد که آیا هدف گسترش تجارت فعلی یا ورود به بازارهای جدید است. هر مرحله در روند بازاریابی به این معنی است که کاربر یا خریدار را به تصمیم گیری خرید نزدیکتر کند. الکساندرا تایلر -معاون رئیس جمهور در بازاریابی مارک دار و رسانه های اجتماعی ، خدمات معاملات جهانی Citi
 72. بازاریابی روابط بین مصرف کنندگان و مارک ها برقرار می کند. بسیاری از رشته ها که وارد این روند می شوند ، در کنار هم یک شخصیت برند را ایجاد می کنند که با هدف سازگار باشد. بازاریابی با امید به ایجاد تعهد بلند مدت ، مصرف کننده را پوشش می دهد. این امر مستلزم اقناع است و هیچ چیزی نظیر قدرت تأیید روابط عمومی شخص ثالث را ایجاد نمی کند. همانطور که بیل گیتس می گوید: “اگر من تا آخرین دلارم پایین می آمدم ، آن را صرف PR می کردم.” دبورا وینشتین – رئیس ، اهداف استراتژیک

در حالی که تعاریف بازاریابی بر اساس دیدگاه متفاوت است ، آنها به طور کلی به درگیر کردن بازار هدف مصرف کنندگان یا سایر کاربران اشاره می کنند تا در نهایت بتوانند یک محصول را بفروشند و امیدوارم برای حفظ رابطه ای فراتر از خرید باشد.

چگونه مشاوره بگیریم

چگونه مشاوره بگیریم

اینکه واقعا چگونه مشاوره بگیریم و از چه کسی مشاوره بگیریم موضوع بسیار مهمی در کسب و کار و مدیریت است که در این مقاله با ذکر جزئیات و مرحله به مرحله به آن می پردازیم.

مرحله 1 -اهداف پروژه خود را تعیین کنید

قبل از انجام هرگونه مشاوره ، باید بدانید که چرا این کار را انجام میدهید و باید بدانید که چیست. به این فکر کنید که با نتایج چه می خواهید انجام دهید و چه تصمیمی را تحت تأثیر قرار می دهد. مشاوره با مردم انتظارات را بالا می برد ، بنابراین باید اطمینان داشته باشید افرادی که با آنها درگیر می شوید درک کنند که چگونه می خواهید از نتایج خود استفاده کنید. ممکن است دوست داشته باشید از فرم مختصر مشاوره استفاده کنید تا در این کار به شما کمک کند. چگونه مشاوره بگیریم

از خود و هر کس که در این مشاوره شرکت دارد سؤال کنید:

 • در پایان چه اطلاعات یا تغییراتی خواسته می شود و اکنون چه نداریم؟
 • اهداف اصلی چیست؟
 • در پایان به چه نوع گزارشی نیاز دارم؟
 • از چه اطلاعاتی استفاده می شود؟

در مورد اهداف خود برای مشاوره ، تعامل و مشارکت فکر کنید – کدام یک از اینها را می خواهید انجام دهید؟

 • سرویس موجود را مقایسه و به چالش بکشید
 • به دنبال نیاز برآورده نشده اید
 • نحوه ارائه خدمات خود را می خواهید شکل دهید
 • رضایت از خدمات را اندازه گیری کنید
 • هزینه های آینده را اولویت بندی کنید
 • اهداف سرویس را تعیین کنید
 • در مورد واکنش ها و ابتکارات جدید واکنش نشان دهید
 • به دنبال پیشرفت های کیفی باشید
 • نظرات ، دیدگاه ها و / یا نگرش ها را بررسی کنید

بعداً فکر کنید:

 • آیا داده یا تحقیق ملی یا منطقه ای / محلی وجود دارد که می تواند به شما در یافتن آنچه می خواهید کمک کند ؟
 • آیا موارد مشابه ای اخیرا یا قبلاً انجام شده است – مطمئنا شما نمی خواهید کارهایی را که قبلاً انجام شده است تکرار کنید
 • چه مشاوره دیگری در حال حاضر در داخل یا توسط شرکای خارج از سازمان انجام می شود – مراقب اضافه بار مشاوره باشید
 • آیا مشاوره ای در آینده نزدیک برنامه ریزی شده است – شما باید فرصت کار متصل را حداکثر کنید.

به این فکر کنید که آیا واقعاً نیاز به انجام اینکار دارید:

امکان مشاوره از نظر کارمندان و منابع مالی محدود است و ما باید اطمینان حاصل کنیم که از هرچه بیشتر کارآمدی آنها استفاده خواهیم کرد. در زیر شرایطی وجود دارد که انجام مشاوره ممکن است توجیه پذیر یا لازم نباشد.

 • این تصمیمات منوط به جهت گیری دقیق دولت است
 • مشکلی که بدون کار پیشنهادی قابل حل است
 • وقتی اخیراً کار مشابهی انجام شده است
 • وقتی تصمیماتی اتخاذ شده و با کارهای بعدی چیزی حاصل نمی شود
 • اگر زمان یا منابع کافی برای انجام درست آن وجود ندارد
 • اگر مردم اطلاعات کافی برای پاسخ مناسب ندارند.

در مورد ارتباط و بازخورد فکر کنید:

اگر شرکت کنندگان شاهد هیچ اتفاقی در نتیجه درگیری خود نباشند ، آنها سرخورده ، ناراضی و بسیار کمتر مایل به شرکت دوباره می شوند. سعی کنید با ایجاد مکانیسم های بازخورد در پروژه خود ، از این امر جلوگیری کنید ، به طور خلاصه ببینید چگونه مشاوره به شکل دادن به پیشنهادات بعدی کمک کرده است. چگونه مشاوره بگیریم

مرحله 2 – منابع مشاوره خود را تأمین کنید

قبل از شروع هرگونه مشاوره ، در مورد منابع مورد نیاز خود فکر کنید. برنامه ریزی دقیق در این مرحله به شما کمک می کند تا از اتلاف وقت و هزینه خودداری کنید.

هزینه ها می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • هزینه پیش بینی شده برای انجام خود مشاوره ، از جمله تجزیه و تحلیل نتایج.
 • ظرفیت پیش بینی شده مورد نیاز افراد و سایر اولویت های رقابتی.
 • منابع بالقوه مورد نیاز برای اجرای تغییرات مورد نیاز پس از نتایج کار .

چگونه مشاوره بگیریم

مرحله 3 – سطح و روش مشاوره مورد نیاز

مشاوره فقط یک نوع تعامل است. بنابراین باید تصمیم بگیرید که آیا مشاوره مناسب ترین روش برای دستیابی به نتیجه موردنیاز است.

انواع مختلف تعامل شامل موارد زیر است:

 • تعامل با اطلاعات (ارتباطات) – به افراد اطلاع دهید که چه اتفاقی خواهد افتاد.
 • مشارکت در اخذ نظر (مشاوره) – به افراد اطلاع دهید که چه اتفاقی می تواند رخ دهد و دامنه اظهار نظر آنها چه خواهد بود
 • مشارکت در جهت بهبود (مشاوره) – به دنبال مشتری و سرویس دهندگان خدمات به طور خاص برای بهبود خدمات است
 • مشارکت درگیر (مشارکت) – مشارکت کارکنان در تدوین استانداردهای خدمات و ارائه

چگونه مشاوره بگیریم

روشهای مشاوره

روشی که شما انتخاب می کنید باید براساس آنچه به شما در دستیابی به اهداف کمک می کند ، باشد.

طیف وسیعی از روشهای مشاوره وجود دارد که می توانید در هر قسمت از طیف مناسب تر استفاده کنید. اینها می توانند به طور گسترده به دو دسته تقسیم شوند:

 • روش های کمی
 • روش های کیفی

مرحله 4 – مشخص کردن اینکه با چه کسی مشورت کنید

مشاور مناسب چند ویژگی باید داشته باشد:

 • معتمد و محل وثوق باشد
 • باتجربه باشد
 • مهارتهای مورد نیاز پروژه شما را داشته باشد
 • بتواند علاوه بر ارائه نظر در زمینه عملی نیز کمک کند

چگونه مشاوره بگیریم

تاثیر شیوع ویروس کرونا بر اقتصاد ایران

تاثیر شیوع ویروس کرونا بر اقتصاد ایران – نوشته امیرارسلان حدیدی . 14 اسفند 1398

قصد داریم در این مقاله تاثیر شیوع ویروس کرونا بر اقتصاد ایران را در سال ۱۳۹۹ بررسی کرده و نگاهی به آینده اقتصاد کشور بیاندازیم. تذکر این نکته ضروریست که وظیفه مشاورین پیشگویی نیست و فقط می توانند احتمالات بازار را مورد توجه قرار داده و به فعالان اقتصادی و کارآفرینان تذکر دهند.

ویروس کرونا علاوه بر اثرات بهداشتی و درمانی آن تاثیرات اقتصادی قابل توجهی نیز در پی دارد و برای بررسی تاثیر آن بر اقتصاد ایران بهتر است ابتدا نگاهی به پدیده تورم داشته باشیم زیرا اهمیت پدیده تورم از بقیه شاخص های اقتصادی، حداقل در اقتصاد کشور ما بیشتر است و در چنین شرایطی بیشترین تاثیر را از کووید 19 خواهد پذیرفت و همزمان بیشترین تاثیر را بر اقتصاد کشور خواهد گذاشت.

تاثیرات این دو پدیده تورم و کرونا در این برهه از زمان برای ما اهمیت قابل درکی دارد زیرا عاملان اقتصادی را برای تصمیم گیری در مورد آینده بلاتکلیف می کند.

تورم چیست ؟

تاثیر شیوع ویروس کرونا بر اقتصاد ایران در بخش تورم.

تورم به وضعیتی گفته می‌شود که سطح عمومی قیمت کالاها و خدمات در یک اقتصاد طی یک دوره زمانی مشخص که معمولاً یک سال است به طور مداوم و مستمر افزایش یابد. 

 حال ببینیم چه عواملی بر تورم تاثیر گذارند. موارد موثر بر تورم متعدد و قابل بحث اند ولی در اینجا ما به شش عامل مهمتر که تاثیر بیشتری از خود نشان می دهند تکیه می  کنیم.

 1- نقدینگی: به مجموع پول و شبه پول در اقتصاد کشور نقدینگی گفته می‌شود .نقدینگی در یک کشور به معنای مجموعه اسکناس ها و مسکوکات و سپرده های دیداری در آن کشور است. تفاوت نقدینگی با حجم پول، در سپرده های غیردیداری افراد نزد بانک هاست.

رشد سریع و بی رویه نقدینگی باعث رشد سریع تقاضا برای کالا و خدمات می شود و چون در کوتاه مدت عرضه کالا و خدمات محدود است و پاسخگوی نیاز بازار نیست منجر به افزایش تورم می شود.

افزایش نقدینگی از طریق دو محور اصلی رشد پایه پولی و ضریب فزاینده نقدینگی رخ می دهد. منظور از پایه پولی وجوهی است که از طرف بانک مرکزی به اقتصاد وارد می‌شود و از قدرت خلق اعتبار و تکثیر برخوردار است. پایه پولی را همچنین می‌توان بر اساس منابع و مصارف بانک مرکزی نیز تعریف کرد که منظور از منابع دارایی‌های بانک مرکزی و مصارف نیز به معنای تعهدات این بانک است.حال ببینیم چه عواملی بر نقدینگی موثر هستند.

 عوامل موثر بر نقدینگی

 الف : بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی: بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی به این معنا است که بانکها از بانک مرکزی استقراض کرده و اعتبار گرفته و آن را وارد بازار می کنند به این ترتیب حجم پول در داخل جامعه افزایش پیدا کرده و منجر پدیده تورم خواهد شد. 

میزان بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی که در سال ۱۳۸۳ به میزان ۲۱ هزار میلیارد تومان بوده است در سال ۸۴ به رغم ۳۶ هزار میلیارد تومان و در سال ۹۷ به ۱۳۸ هزار میلیارد تومان و بالاخره در سال ل ۹۸ و انتهای ماه آذر به ۱۱۱ هزار و ۳۹۰ میلیارد تومان رسیده است .

تاثیر شیوع ویروس کرونا بر اقتصاد ایران
بدهی بانک ها به بانک مرکزی از فروردین سال 94 تا آذر 98

همانگونه که آشکار است بدهی بانک ها به بانک مرکزی تا مهر ۱۳۹۷ صعودی و بطور مداوم در حال افزایش بوده وبر تورم در کشور افزود اما از پاییز ۹۷ به بعد با سیاست های جدیدی که بانک مرکزی اتخاذ کرد میزان بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی تا حدود قابل توجهی کاهش یافت البته در این میان تهاتر بدهی دولت به بانک ها با بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی را نباید از نظر دور داشت که در این کاهش نقش مهمی داشته است.  تاثیر شیوع ویروس کرونا بر اقتصاد ایران

کاهش بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی نقش ضد تورمی داشته و پایه پولی را پایین می آورد که برای اقتصاد امتیاز مثبتی حساب میشود. تنها در ۹ ماهه اول سال ۱۳۹۸ بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی با همین شیوه ۲۵.۶ درصد کاهش یافته است. 

ب: بدهی دولت به بانک مرکزی: عامل اصلی بدهی دولت به بانک مرکزی کسری بودجه است. در حقیقت بدهی دولت به بانک مرکزی را باید در قالب سفته های پشتوانه ای، اوراق بهادار و اسناد خزانه، کسری حساب ذخیره تعهدات ارزی، اعتبارات اعطایی از محل ماده ۶۲ قانون محاسبات عمومی، سایر اعتبارات و تنخواه گردان خزانه بررسی نمود.

ولی به زبان ساده تر می توان گفت وقتی که دولت موفق به اجرایی نمودن تعهدات خود در زمینه درآمد بودجه نمی‌شود ناچار به استقراض از بانک مرکزی شده و و باعث بدهکاری خود به بانک مرکزی شده و با تزریق این پول به جامعه تورم را افزایش می دهد. 

تاثیر شیوع ویروس کرونا بر اقتصاد ایران
بدهی دولت به بانک مرکزی

میزان افزایش بدهی دولت به بانک مرکزی در ۹ ماهه اول سال ۹۸ به میزان  ۲۰.۶درصد بوده است. اگر نگاهی به بودجه ۹۸ داشته باشیم متوجه می‌شویم که در ابتدا دولت با ۱۳۶ هزار میلیارد کسری در بودجه مواجه بود که در تیر ماه با اصلاح برخی هزینه ها مقدار ۶۲ هزار میلیارد از آن را کاهش داد تا بتواند تورم را تا حدودی مدیریت کند.

در بودجه ارائه شده برای سال ۹۹ که تاکنون نیز تصویب نشده است باز هم با مبلغ ۸۶ هزار میلیارد کسری مواجه هستیم که همین مقدار کسری می تواند ۲۰ درصد تورم در سال ۹۹ ایجاد کند.

پس به طور خلاصه تا اینجا می توان گفت که افزایش بدهی دولت به بانک مرکزی  تورم زا است.

پ: دارایی های خارجی بانک مرکزی: دارایی‌های خارجی بانک مرکزی را اگر بخواهیم به ساده ترین شکل معرفی کنیم در حقیقت باید به واردات و صادرات نگاهی بیندازیم. هر سال کشور مقداری صادرات و مقداری واردات دارد اگر میزان صادرات کشور بیشتر از واردات باشد که از دیدگاهی مثبت نیز هست ولی موجب ورود ارز به کشور و تبدیل آن به ریال و افزایش پول در جامعه و نهایتاً افزایش تورم می شود. این حالت وقتی رخ می‌دهد که میزان صادرات بسیار بیشتر از واردات باشد. تاثیر شیوع ویروس کرونا بر اقتصاد ایران

البته در طی سال ۹۸ به دلیل تحریم‌های شدید ایالات متحده آمریکا در اقتصاد ایران میزان صادرات کشور به خصوص در حوزه نفت کاهش داشته و عملاً نمی‌تواند موجب افزایش تورم گردد . 

ت: میزان تبدیل نقدینگی به پول:  نقدینگی می‌تواند تبدیل به پول یا شبه پول شود .اسکناس و مسکوکات رایج در جامعه و سپرده‌های دیداری را پول و سپرده های غیردیداری یعنی مدت دار مانند سپرده های سرمایه گذاری کوتاه مدت و بلندمدت و حسابهای پس انداز، اوراق قرضه و اسناد خزانه و به عبارت دیگر کلیه اوراقی که برای نقد شدن آن به گذشت زمان قانونی نیاز دارد شبه پول می گویند.

شبه پول  نقش ضد تورمی در اقتصاد یک جامعه ایفا می‌کند زیرا دارندگان آن لااقل برای مدتی از هزینه کردن آن منصرف شده‌اند. بنابراین اگر دولت ها بخواهند تورم را کنترل نمایند باید با اعمال سیاست های جذاب از قبیل افزایش نرخ سود سپرده های بانکی پول موجود در جامعه را جذب نمایند تا بتوانند با کاهش تقاضا ، تورم را کنترل کنند وزمانی که نیاز به تحریک تقاضا و رونق اقتصادی باشد می‌توانند با کاهش نرخ سود سپرده‌ها و اوراق، پول موجود در جامعه را افزایش دهند. یعنی شبه پول را به پول تبدیل کرده و باعث ایجاد رونق و افزایش تقاضا شوند .

تاثیر شیوع ویروس کرونا بر اقتصاد ایران

همانگونه که در این منحنی می بینید در اقتصاد ایران معمولاً افزایش شبه پول بیشتر از پول بوده است ولی از سال ۹۶ به بعد ما شاهد هستیم که رشد پول بیشتر از شبه پول شده و می تواند تبدیل به پول داغ شده  و اقتصاد را را متلاطم نماید. چرا که پول داغ تحت تاثیر هیجانات بازار هر از گاهی سر از بازار ارز یا طلا یا بورس یا مسکن و یا بازارهای دیگر درآورده و ایجاد موج می کند که برای اقتصاد ما بسیار خطرناک است. تاثیر شیوع ویروس کرونا بر اقتصاد ایران

تاثیر شیوع ویروس کرونا بر اقتصاد ایران

میزان افزایش پول در سال ۹۷حدود ۴۷ درصد و میزان افزایش شبه پول در همین سال ۲۰ درصد است. نکته این است که با توجه به این منحنی میزان شبه پول در سیستم بانکی آنچنان زیاد شده است که هر گونه کاهشی در آن می‌تواند اثراتی همانند مانند آنچه گفتیم یعنی ورود پول نقد به جامعه و تلاطم اقتصادی ایجاد نماید. 

2- نرخ بهره: افزایش نرخ بهره همواره باعث تبدیل نقدینگی به شبه پول و جذب آن به بانک می شود که خود یک سیاست ضد تورمی می‌تواند باشد. مشکلی که در حال حاضر در اقتصاد ایران وجود دارد این است که چون بانک های ایران بالاترین نرخ بهره در دنیا را به سپرده های بانکی پرداخت می کنند برای تبدیل پول موجود در جامعه به شبه پول امکان افزایش نرخ بهره عملاً وجود ندارد. تاثیر شیوع ویروس کرونا بر اقتصاد ایران

بنابراین جذب پول به سیستم بانکی و تبدیل آن به شبه پول با دشواری های خیلی زیادی روبروست و به همین دلیل نقدینگی در بازار به شکل پول باقی مانده و باعث افزایش نرخ تورم می شود.

 قاعده تیلور در اقتصاد ، ابزارهای بازار پولی یعنی تغییر نرخ بهره کوتاه‌مدت را به عنوان مکانیزمی برای کاهش تورم در کوتاه مدت توصیه می‌کند این قاعده می‌گوید که اگر تورم از مقدار مورد نظر بیشتر بود باید نرخ بهره افزایش یابد و اگر پایین تر از حد هدف‌گذاری شده بود نرخ بهره کاهش یابد تا تورم را افزایش دهد.

به عبارت دیگر قاعده تیلور می‌گوید که نرخ بهره در کوتاه مدت و تورم در جهت های خلاف هم حرکت می‌کنند.البته همانگونه که در قسمت قبل توضیح داده شد نرخ بهره در ایران آنچنان بالاست که امکان افزایش آن به صورت عملی وجود ندارد بنابراین ما در این قسمت شاهد تاثیرگذاری افزایشی بر تورم خواهیم بود

3- سرعت گردش پول: سرعت گردش پول یعنی تعداد دفعاتی که پول در یک دوره زمانی معین دست به دست می‌شود یعنی اگر گردش یک اسکناس هزار تومانی درسال سه بار باشد قدرت خرید این اسکناس ۳۰۰۰ تومان خواهد بود و اگر گردش آن ده بار باشد قدرت خرید آن به ۱۰ هزار تومان تبدیل می‌شود پس سرعت گردش پول همان نقش افزایش و کاهش پول را در جامعه بازی می‌کند.

هر چه سرعت گردش پول افزایش یابد طبعاً میزان تورم در جامعه را نیز افزایش خواهد داد. در شش ماهه اول سال ۹۸ مقدار ۱۳ و نیم بیلیارد تومان پول در اقتصاد ایران تراکنش شده است.  در دوران تورمی چون ارزش پول کم می شود، عاملان اقتصادی پول را از خود دور می کنند و به این شکل سرعت گردش پول زیاد می شود و تورم سازی می کند.

در حال حاضر سقف انتقال توسط دستگاه های پوز ۵۰ میلیون تومان در بیست و چهار ساعت و سقف خرید اینترنتی نیز همان مبلغ میباشد سقف انتقال از طریق عابر بانک ۳ میلیون تومان بود که با توجه به اضطرار و شرایط ناشی از شروع ویروس کرونا آن را تا ۱۰ میلیون تومان افزایش دادند تا موجب عدم مراجعه مشتری ها به صورت حضوری به بانک شود و مطمئناً بعد از پایان شرایط اضطراری حاضر آن را کاهش خواهند داد ولی این می تواند مثال مناسبی برای افزایش سرعت گردش پول باشد.

4- انتظارات تورمی: باور آحاد اقتصادی نسبت به رفتار آینده تورم، انتظارات تورمی نامیده می شود یعنی باور فعالان اقتصادی به کاهش تورم باعث کاهش تورم می‌شود و باور آنها به افزایش تورم مایه افزایش تورم خواهد شد.

وقتی منتظر گران شدن مسکن باشیم، سرمایه ها خود به خود به بازار مسکن هجوم می‌برند و تورم ایجاد می کند. البته باید به این نکته هم اشاره کرد که انتظارات تورمی به دو بخش کوتاه مدت و بلندمدت تقسیم می شود. وقتی بازار تحت انتظارات تورمی با صعود مواجه شود پس از مدتی ممکن است دچار رکود نیز بشود.

مثلاً مسکن در سال ۹۷ به دلیل انتظارات تورمی رشد قابل توجهی در قسمت قیمت از خود نشان داد که در شش ماهه اول سال ۹۸ به همان دلیل دچار رکود شد که البته به دلیل شیوع ویروس کرونا قطعاً شاهد افزایش قیمت مجدد خواهد شد. تاثیر شیوع ویروس کرونا بر اقتصاد ایران

تاثیر شیوع ویروس کرونا بر اقتصاد ایران

این پدیده نشان می‌دهد که انتظارات تورمی دارای سقف است و اگر پر شود جهت قیمت‌ها معکوس شده و شاهد کاهش قیمت خواهیم شد.  در همین انتهای سال ۹۸ شاهد هستیم که با شروع و ویروس کرونا انتظارات تورمی تا حدودی کاهش پیدا کرده است به همین دلیل باید منتظر کاهش های اندک در بازار بورس به عنوان وابسته ترین بازار به انتظارات تورمی باشیم گرچه هنوز اقبال به بازار بورس ظاهراً زیاد به نظر می رسد این پدیده یعنی کاهش انتظارات تورمی در بازارهای خاصی مانند خودرو نیست در انتهای سال ۹۸ به همین شکل باعث‌کاهش های اندک در قیمت ها خواهد شد اما چون این بازار در زمینه تولید دچار مشکلات عدیده‌ای است انتظار کاهش زیاد را نباید از این بازار داشت

5- درآمد ناخالص ملی: این اصطلاح که بعضی اوقات به شکل تولید ناخالص داخلی یا ایجاد ثروت نیز از آن یاد می شود به معنی ارزش افزوده تولید شده توسط عوامل و بخش‌های مختلف اقتصادی برای یک دوره زمانی معمولاً یک ساله است که بیانگر تولید ناخالص ملی کشور خواهد بود در واقع تولید ناخالص ملی ارزش مجموعه کالاهای تولیدی و خدمات نهایی که توسط نظام اقتصادی در سراسر دنیا و در یک سال معین تولید شده است را بیان می کند.

تاثیر شیوع ویروس کرونا بر اقتصاد ایران

دلیل اینکه آن را با لفظ ناخالص همراه می‌کنند این است که در حسابداری منظور از ناخالص ارقامی است که استهلاک از آن کسر نمی گردد و اگر استهلاک از تولید کسر شود تولید خالص را به ما نشان می دهد. گرچه درآمد ناخالص ملی و تولید ناخالص داخلی تفاوت هایی با هم دارند اما اختلاف آنها به لحاظ عددی بسیار ناچیز است و گاهی به جای هم از آنها استفاده می شود.

اگر درآمد مردم در یک جامعه اضافه شود و تولید پول کنند ولی درآمد ناخالص همگام با آن اضافه نشود بایستی منتظر تورم بیشتر بود.  رشد اقتصادی ایران در سال ۲۰۱۸ به مقدار منفی ۱.۴۸ و در سال ۲۰۱۹ منفی ۳.۶۱ بوده است و بنابر پیش بینی صندوق بین المللی پول انتظار می رفت که رشد اقتصادی ایران در سال ۲۰۲۰ به میزان ۱.0۶ صدم افزایش یابد و مثبت شود.

دلیل این پیش بینی این بود که تحریم‌ها هر تاثیری که قرار بود بر اقتصاد ایران بگذارند گذاشته بودند و افزایش تحریم‌ها و ادامه آنها عملاً بر اقتصاد ایران دیگر نمی توانست تاثیری بگذارد و به عبارتی می‌شود گفت اقتصاد ایران دیگر چیزی برای از دست دادن ندارد بنابراین انتظار این بود که رشد اقتصادی مثبت شود ولی شیوع ویروس کرونا و رکودی که این پدیده بر اقتصاد ایران و سراسر جهان حاکم کرده است نشانه خوبی نیست و نمی توان انتظار داشت که پیش بینی صندوق بین المللی پول تحقق یابد.

بنظر می‌رسد در خوشبینانه‌ترین حالت رشد اقتصادی ایران در سال ۹۹ در صورتی که بنا بر ملاحظات درمانی و بهداشتی مورد نیاز ایران رهبران آمریکا تصمیمی برای رفع بعضی از تحریم ها رانداشته باشند در حد صفر خواهد بود. تاثیر شیوع ویروس کرونا بر اقتصاد ایران

البته این مسئله اقتصاد جهانی را هم تحت تأثیر قرار خواهد داد و پیش بینی می شود میزان رشد ناخالص ملی برای اکثر کشورهای جهان تا حدود نیم درصد با کاهش مواجه شود. ولی در مورد اقتصاد ایران باید این نکته را را مورد توجه و دقت قرار داد که در سالهای ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳ درصورتیکه پدیده ناخوشایند دیگری آن را مورد هجمه قرار ندهد می توان انتظار مثبت شدن رشد اقتصادی را داشت ولی این میزان از رشد اقتصادی قطعاً از رشد اقتصادی دنیا حدود نیم تا ۷۵ صدم درصد کمتر خواهد بود و این باعث نزول جایگاه اقتصاد ایران در باشگاه جهانی خواهد شد. 

تاثیر شیوع ویروس کرونا بر اقتصاد ایران

نکته‌ای که شاید نیازی به تذکر نداشته باشد این است که افزایش فروش نفت ایران باعث افزایش رشد اقتصادی خواهد شد در شکل زیر می بینید که بالاترین رشد اقتصادی ایران مربوط به زمان هایی بوده است که با اوج فروش و افزایش قیمت نفت مواجه بوده ایم.

تاثیر شیوع ویروس کرونا بر اقتصاد ایران

که یکی مربوط به سال ۱۳۵3 و دیگری مربوط به سال ۱۳۸۹ می باشد.

6- نرخ ارز: نرخ ارز در ایران تابع پنج عامل کلیدی است اولین عامل تورم داخلی می باشد که خود تابعی از تولید و حجم پول بوده است .

عامل دوم میزان ذخایر ارزی بانک مرکزی است که تابع تراز تجاری کشور است. تراز تجاری کشور را باید به این شکل در نظر گرفت که صادرات نفت و صادرات محصولات پتروشیمی و صادرات مواد و محصولات فلزی و معدنی و سایر صادرات که عامل ورود ارز به کشور هستند باید با میزان خروج ارز که به دلیل تقاضا برای کالاهای اساسی و کالاهای ضروری و کالاهای لوکس در یک تعادلی قرار باید داشته باشد. تاثیر شیوع ویروس کرونا بر اقتصاد ایران

عامل سوم موثر بر نرخ ارز، نرخ بازدهی سرمایه های جایگزین مانند بازارهای طلا بورس و غیره است.

عامل چهارم انتظارات و عامل پنجم اثر درآمدها خواهد بود. نیاز ارزی هم بر نرخ ارز تاثیر دارد کشور ما در سال ۹۸ ۴۳ میلیارد دلار نیاز ارزی برای آن در نظر گرفته شده بود که در سال های قبل این عددها بیشتر بودند. اما چگونه این نیاز ارزی کاهش پیدا کرد؟

بالا رفتن قیمت کالاهای وارداتی نیاز ارزی را به صورت خود به خود کم میکند. فرض کنید شما یک لپ تاپ که در سال ۹۶ به قیمت ۵۰۰ دلار و در بازار ایران حدود یک و نیم میلیون تومان فروخته می‌شد را خریده باشید و اگر دوست شما بخواهد همان لپ تاپ را امروز یعنی در اسفند ۹۸ خریداری کند باید آن را به قیمت حدود ۸ میلیون تومان خریداری کند. که ممکن است توان ریالی او برای این خرید کافی نباشد. بنابراین با همین مدل ساده نیاز ارزی کشور کاهش می یابد.

نیاز ارزی سال ۹۸ در بودجه ۱۸ میلیارد دلار برای خرید و واردات کالاهای اساسی لحاظ شده بود که بنا بر دلایلی مانند کم شدن صادرات نفت این رقم به ۱۴ میلیارد دلار کاهش یافت. ارز مورد نیاز برای خرید و واردات کالاهای ضروری و سایر کالاها ۲۹ میلیارد دلار بوده پس به این ترتیب نیاز ارزی کشور جمعاً ۴۳ میلیارد دلار خواهد بود.

تاثیر شیوع ویروس کرونا بر اقتصاد ایران

 اما این نیاز ارزی چگونه تامین میشود؟ اگر همانگونه که در بودجه کشور پیش‌بینی شده بود روزانه موفق به صادرات یک میلیون بشکه نفت میشدیم ۲۰ میلیارد دلار از نیاز ارزی کشور در این بخش قابل تامین بود. اما با توجه به ارقام منتشره از سوی مراجع رسمی در صورتی که که دلار را ۴۲۰۰ تومان در نظر بگیریم نفت صادراتی در سال ۹۸ حداکثر روزانه ۵۷۰ بشکه در روز بوده است و اگر ارز را با قیمت ۵ هزار و ۵۴۰ تومان در نظر بگیریم میزان صادرات روزانه نفت حدود ۴۷۰ هزار بشکه در روز خواهد بود . بنابراین رقم یک میلیون بشکه صادرات نفتی محقق نشده و حدود ۵۰۰ هزار بشکه در روز ما صادرات نفتی داشتیم که نشان می دهد به لحاظ تامین ارز از این ناحیه دچار مشکل هستیم .

بقیه موارد عبارتند از میعانات گازی به حجم سه میلیارد دلار محصولات پتروشیمی ۱۵ میلیارد دلار محصولات معدنی و فلزی ۹ میلیارد دلار و صدور سایر کالاها به ارزش ۱۶ میلیارد دلار. که اگر این ارقام رابا هم جمع بزنیم صادرات روزانه کشور ما بدون لحاظ کردن نفت۴۳ میلیارد دلار می‌شود که معادل با نیاز ارزی کشور است و به نوعی ثابت می‌کند که می‌توان کشور را بدون صادرات نفت هم اداره کرد مشروط بر اینکه صادرکنندگان ارز حاصل از صادرات را به بانک مرکزی تحویل بدهند. تاثیر شیوع ویروس کرونا بر اقتصاد ایران

حالا اگر کسری ارزی به وجود بیاید قیمت دلار بالا میرود و تورم اضافه می شود و به عکس آن نیز رخ می تواند بدهد یعنی اگر تورم بالا برود قیمت دلار و ارز نیز صعود خواهد کرد . این نشان می‌دهد قیمت ارز و تورم هر دو بر هم موثر هستند.

تاثیر شیوع ویروس کرونا 

کرونا مشکلی است که باید در حد خودش به آن توجه کرد و نه بیشتر. فضای ناامیدی موجود را که در آینده نیز احتمالاً بیشتر خواهد شد باید به هر شکل ممکن تغییر داد و تلاش کرد تا استرس هایی که به حق ایجاد شده در حد معقول کنترل شود.

غر زدن و لطمه زدن به عزت نفس مردم ایران با طنز های معمول در فضای مجازی مشکلی را حل نمی‌کند. باید قبول کرد که کرونا جدا از مشکلات بهداشتی و درمانی مشکلات اقتصادی متعددی هم ایجاد خواهد کرد که از همین حالا باید برای آنها راه‌حل‌هایی یافت تا میزان آسیب کشور از این ناحیه کمتر شود.

در زمانی هستیم که نگاه‌ها به راه‌حل‌های بهداشتی فرایندهای اقتصادی سنگین حاصل از شیوع ویروس کرونا را از نظرها پنهان کرده است. در موقعیت فعلی کسانی که اهل کسب و کار و کارآفرینی هستند باید حتی اگر به خاطر خودشان هم شده در جامعه امید و نشاط را ترویج دهند. چرا که در واقع نگرانی‌ها بیش از آن چیزی است که فعلاً از سمت مردم قابل شناسایی است.

 مواردی که مطرح شد گرچه بسیار ناراحت کننده و عامل ایجاد نگرانی است نباید موجب دلسردی فعالین اقتصادی گردد

در شرایطی هستیم که قیمت نفت به زودی به دلیل رقابت بین اعضای اوپک و صادرکنندگان غیرعضو اوپک کاهش قابل توجهی خواهد یافت و از سوی دیگر فعالیت های اقتصادی چین به عنوان بزرگترین شریک تجاری ما به شدت کم شده و تحریم ها و کم شدن صادرات نفت درآمد ارزی کشور را کاملاً کاهش داده است.

حتی بازار کامودیتی ها که اقتصاد ما به آنها بعد از نفت بیشترین وابستگی را دارد با نزول قابل توجهی مواجه شده است. زمزمه توافق بین آمریکا و طالبان در افغانستان می تواند دشواری‌های منطقه را افزایش دهد. زیرا این توافق باعث خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان و شروع درگیری های احتمالی مسلحانه در افغانستان خواهد شد.

در سمت دیگر عراق هنوز موفق به انتخاب نخست وزیر خود نشده است. با رکودی که به دلیل شیوع ویروس کرونا در جهان سایه خواهد انداخت حداقل نیم درصد رشد اقتصادی جهان کاهش خواهد یافت و طبعاً رشد اقتصادی در ایران را هم تحت تأثیر قرار خواهد داد.

 در اقتصاد داخلی رونق اقتصادی نوروز و بازار نوروز کم شده و رکود در بازار کاملاً آشکار است. پس با این اوصاف چه باید کرد؟ اگر به تاثیرات پنهان و آشکارکرونا نگاهی بیاندازیم این بحران‌ها را بیشتر درک خواهیم کرد. چرا که بحران کرونا به علت جدید بودن را نمی توان با تمام جزئیات پیش بینی و تحلیل کرد بنابراین خطرات احتمالی از این ناحیه نیز اقتصاد کشور را تهدید می کند.

 نکته دیگری که باید به آن توجه کرد این است که تاثیر شیوع ویروس کرونا در ۴ سطح اقتصاد جهانی اقتصاد ملی اقتصاد بنگاهی و اقتصاد خانواری تاثیرگذار است و باید به هر 4 سطح توجه شود.

 کرونا به زودی پاندمیک خواهد شد و احتمالاً همه کشورها یا حداقل اکثر کشورها را تحت تأثیر قرار خواهد داد چرا که سرعت شروع آن بسیار زیادتر از حد معمول ویروسهای مشابه بوده است. پس رشد اقتصادی در تمام کشورها تحت تاثیر کاهشی از ناحیه شروع ویروس کرونا قرار خواهد گرفت. تاثیر شیوع ویروس کرونا بر اقتصاد ایران

یک نکته باعث می شود تا سیر شروع کرونا بیشتر تاثیر گذار باشد . کرونا هر دو بخش عرضه و تقاضا را تحت تأثیر قرار می دهد به دلیل تعطیلی های اجباری که در آینده جامعه با آن روبرو خواهد بود با کاهش ارائه محصول در بخش عرضه مواجه خواهیم شد و از سوی دیگر به دلیل حضور نیافتن خریداران در مجامع و بازارها به سبب نگرانی از شیوع ویروس با کاهش تقاضا نیز مواجه خواهیم شد.

آسیبهای بیماری کوید ۱۹ بر بودجه دولت به شکل کاهش درآمد داخلی از بخش‌هایی مانند مالیات و درآمد خارجی از بخش صادرات فشار بر بودجه کشور را افزایش داده و از دیگر سو تحمیل هزینه های سنگین لازم برای بخش بهداشت و درمان بخش هزینه ها را افزایش قابل توجهی داده و به این ترتیب دولت باید به فکر تامین کسری های بودجه تقاضای کمک از مجامع بین المللی یا فروش اوراق بهادار و یا برداشت از صندوق توسعه ملی باشد

 عواملی که نگرانی ها را تشدید می کند ، توجه به وضعیت فعلی اقتصادی ایران است که زمان تاثیر حضور ویروس اقتصاد کشور را مهم تر کرده است. اگر زمان‌تاثیر و حضور ویروس طولانی شود در بخش اقتصاد ملی با دشواری های پیش بینی نشده و زیادی روبرو خواهیم شد. زیرا نیازمند سیاست‌های مالی حمایت از اقشار آسیب پذیر از سوی دولت خواهیم شد و به این ترتیب آسیبهای بیماری کوید ۱۹ بر بودجه دولت به شکل کاهش درآمد داخلی از بخش‌هایی مانند مالیات و درآمد خارجی از بخش صادرات فشار بر بودجه کشور را افزایش داده و از دیگر سو تحمیل هزینه های سنگین لازم برای بخش بهداشت و درمان بخش هزینه ها را افزایش قابل توجهی داده و به این ترتیب دولت باید به فکر تامین کسری های بودجه تقاضای کمک از مجامع بین المللی یا فروش اوراق بهادار و یا برداشت از صندوق توسعه ملی باشد. تاثیر شیوع ویروس کرونا بر اقتصاد ایران

تاثیر حلقه ای و دوری کرونا بر اقتصاد ملی و بنگاهی را نباید از یاد برد بخش اعظم اقتصاد ایران بر مبنای کسب و کارهای کوچک استوار است. با تعطیلی این بخش که مبتنی بر کار فردیست و با پایین آمدن سطح درآمد افراد فعال در این بخش ها تقاضای خرید نیز در سطح جامعه افت خواهد کرد.

یادمان نرود که بخش خدمات حدود ۵۰ درصد تولید ناخالص داخلی را نیز به خود اختصاص داده است. این بخش قطعاً تحت تاثیر تعطیلی های آتی مشکلات عمده ای راایجاد خواهد کرد و باعث کاهش رشد اقتصادی کشور خواهیم بود. به صورت  استثنا فقط در بخش تولید محصولات بهداشتی و درمانی حداقل در چند ماه آینده با تقاضای مثبت روبرو خواهیم بود.

 مواردی که مطرح شد گرچه بسیار ناراحت کننده و عامل ایجاد نگرانی است نباید موجب دلسردی فعالین اقتصادی گردد. چرا که به هر حال باید با همت و حمایت از یکدیگر بر این بیماری فائق بیایم و با تلاش بیشتری که در سال آینده خواهیم کرد مشکلات اقتصادی را نیز قطعاً پشت سر خواهیم گذاشت.

فعالین اقتصادی همانگونه که پیشتر گفته شد باید علاوه بر فعالیت و تلاش در جنبه های اقتصادی در زمینه ایجاد امید در جامعه نهایت کوشش خود را به کار ببرند و دست در دست یکدیگر امید را به جامعه تزریق کنند. تاثیر شیوع ویروس کرونا بر اقتصاد ایران

 چه باید کرد؟ 

اگر بخواهید بعنوان فعالین اقتصادی برنامه ریزی درستی برای سال آینده داشته باشیم بایستی چند مرحله طی شود.

 مرحله اول هدف خود را تعیین کنید تا آشفته و گرفتار بازار نشوید. هدف شما می تواند کوتاه مدت یا بلند مدت باشد و باید در چهارچوب آن تا انتها برای موفقیت و رسیدن به هدف باقی بمانید.

 مرحله دوم شناخت دقیق بازار های بلقوه مانند بازارهای پر ریسک شامل بازار طلا ارز املاک سهام و بازار های کم ریسک مانند بازار اوراق مشارکت اوراق خزانه صندوق ها و سایر موارداست.

در این زمینه باید توجه کرد که سن فعال اقتصادی بر میزان ریسک پذیری او موثر است. در حیطه مورد علاقه برای سرمایه گذاری بایستی لحاظ شود افراد جوانتر معمولاً در حوزه های پر ریسک بیشتر وارد شده و هر چه سن بالاتر میرود سرمایه گذاری در بازارهای کم ریسک مطلوب ترمی شود.

میزان سرمایه نیز در این قسمت بسیار تاثیرگذار است. چراکه هر چه میزان سرمایه افزایش یابد باید برنامه ریزی برای آن به سمت تشکیل سبد دارایی جهت بگیرد. یعنی ابتدا سبد دارایی تعریف شود و در این سبد دارایی برای هر بخش درصدی از سرمایه کل سرمایه‌گذار تعیین گردد و در نهایت باید مقداری از سرمایه نیز درگیر معاملات نشود.

به صورت عرفی معمولاً در هر بازار اختصاصی پیشنهاد می شود حدود ۲۰ درصد سرمایه درگیر شود و در هر بازار اختصاصی نیز برای هر معامله بین ۱۰ تا ۲۵ درصد سرمایه تعریف شده درگیر یک معامله خاص شود. به این ترتیب سرمایه گذاری از حرکات ناگهانی بازار تا حدود زیادی در امان خواهد بود. 

مرحله سوم انتخاب زمینه سرمایه‌گذاری است که خود نیازمند تحلیل دقیق و کلان اقتصادی به صورت فاندامنتال و تکنیکال بین بازاری است. 

مرحله چهارم ایجاد تعادل بین ریسک و بازدهی در نوع سرمایه‌گذاری است. یعنی چه باید این را در خاطر داشته باشید که ریسک و بازدهی رابطه مستقیم دارند. یعنی با افزایش ریسک معمولاً بازدهی اضافه می‌شود یا برعکس برای بازدهی بیشتر بایستی ریسک بیشتری کرد. تاثیر شیوع ویروس کرونا بر اقتصاد ایران

بررسی بازارهای متفاوت در سال ۹۹ 

کسب و کارهای کوچک یا خرده پا  

این گروه سهم بسیار مهمی در رشد اقتصادی را دارند و چون بیشترین آسیب را در شیوع ویروس کرونا خواهند دید موجب کاهش در درآمد ناخالص داخلی خواهند شد. بنابراین قطعاً دولت در آینده سیستم های حمایتی را باید برای این بخش از اقتصاد در نظر بگیرد.

 نکته ای که برای این گروه مهم است این است که این گروه ارزش کسب و کار دیجیتال را در این برهه از زمان درک خواهد کرد و در سال آینده شاهد هجوم آنها به بازار اینترنتی خواهیم بود و باید فعالان این بخش آمادگی پاسخگویی به نیاز ایجاد شده در سال آینده را در خود ایجاد کنند و به زبان ساده تر کسانی که طراح سایت و سئو کار و موارد مشابه هستند رشد قابل توجهی را در سال‌های آینده تجربه خواهند کرد.

چاره ای نیست اهالی کسب و کار باید کمک گرفتن از اینترنت و فضای مجازی و سوشال مدیا پیامک تلفن و موارد مشابه را در دستور کار خود قرار دهند.

 نکته ناراحت کننده در این بخش این است که در سال آینده برخی از کسب و کارهای خرد که سرمایه حمایتی ندارند از بازار خارج خواهند شد .

فشار برای تعطیلی واحد ها بیشتر از اینکه فروشگاه‌های زنجیره‌ای و بزرگ را تحت تأثیر قرار دهد، بر کسبه خرده پا موثر خواهد بود. بنابراین خریدهای پیش از عید معمولاً از فروشگاه های بزرگ انجام خواهد شد و کسبه خرده پای بازار که مواد مصرفی میفروشند عملاً بازار نوروز را از دست داده و احتمال خروج از بازار آنها به شدت افزایش خواهد یافت.

 در بخش میوه و تره بار با افزایش قیمت به دلیل فضای احساسی مواجه خواهیم شد ولی با ادامه وضعیت گسترش ویروس کرونا قیمت ها تا حدودی بعدا کاهش خواهد یافت. بخش گوشت به دلیل اینکه عمده تامین کننده گوشت تهران دامداریهای اطراف قم است و در این وضعیت با عرضه کم مواجه خواهند شد بنابراین انتظار می رود تا حدودی با افزایش قیمت گوشت مواجه باشیم ولی به مرور این مورد نیز کنترل و کاهشی خواهد شد. تاثیر شیوع ویروس کرونا بر اقتصاد ایران

 بخش خشکبار شیرینی غذاخوریها ساندویچیها بازار راکدی را تجربه خواهند کرد و باید به سرعت به سمت اعتماد سازی از طریق اطمینان دادن به مشتری در رعایت بهداشت حرکت کنند و چاره‌ای جز این نیز ندارند. گرچه این کار نیز شاید خیلی تاثیرگذار نباشد ولی بهتر از منفعل ماندن و خارج شدن از بازار به همین سادگی است.

 خیاط ها و آرایشگر ها اگر موفق شوند که اعتماد سازی در زمینهای بهداشت را به خوبی انجام دهند به سمت کار در محل مشتری سوق داده خواهند شد یعنی باید وسایل خود را برداشته و به منزل یا محل کار مشتری رفته و خدمات مورد نیاز مشتری را در این مکان ها به او ارائه دهند.

 در زمینه فروشندگان بیمه در صورتی که راه بازاریابی و فروش را به خوبی آموخته باشند در بهترین شرایط بازار خود قرار گرفته اند چرا که در مواقعی مانند این وضعیت فعلی که درگیر آن هستیم فروش بیمه با متقاضیان زیادی روبرو خواهد شد.

 اما بخش پوشاک یکی از شکننده ترین کسب و کارها خواهد بود چون به شدت فصلی است و امکان نگه داشتن اجناس برای ارائه در فصل بعد در این شغل وجود ندارد. بنابراین با کسادی شدید بازار مواجه شده و تنها راهی که به نظر می رسد استفاده از بستر اینترنت ، همراه با برگزاری جشنواره های اینترنتی و دادن امتیاز و تلاش برای فروش های ترکیبی می باشد.

 بخش گردشگری در شرایط بحرانی طبیعتاً افت محسوسی خواهد کرد اما گردشگری داخلی نمی تواند کاملاً متوقف شود زیرا افراد معمولا شرایط قرنطینه را اگر اجباری نباشد نخواهند پذیرفت و عملاً به سمت مقاصد گردشگری که حداقل در آنجا پایگاه و امکانی برای اقامت وجود داشته باشد حرکت خواهند کرد و نگه داشتن مردم در خانه ها بدون اعمال قوه قهریه عملا ممکن نیست. پس در این بخش با افت محسوس و قابل توجهی مواجه خواهیم بود اما کاملاً صفر نخواهد شد. تاثیر شیوع ویروس کرونا بر اقتصاد ایران

 بازار های عرفی سرمایه گذاری

بازار ارز: بعد از فروکش کردن کوید ۱۹ امکان اینکه دلار وارد کانال ۱۸ هزار تومان شود وجود دارد زیرا رکود بازار عملاً شرایط چنین اتفاقی را فراهم خواهد کرد. همانگونه که قبلاً گفته شد کاهش قیمت نفت قابل پیش‌بینی است و به این ترتیب جبران کاهش فروش نفت در بازار داخلی با افزایش قیمت دلار فقط ممکن است. اما امکان رسیدن دلار به مرزروانی ۲۰۰۰۰ وجود ندارد چرا که دولت برای پیشگیری از اتفاقات مشابه آنچه که در سال ۹۸ رخداد از این پدیده جلوگیری خواهد کرد .

در مورد بازار طلا می‌توان گفت چون احتمال دارد در نیمه دوم اسفند با کاهش بهره در آمریکا توسط فدرال رزرو مواجه شویم و ارزش دلار کاهش داده شود باید متوجه افزایش قیمت طلا باشیم. البته نکته ای که نباید از آن چشم پوشید این است که همیشه بیماری‌های واگیر موجب گرایش سرمایه به سمت دارایی های کم ریسک در بازار جهانی مانند طلا شده است و کاهش قیمت نفت قبل از تعطیلات نوروز نیز باعث افزایش قیمت طلا ممکن است گردد.

 در مورد بازار سرمایه و بورس باید گفت این روزها روزهای خوش بورس ای است ولی با توجه به کاهش انتظارات تورمی در بین مردم باید منتظر ریزش‌هایی در این بازار هم بود .در نیمه دوم اسفند به دلیل کاهش انتظارات تورمی که به آن اشاره شد ریزش های مقطعی و استاپ در بازار قابل پیش بینی است ولی ریزش های اصلی را باید بعد از فروردین ۹۹ منتظر بود.

نکته‌ای که در اینجا باید به آن حتماً اشاره کنیم این است که بازار سرمایه با خرید و فروش بایستی همراه باشد و صرف خرید و انتظار افزایش قیمت‌ها می‌تواند مانند سم در این بازار عمل کند.

 بازار ملک و مسکن همانند بازارهای دیگر تحت تاثیر شروع کرونا قرار خواهد گرفت البته چون انتظارات تورمی سال ۹۷ قیمت مسکن را ارتقاء شدیدی داد در ۶ ماهه اول سال ۹۸ این بخش وارد فاز رکود شده بود اما بنظر می‌رسد شروع کرونا بازار مسکن را حرکت داده است و باید انتظار افزایش قیمت ها در این بازار را داشته باشیم. در این بخش انتظار این است که زیربخش خرید زمین های کشاورزی در مناطق تفریحی همچنان با استقبال همراه باشد.

بخش سلامت و درمان: اقتصاد بخش سلامت و درمان در هنگام شیوع ویروس کرونا آسیب بسیار جدی خواهد دید چرا که سایه کرونا بر بیماری های دیگر باعث رکود شدیدی در این بخش شده و عملاً منجر به تعطیلی موقت بیشتر مطب های پزشکان در سراسر کشور خواهد شد . البته انتظار می‌رود در اردیبهشت سال ۹۹ وضعیت این بخش به حالت عادی برگردد مشروط بر این که تا آن زمان شیوع ویروس کرونا تحت کنترل قرار گرفته باشد.

 نکته جالب این است که کیفیت بهداشت مردم تحت تاثیر شروع کرونا چنان ارتقا پیدا کرده است که احتمالا در سال آینده با افت قابل ملاحظه‌ای در زمینه بیماری‌های عفونی مواجه باشیم و عملاً بودجه بخش بهداشت و درمان را تحت تأثیر قرار خواهد داد.

 در آخر امیدوارم که سایه شوم این بیماری و شیوع ویروس کرونا و ناراحتی های حاصل از آن از سر کشور عزیز ما به زودی کم شود و مردم ما به بهترین شکل و با کمترین هزینه بتوانند بر این معضل جهانی قالب آیند. امیدوارم که با مراقبت هایی که که مردم انجام می دهند و اقدامات پیشگیرانه ای که دولت باید انجام دهد شاهد کمترین میزان تلفات ممکن در این زمینه باشیم و سال ۹۹ بتواند سالی همراه با موفقیت و سلامتی برای مردم کشور عزیزمان ایران باشد . تاثیر شیوع ویروس کرونا بر اقتصاد ایران

رهبران از راه دور – نوشته کوین آیکنباری و وین تورمل

رهبران راه دور کتابی است نوشته کوین آیکنباری و وین تورمل و دلیل نوشته شدن آن این است که موسسه مدیریت پروژه گزارش می دهد هم اکنون 90٪ تیم های پروژه شامل یک یا چند کارگری هستند که دور از سرپرستان و هم تیمی های خود در مناطق مختلف فعالیت می کنند. تقریباً 80٪ مدیران اکنون بر کارگر یا کارگرانی در نقاط دور افتاده نظارت می کنند. بسیاری از رهبران به دلیل دور بودن اعضای تیم با انزوا روبرو هستند. این “رهبران از راه دور” باید از ابزارهای متنوعی استفاده کنند که بطور خاص برای پرداختن به مسائل و نگرانی های رهبری از راه دور طراحی شده باشد. کتابچه راهنمای جامع و تحقیقاتی مبتنی بر تحقیق کوین ایکن بربری و وین تورمل بینش ارزشمندی را برای کسانی که کارگران دورافتاده را هدایت می کنند ، ارائه می دهد ، از جمله 19 قانون برای رهبران از راه دور. 

خلاصه

اصل اساسی رهبری از راه دور این است که رهبری همیشه مهمتر از مکان است.

به نظر دانشمندان موشکی ناسا ، رهبری پیچیده و چند لایه است. وقتی از آنها سؤال می شود که چه چیزی پیچیده تر است – رهبری یا علوم موشکی – بسیاری از متفکران و مجرب ترین کارکنان ناسا رهبری را با قاطعیت پیچیده تر عنوان کردند.

علم موشک دقت را می طلبد: ریاضی دقیقی که شامل اعداد دقیقی است ، و بطور دقیق در فرمول های ظریف تصور شده ریخته می شود. در همه چیز باید به درستی عمل کنید ، محاسبات صحیح را انجام دهید و می توانید نسبت به دقت پاسخ های خود بسیار مطمئن باشید. در مقابل ، رهبری چنین نیست و شامل انسانهای پیچیده ، غیرقابل تعیین و متغیر است. 

“اگر در سیاتل هستید و بخشی از تیم شما در سیدنی یا سنگاپور است ، مدیریت با سرکشی ممکن نیست.”

وقتی شما و تیم شما در یک مکان قرار دارید ، افراد به اندازه کافی دردسر ساز هستند و وقتی رئیس در یک مکان قرار داشته باشد و کارمندان در جایی دیگر کار کنند، کارمندان پیچیده تر می شوند . رهبری خواستار اقداماتی است که منجر به شناسایی و تحقق اهداف و دستیابی به نتایج شود. رهبر حتی با کارمندان دوردست خواستار “دید ، تأثیر ، جهت و توسعه” است. به عنوان اولین نکته رهبری از دور ، رهبری را مهمتر از موقعیت قرار دهید. 

“به راحتی می توان از چالش های نحوه کار امروز در محل کار ، به ویژه تأثیر ارتباط از راه دور و ارتباط با فناوری استفاده کرد ، پس فقط به آنچه که همیشه رهبران را مؤثر ساخته است ، تمرکز کنید.”

برای دستیابی به رهبری قابل توجه از راه دور ، 19 قانون را دنبال کنید.

این پنج اصل اولی است که می تواند به شما در بهبود و لذت بردن از نقش خود به عنوان یک رهبر از راه دور کمک کند:

1- “رهبری اول ، مکان دوم” را سرلوحه کار خود قرار دهید  – اگرچه در گذشته بسیار نادر بوده است ، اما رهبری از راه دور یک واقعیت اثبات شده در دنیای کسب و کار امروز است. با توسعه اینترنت و ایمیل و ظهور کارگران از راه دور ، رهبری از راه دور به طور فزاینده ای رایج شده است. یک نظرسنجی در سال 2017 از 225 مدیر که نظارت بر کارگران محلی از راه دور را نشان می دهد ، بیانگر این است که برخی از مدیران نسبت به آنچه کارگران از راه دور آنها در طول روزهای کاری خود انجام می دهند نگران هستند. صرفنظر از آن ، آنها باید بدون توجه به مکانهای دورافتاده کارگران ، توجه خود را به افرادی که رهبری می کنند نیز متمرکز کنند.

2- “هدایت از راه دور” به معنای رهبری متفاوت است –  ممکن است شما در ارتباط چهره به چهره عالی باشید. شما خوب صحبت می کنید ، خوب گوش می کنید ، همیشه توجه خود را مستقیماً روی طرف مقابل متمرکز می کنید و زبان بدن را به خوبی می خوانید. با این حال ، هنگامی که در یک مکان نیستید و افرادی که شما آنها را هدایت می کنید در جای دیگری هستند، این مهارت ها کاربرد چندانی ندارند. به عنوان یک رهبر از راه دور ، یاد بگیرید که با توجه به تفاوت های ظریف و وضوح در ایمیل ها و پیام های فوری و هنگام استفاده از جدیدترین سیستم عامل های همکاری و ملاقات آنلاین و سایر ابزارهای پیشرفته ارتباط برقرار کنید.

3- توجه به “پویایی بین فردی” – داشتن کارگرانی در مکانهای متفاوت از رهبرانشان ، رابطه آنها را تغییر می دهد حتی اگر هر دو شرکت کننده سعی در جلوگیری از تنش داشته باشند. تعامل بدون اینکه هرگز به صورت چهره به چهره ملاقات کنید ، می تواند باعث ایجاد ارتباطات روشن شود. هر دو طرف کمبود نشانه های صورت و ظرافت های تن صدا را احساس می کنند. بخش های مختلف رهبری که در یک منطقه گسترده پخش می شوند ممکن است به معنای این باشد که شما به عنوان یک رهبر مسئولیت پیچیده ای را بدون اختیار کافی بر عهده دارید. با این وجود ، اصول اساسی رهبری و نیاز به ایجاد روابط محکم کاری تغییر نمی کند. رهبران مؤثر می دانند که چگونه می توانند روابط مثبتی را که در ارتباطات مجازی مستتر هستند ، را تغذیه و حفظ کنند.

4- “از فناوری به عنوان ابزار استفاده کنید”  – استرس برای رهبران از راه دور رایج است. “مدل رهبری از راه دور” پادزهر ارائه می دهد. این کار چندین چرخ دنده به هم پیوسته را شامل می شود: “ابزار رهبری و مدیریت” شامل ایجاد روابط ، دنبال کردن آموزش مداوم خود و پاسخگو بودن است. دنده “ابزار و تجهیزات فن آوری” شامل درک و بهره برداری از فن آوری مورد استفاده و اطمینان از آسایش شماست البته این باعث نمی شود بیش از حد از آنها استفاده کنید. و “دنده مهارت و ضربه” شامل تمایل به اتخاذ و پذیرش فناوری جدید است.

5- از “مدل س اُ O در رهبری” پیروی کنید – این مدل شامل 1) outcomes”نتایج” است که به موجب آن افراد را به سمت اهداف خاص هدایت می کنید. 2) others”دیگران” ، به موجب آن افراد دیگر به ابزار اصلی شما تبدیل می شوند. و 3) ourselves”خود” ، به موجب آن هیچ عملی ، خوب یا بد ، بدون شما صورت نمی گیرد. رهبران خردمند نتایج و افراد دیگر را در اولویت قرار می دهند.

در مسافت های طولانی ، تمرکز روی نتایج به معنای مقابله با انزوا کارگران و نبود “نشانه های زیست محیطی” است ، مانند آنچه هنگام بازدید از محل کار به دست می آورید.

“ما همه عمر را صرف یادگیری شخصی دربرقرار ی ارتباط کرده ایم – و اکنون مهمترین کار خود را به روش هایی انجام می دهیم که ممکن است با آنها کمتر موثر و راحت باشیم.”

شما به عنوان یک رهبر ، باید با امور مالی ، برنامه ها ، فرایندها و فروش کار کنید ، اما هیچ یک از اینها به اندازه افراد شما اهمیت ندارند. تمرکز بر روی افراد دیگر باعث ایجاد اعتماد و اطمینان می شود ، روابط را بیشتر می کند ، تأثیر شما را افزایش می دهد و سطح درگیری در کار آنها را بالاتر می برد.

برای “رهبران از راه دور” ، اصول رهبری تغییر نمی کنند ، اما تکنیک های رهبری متفاوت خواهند بود.

پنج قانون بعدی که باید در هنگام کار با کارمندان از راه دور به خاطر داشته باشید عبارتند از:

1- رهبران از راه دور باید به اهداف بسیاری برسند  – اهداف سازمانی و اهداف تیم خود را به وضوح به کارگران دور از خود انتقال دهید. هرگز فرض نکنید که کارگران دور شما ، تمام اهداف مربوط به تیم را کاملاً درک می کنند ، زیرا کارمندان از راه دور معمولاً تمرکز زیادی روی اهداف خود ندارند. زمینه لازم را برای آنها فراهم کنید تا یک دیدگاه مفید در مورد نحوه قرار گرفتن اهداف فردی خود در اهداف تیم ایجاد کنند. اطمینان حاصل کنید که اهداف سازمانی شما مشخص است. انتظارات خود را غالبا بیان کنید و کارمندان را مسئول پاسخگویی به آنها قرار دهید.

2- “در دستیابی به اهداف متمرکز شوید ، نه فقط تعیین هدف آنها”  – بسیاری از کتب کسب و کار نحوه تعیین اهداف را آموزش می دهند. کمتر کسی روش رسیدن به آنها را آموزش می دهد. دستیابی به اهداف قابل اندازه گیری آسانتر است. مشخص کنید که هر هدف چند مؤلفه دارد ، کارگران چقدر زمان برای رسیدن به هر هدف دارند و چه معیارهایی را برای استفاده نیاز دارند. تعیین هدف را با برنامه ریزی برای رسیدن به هدف پیوند دهید.

3- “تیم خود را به طور مؤثر مربیگری کنید” ، هر کجا که هستند  – برای اینکه مربی عملی باشید ، همیشه فرض کنید که کارگران از راه دور شما حتی اگر اشتباه می کنند ، نیت خیرخواهانه دارند. تعامل های طولانی شما با کارگران باید مکالمات واقعی دو طرفه باشد. اگر تمام صحبت ها را شما انجام دهید ، مربی نمی شوید. با دقت گوش کنید و مرتباً کارگران از راه دور خود را مربیگری کنید و مرتباً به آنها بازخورد دهید. هر وقت ارتباط برقرار می کنید “آگاه و عامد” باشید.

 4- “با شیوه هایی که برای دیگران بهتر کار می کند” ارتباط برقرار کنید – کارگران از راه دور، غالباً به طرز قابل توجهی با یکدیگر متفاوت هستند . ممکن است یک کارگر از راه دور بخواهد رئیس بطور منظم او را چک کند. دیگری ممکن است چک های معمول را به عنوان گیر مدیریت معرفی کند. تعامل و ارتباط خود را با کارگران از راه دور مطابق سبک کار ، ترجیحات ، نیازها و شخصیت هر فرد تنظیم کنید. تعامل ، سبک ارتباطی یا مدیریت یک اندازه به همه را تحمیل نکنید.

5- سعی کنید دیدگاه کارگران خود را درک کنید  – فقط به کاری که کارگران از راه دور انجام می دهند توجه نکنید. آنچه در ذهنشان است را در نظر بگیرید. به آنها اطمینان دهید ، بنابراین آنها در “سیاست بازی” احساس فشار نمی کنند. هیچ کارمندی نباید مجبور شود دست به کار شود تا قدرت را تغییر دهد ، اما همه آنها باید روابطی را که ممکن است روی آنها تأثیر بگذارد درک کنند. آنها باید “تعامل ، نقش و قدرت” را در بین کارکنان سازمان های خود بفهمند. بیاموزید که چگونه داده ها و روابط به هم وصل می شوند. سیاست های اداری را در بین کارگران دور افتاده خود به حداقل برسانید و به آنها کمک کنید تا به خوبی همکاری کنند. اطمینان حاصل کنید که آنها بخشی از چشم انداز و برنامه های سازمان را احساس می کنند.

جهت گیری روانشناختی کارگران از راه دور را از طریق ابزارهایی مانند DISC ، مایرز- بریگز ، Insights یا Strengths-Finderنقاط قوت یاب ارزیابی کنید. هنگام کار با کارمندان از راه دور بازی های حدس زدن را انجام ندهید بدانید که چگونه آنها کارانجام می دهند و کدام تکنیک ارتباطی بهترین کار را خواهد کرد. به سادگی از کارگران خود بپرسید که چگونه می خواهند شما با آنها همکاری کنید و چگونه می توانید به آنها در موفقیت کمک کنید. 

“هنگام کار از راه دور ، کلمه نوشته شده اهمیت بسیار بیشتری دارد. متن ها ، گزارش ها ، ایمیل ها و IM به این صورت هستند که شما می توانید از افراد هنگامی که خوابید ، اطلاعات کسب کنید.

رهبران معمولاً نمی دانند کارگران از راه دور هر روز یا هر هفته چه کاری انجام می دهند ، همانطور که در مورد کارگران محلی نیز صادق است. کارگران از راه دور اغلب تولیدکننده هستند.

رهبران از راه دور و کارگران از راه دور باید به طور معمول به دنبال بازخورد عینی باشند.

پنج قانون بعدی برای کار با کارمندان از راه دور:

  1- “ایجاد اعتماد در مسافت دور به طور تصادفی اتفاق نمی افتد”  – اعتماد مبتنی بر شواهد است. بسیاری از رهبران درباره کارگران از راه دور سؤال می کنند ، “اگر من نتوانم آنها را ببینم ، چگونه می دانم که آنها کار می کنند؟” برای برقراری اعتماد ، ایجاد و پرورش یک هدف مشترک ، انگیزه ها و شایستگی های بین محل کار خود و کارگران از راه دوربکوشید. برای جلب اعتماد ، در جلسات استراتژیک باشید. ارتباط برقرار کنید. تضادها را به حداقل برسانید. اطمینان حاصل کنید که کارگران از راه دور می دانند که شما از کارمندان داخل شرکت در مقابل آنها طرفداری نمی کنید.

  2- ابزارهای ارتباطی مؤثر را شناسایی کنید  – از آنجا که رهبران از راه دور به ارتباطات فناوری پیشرفته برای تعامل با کارگران از راه دور وابسته اند ، به دنبال بهترین ابزار برای هر هدف ارتباطی باشید. با اینکه شرکت خود را اداره می کنید ، احتمالاً شخص دیگری ابزارهای پیشرفته را برای شما انتخاب می کند. وظیفه شما این است که بدانید چه ابزاری در دسترس است ، چگونگی استفاده از آنها را بدانید و یاد بگیرید کدام یک از آنها به بهترین وجه برای اهداف شما مناسب هستند. از مزایا و معایب ابزار خود آگاه باشید تا بتوانید به طور موثر آنها را استفاده کنید.

  3- بالاترین ظرفیت را از هر ابزار کسب کنید  – در مورد آخرین فن آوری های پیشرفته به روز باشید. فناوری همیشه تغییر می کند ، بنابراین ردیابی آن تغییرات را در اولویت قرار دهید. چنین فناوری شامل جدیدترین خدمات پیشرفته چت صوتی و تصویری است. وب کم؛ ابزار جلسه وب؛ ابزارهای پیام کوتاه و پیام رسانی فوری؛ و ابزارهای ذخیره فایل مانند SharePoint ، Google Docs و Basecamp را بشنایید.

  4-  “به دنبال بازخورد”  – هر رهبر نیاز به بازخورد بی طرفانه و عینی دارد. افرادی را پیدا کنید که بتوانید با آنها صادق باشید. سؤالاتی بپرسید که پاسخهای متنوعی را در اختیار شما قرار می دهد. سعی نکنید تمام بازخوردهای خود را در یک مکالمه به دست آورید. با گذشت زمان از چندین تعامل در قالب های مختلف استفاده کنید. مشاوران خارج از سازمان می توانند 360 ارزیابی کیفیت را هماهنگ کنند – و همچنین تجزیه و تحلیل تخصصی از داده های نظرسنجی که جمع آوری می کنید را فراهم آورند.

  5- “اعتقادات و گفتگوهای خود را بررسی کنید”  – در روم باستان ،  اوریگا کسی بود که مستقیماً در پشت امپراتور می ایستاد. اوریگا در گوش امپراتور زمزمه می کرد: ” memento homo ” (“بخاطر بسپار ، تو فقط یک انسان هستی”) ، یک پیام فروتنانه برای نگه داشتن امپراتور در مواجهه با فحاشی و بی ادبی رعایا. اوریگا اگر می گفت ، “شما احمق هستید ، فایده ای ندارد، هیچ کس شما را دوست ندارد “به جای چیز مثبتی مانند” آیا مطمئن هستید که می خواهید این کار را انجام دهید؟ قضایا شکل دیگری به خود می گرفت. ” صحبت خود را مثبت نگه دارید ، زیرا گفتگوی منفی شما را خراب می کند. همین امر در مورد باورهای شما نیز صادق است. اگر به خودتان بگویید ، “من این کار را نمی توانم انجام دهم” ، خیلی کاری نمی کنید.

  تیم های از راه دور غالباً به روش های مشخص تر ،چک لیست ها و قالب هایی را نیاز دارند. این می تواند به اعضای تیم دور دست شما کمک کند تا اهداف مشترک خود را تجسم کنند.

  “به عنوان یک رهبر از راه دور ، اطمینان حاصل کنید که اعضای تیم از راه دور شما نیز برای نقش ها و اهداف مانند سایر اعضای تیم زمینه دارند.”

  اطمینان حاصل کنید که کارگران از راه دور می دانند که به آنها و عملکرد آنها توجه زیادی می کنید. مرتباً پیشرفت هایی که انجام می دهند را بطور منظم تشخیص و تحسین کنند. 

  رفتار انسان بدون در نظر گرفتن محل با کارگران باید یکسان باشد.

  چهار قانون دیگر برای رهبری از راه دور عبارتند از:

  1- ” بپذیرید که شما نمی توانید همه کارها را بکنید” –  مسئولیت های شما در قبال سازمان ، اعضای تیم ، مشتریان ، و خود و عزیزان شما است. اما شما نمی توانید همه کارها را به تنهایی انجام دهید. زندگی حرفه ای خود را با زندگی شخصی خود متعادل کنید. اگر به خوبی از خود مراقبت نکنید ، نمی توانید به خوبی از مسئولیتهای تجاری خود مراقبت کنید. مثل اینکه حضورتان ضروری است ، فکر و عمل نکنید. وظایف ، اهداف و جدول زمانی را سازماندهی کنید تا تیم های راه دور شما در غیاب شما ادامه دهند. از خود بپرسید ، “اگر فردا با یک اتوبوستصادف کردم ، تیم من چگونه کار خواهد کرد؟” بر این اساس برنامه ریزی کنید.

  2- “اولویت های خود را متعادل کنید”  – درباره گذراندن وقت محدود و ارزشمند خود ، هوشمندانه انتخاب کنید. به خاطر داشته باشید که “مدیریت زمان واقعاً مدیریت انتخاب است”. گزینه های مهم شما شامل خواسته های حرفه ای و شخصی شماست. زمان ورزش بدنی را کنار بگذارید. برای همسر یا شریک زندگی خود؛ و برای دوستان ، خودسازی ، خواندن ، معنویت و مشارکت در جامعه هم وقت بگذارید. 

  3- رهبران آینده برای راه دور را آماده کنید  – همانطور که برنامه رهبری از راه دور خود را مفهوم سازی می کنید ، از برنامه های سازمان خود برای وضعیت آینده خود در بخش خود آگاه باشید. رهبران از راه دور آینده شما چه خصوصیات و ویژگی هایی باید داشته باشند؟ چگونه شما و شرکتتان از رهبران آموزش از راه دور پشتیبانی خواهید کرد؟ بر این اساس فعالیتهای توسعه حرفه ای خود را بسازید. 

  4- “وقتی همه موارد دیگر شکست بخورند ، قانون 1 را بخاطر بسپار”  – هرگز قانون اساسی مسافت را فراموش نکنید: “اول به رهبری ، دوم به مکان فکر کنید.

  “اصول مربیگری – داشتن اهداف مشخص ، ایجاد رابطه ، ایجاد تشویق و اصلاح – تغییر نمی کند چه در یک اتاق باشید و چه در یک اقیانوس از هم جدا باشید ، اما به نوعی به نظر سخت تر می رسد.”

  این 19 قانون ممکن است شما را آموزش دیده ، الهام بخش و سرگرم کرده باشد ، اما هدف اصلی آنها این است که شما را به سمت عمل سوق دهند.   

اثر مرکب - نوشته دارن هاردی

اثر مرکب – نوشته دارن هاردی

کتاب اثر مرکب به ما نشان می‌دهد که چگونه با توجه به کوچک‌ترین تصمیماتمان (تأثیر جمعی‌شان بر ما)، می‌توانیم تغییرات ماندگاری را رقم بزنیم. اینجا به دنبال حرکت نیستیم، بله سوزش ذره ذره می‌خواهیم. نویسنده این کتاب، دارن هاردی، به ما می‌آموزد که با قبول مسئولیت زندگی خودمان، می‌توانیم عادت‌هایمان را تغییر دهیم و زندگی موفق‌تر، رضایت­بخش تر و شادتری را بسازیم.

بسیاری از ما هر روز از خواب بیدار می‌شویم و می‌گوییم «امروز دیگه وقتشه» ، روزی که قرار است با هیولای تنبلی مبارزه کنیم، وزن زیادی کم کنیم، ترفیع بگیریم و سرانجام رویاهایمان را تحقق ببخشیم. سپس روز بعد از خواب برمی‌خیزیم و می‌گوییم: «از شنبه بعد شروع می‌کنم» .ولی مشکل از اهداف ما، خود ما یا حتی نگرش ما نیست، بلکه مشکل از نداشتن استراتژی ماست. چرا ما فکر می‌کنیم که می‌توانیم یک روز خاص بیدار شویم و صرفاً با یک بِشکن‌زدن همه چیز را تغییر دهیم؟

کتاب اثر مرکب نوشته دارن هاردی (Darren Hardy) ، راه دیگری پیشنهاد می‌کند. شتاب‌گرفتن و برنامه‌ریزی برای تغییر عادات بد به عادات خوب، کلید رسیدن به موفقیت است. اثر مرکب در این مورد یک شیوه هدایتی عملی را برای دستیابی به اهداف و کسب موفقیت شرح می‌دهد؛ شیوه‌ای که اساس آن ممارست و پایداری در برنامه‌ریزی‌های‌تان است. اگر از تصمیمات «از شنبه بعد شروع می‌کنم» خسته شده‌اید، به شما پیشنهاد می‌کنیم مطالعه محتوای این خلاصه کتاب را از دست ندهید.

فصل اول: اثر مرکب در عمل

دارن هاردی می‌گوید: اگر به من زمان کافی بدهند، هرکسی را در هر زمانی و در هر رقابتی شکست می‌دهم، نه به این دلیل که باهوش‌تر یا خلاق‌تر هستم. ایجاد عادت مثبت، ثبات و پایداری در جهت رسیدن به آن هدف رمز موفقیت است.اصلا اهمیت ندارد جقدر باهوش باشید، باید نداشتن تجربه، مهارت، هوش یا توانایی ذاتی را با تلاش زیاد، سخت کوشی و نظم جبران کنید تا بر هر مسئله‌ای و هرکسی پیروز شوید. وقتی سه یا چهار برابر سایر رقبا فعالیت می‌کنید دیگر هیچ رقیبی شکست ناپذیر نیست.

باید به موفقیت معتاد شد. با برنامه‌ریزی دقیق، منظم و بدون خلل این کار شدنی است.اثر مرکب، اصل به دست آوردن پاداش‌های بزرگ از طریق مجموعه‌ای از انتخاب کوچک و هوشمندانه است. قدرت خارق العاده اثر مرکب به همین سادگی است. آن‌هایی که اثر مرکب را به نفع خودشان به کار می‌گیرند در مقایسه با همتایان‌شان که اجازه می‌دهند اثر مرکب علیه‌شان عمل کند، تفاوت‌هایی باور نکردنی دارند.تنها راه رسیدن به موفقیت از طریق انجام پیوسته کارهای معمولی، غیر جذاب و بعضی وقت‌ها نظم و ترتیب‌های سخت روزانه است که در طول زمان مرکب شده‌اند. اثر مرکب

فصل دوم: انتخاب‌ها

هر چیزی که در زندگی داریم، نتیجه انتخابی است که قبلا انجام داده‌ایم. موضوع اصلی این نیست که آگاهانه انتخاب بدی می‌‌کنیم، بلکه موضوع این است که بیشتر مواقع ما از روی نا آگاهی بدلایل تربیت خانوادگی، فرهنگ و … انتخاب نادرست میکنم که حتی در موردشان فکر نکرده‌ایم.

چیزی که مهم است این است کمتر باید نگران اتفاق‌های بزرگ باشیم ولی انتخاب‌های کوچکی که هر روز انجام می‌دهیم، مثل خوردن چیپس و پفک یا نگاه کردن تلویزیون روزی دوساعت که بدون فکر کردن انجام می‌دهیم در طولانی مدت بسیار مخرب‌تر از اتفاقات بزرگ بد هستند.

دارن هاردی آموخت: ما مسئولیت ۱۰۰% رابطه را باید قبول کنیم و در قبال آن انتظار دریافت هیچ چیزی را نداشته باشیم. رابطه‌ای که بر مبنای شانس و احتمال بنا شده باشد همیشه در معرض فاجعه و خراب شدن است.وقتی مسئولیت ۱۰۰%موضوعی بر عهده ماست دیگر بهانه آوردن جایی نخواهد داشت. دیر خوابدن بچه‌ها راه حلی دارد، انجام به موقع تکلیف آن‌ها راه حلی دارد. بدست آوردن دوباره اعتبار از دست رفته هم قطعا راه‌حلی دارد.اگر اشتباهی انجام دادیم، باید مسئولیت آن را بپذیریم و هزینه آن را بپردازیم. نپرداختن هزینه اشتباه باعث از بین رفتن اشتباه نمی‌‌شود. روز پایان کودکی و شروع بزرگسالی روزی است که مسئولیت کل زندگی را بر عهده می‌گیریم.

شانس نه یک بار بلکه بار‌ها در خانه ما را می‌زند ولی گاهی اصلا صدای درزندن آن را نمی‌شنویم چه به رسد به استفاده از آن. استفاده از شانس به توانایی ما در زمان در زدن شانس دارد. ما باید خود را برای پذیرایی شانس آماده کنیم.سلاح سری شما این است: ابتدا باید بفهمیم در چه زمینه‌ای می‌خواهیم تغییر کنیم. مثلا پرداخت بدهی، حالا مسیری که می‌خواهیم برویم مشخص است، باید در مسیر هرکاری را که انجام می‌دهیم یادداشت کنیم. هر ریالی که در می‌آوریم و خرج می‌کنیم را باید یادداشت کنیم. حداقل برای ۳۰ روز باید این کار را انجام دهیم. حالا می‌توانیم عملکردمان را بسنجیم. شما نمی‌توانید عملکردی که نمی‌توانید آن را بسنجید  بهبود دهید. حالا شما هوشیارتر هستید و انتخاب‌های بهتری انجام خواهید داد.

در مورد هزینه‌ها متوجه می‌شوید بخش زیادی مثلا به خرید چیپس و پفک اختصاص داده شده که برای سلامتی نیز مضر است. آگاهی از این موضوع باعث خواهد شد تغییراتی شگرف انجام شود و این‌ها فقط با بکارگیری یک دفترچه و خودکار بدست آمده است.مثال: بعد از شرکت در صدها مسابقه و نواختن هزاران ضربه، فرق بین گلف باز برتر و نفر دهم، به طور متوسط فقط ۱٫۹ ضربه است، ولی تفاوت جایزه آن‌ها پنج برابر است.

فصل سوم: عادت‌ها

عادت‌ها مثل یک نهال هستند هر چقدر قدیمی‌تر باشند، درآوردن آن سخت‌تر خواهد بود، وقتی به یک درخت تنومند تبدیل شوند، گاهی حتی به خودمان اجازه نمی‌دهیم به درآوردن آن از ریشه فکر کنیم.داشتن عادت‌های خوب همانی است که تمایز ایجاد می‌کند. عادت خوب ما را به راحتی و با کمترین مصرف انرژی به منزل مقصود می‌رساند و عادت بد دقیقا ما را به عقب می‌اندازد. گاهی باید زندگی را از روی خلبان خودکار خارج کنیم و عادت جدیدی بسازیم که مفیدتر باشد.

مثال: وقتی لری برد هر روز قبل از رفتن به مدرسه ۵۰۰ پرتاب آزاد انجام می‌داد، با چنین نظمی بعدها او خیلی از با استعدادترین آدم‌ها را در زمین بسکتبال شکست می‌داد.با فرار از دام خوشنودی آنی شروع کنید.نیاز ما به داشتن خوشنودی آنی، می‌تواند ما را به انفعالی‌ترین و بی فکرترین موجود جهان تبدیل کند. در واقع انگار عادت بد در همین لحظه هیچ عواقب بدی ندارد و عادت خوب هیچ پاداش لحظه‌ای.با عادت منفی در همان لحظه چاق نمی‌شوید، حمله قلبی نمی‌کنید، در خطر اخراج قرار نمی‌گیرید ولی معنی‌اش این نیست که اثر مرکب را فعال نکرده‌اید. اثر مرکب

فصل چهارم: تکانش

اینرسی به ما می‌گوید هر کسی یا چیزی می‌خواهد حالت خودش را حفظ کند و بدون تغییر باشد. این وظیفه ناخودآگاه است که برای حفظ بقای ما با به کار بردن حداقل انرژی کوشش کند.وقتی عوارضی قم را رد میکنیم با دور موتور ۳ یا ۴ هزار دور با دنده یک شروع می‌کنیم بعد از مدتی با همان دور موتور به حداکثر سرعت مجاز یعنی ۱۲۰ کیلومتر در ساعت می‌رسیم. حالا اگر بخواهیم به سرعت ۱۴۰ برسیم با کمی گاز بیشتر به آن خواهیم رسید.

فصل پنجم: تاثیرات

ورودی ها بسیار مهم هستند، اگر ورودی بد باشد، خروجی هم بد می‌شود. غذای سالم، اخبار سالم، آب سالم مواد ورودی اولیه هستند. روی ورودی‌های غذایی بیشتر تاثیر داریم. ولی چون مغز برای لذت بردن طراحی نشده بلکه برای بقا طراحی شده، به همین علت بیشتر مراقب خبرها و خطرات احتمالی است به همین خاطر بیشتر به آن‌ها توجه می‌کند. رسانه‌ها هم برای همین پر از اخبار جنگ و کشتار و خرابکاری هستند و کمتر خبرهای خوب پخش می‌کنند.

 پنج نفر دور و اطراف شما تعیین می‌کنند شما چه کسی یا چه چیزی می‌شوید.  شما نمی‌توانید با افراد منفی وقت بگذرانید و انتظار داشته باشید زندگی مثبتی داشته باشید.

تغییر محیط چشم انداز شما را تغییر می‌دهد. تمرکز روی چیز‌هایی که می‌خواهیم مثل خانه ایده‌آل، ماشین ایده‌آل، درآمد ایده آل باعث می‌شود ظرفیت ما بیشتر شود. یادمان باشد هر چیزی که در زندگی تحمل کنیم همان را بدست می آوریم، تحمل بی احترامی برای ما بی احترامی بدنبال خواهد آورد.

فصل ششم: شتاب بخشی

وقتی از رقبا پیش گرفتید و آن‌ها هیچ عکس العملی نشان نداده‌اند شما متوجه می‌شوید آن‌ها از نفس افتاده اند. تلاش اضافی وقتی کاملا از نفس افتاده‌ایم پیروزی را خلق می‌کنند.وقتی بفهمیم نقطه محدودیت یک فرصت است نه تهدید آنوقت آن را دوست خواهیم داشت و می‌فهمیم اینجا جایی است که دیگران از نفس خواهند افتاد.جیم ران می‌گوید: آرزو نکنید آسان تر بود، آرزو کنید شما بهتر بودید.باید سعی کنیم فراتر از انتظارات ظاهر شویم، اگر بتوانیم این کار را انجام دهیم، نتیجه کمی بهتر نخواهد بود، جایزه ممکن است چند برابر شود.

چند حرکت بیشتر ورزشی وقتی فکر می‌کنیم دیگر رمقی نمانده یعنی نقطه محدودیت را رد کرده‌ایم و این یعنی در دراز مدت یک ورزشکار برتر هستیم تا یک ورزشکار معمولی.کار غیر منتظره در تجارت هم سود بخش است، در جامعه‌ای که پر است از صداهای تبلیغات، باعث می‌شود که صدای ما شنیده شود. ایدهای که با “وای” مشتری شروع شود همانی است که شما را به اوج موفقیت در میان رقبا می‌رساند. اثر مرکب

و

پول سریع و ترفیع سریع، این روزها همه ما به دنبال نتایج فوری هستیم. ولی در حقیقت، تغییرات بلندمدت اثرات مثبت را ایجاد می‌کنند و لذت بخش تر هستند. در این عصر «بدو بدو بدو!»، ما فست فود می‌خوریم چون آشپزی خیلی زمان می‌برد، برنامه‌های رژیم غذایی فشرده­ای را اجرا می‌کنیم تا ۱۰ کیلو در هفته وزن کم کنیم و اگر در عرض یک سال ترفیع نگیریم، بی‌قرار می‌شویم. ولی هرچه سریعتر به هدفی برسیم، عواقبش بزرگتر خواهد بود. انتظار نتایج لحظه­ای برای سلامتی بد است. وقتی آن ۱۰ کیلو را در هفت روز کم نکنید، ممکن است سرخورده شوید و فکر کنید که هرگز مستحق زندگی بهتری نبودید. باید آرام آرام قدم بردارید، زیرا اقدامات مثبت و کوچک روزانه راز موفقیت بلندمدت هستند.

مثلاً اسکات را در نظر بگیرید. به جای اینکه سعی کند در یک هفته ۱۰ کیلو کم کند، ۱۲۵ کالری از رژیم روزانه‌اش کم کرد، در مسیر محل کارش به نوار انگیزشی گوش می‌کرد و هر روز کمی بیشتر پیاده روی می‌کرد؟ نتیجه؟ در عرض ۳۱ ماه، ۱۵ کیلو کم کرد و حتی در محل کارش ترفیع و افزایش حقوق گرفت. استفاده از کتاب اثر مرکب یعنی بدانید که هر تصمیم سرنوشتتان را می‌سازد و اینکه باید عملکرد با ثباتی داشته باشید تا بتوانید موفقیت را تجربه کنید. سپس وقتی به اهدافتان می‌رسید، باید نظمتان را حفظ کنید تا از آن هدف جلوتر بروید، وگرنه تمام تلاشتان هدر می‌رود.

آن رستوران‌هایی را در نظر بگیرید که آن‌قدر محبوب می‌شوند که باید کلی منتظر بمانید تا سر میز بنشینید. آن‌ها ارزش موفقیت را فراموش می‌کنند و یادشان می‌روند که چه کاری آن‌ها را به اینجا رساند. سپس ناگهان، سرویس و منوها خسته کننده می‌شوند و دیگر کسی آنجا نمی‌رود. هرگز نباید با ندیدن اثرات فوری ناامید شود و کاری کنید که همچنان نتایج مثبت تولید کنید.

پیام کلیدی اثر مرکب

اثر مرکب به ما نشان می‌دهد که رموز موفقیت این هستند که بفهمید شما مسئول زندگی‌تان هستید، باید عادت‌های روزانه سالمی را ایجاد کنید، اراده‌تان را بیشتر کنید و از ناحیه راحتی تان خارج شوید. دستیابی فوق العاده سریع به اهداف گاهی ممکن است مضر باشد و معمولاً امکان ندارد. در عوض، صبر و پیشرفت پایدار شما را به مقصودتان خواهد رساند.